Aglaonema Cleopatra

Jak dbać o Kamę z Malezji?
(Aglaonema Cleopatra)

Pielęgnacja

Aglaonemy są dość odpornymi roślinami. Problemem, który może się pojawić są brązowiejące końcówki liści - oprócz niskiej wilgotności, czy przelania, częstym powodem jest po prostu nie odstanie wody do podlewania. Aglaonema może być wrażliwa na składniki znajdujące się w wodzie kranowej, jak chlor, fluor, czy sole. Nalej wodę do konewki co najmniej 24h przed podlewaniem - to pozwoli ulotnić się części związków.

Światło

W naturze Aglaonemy rosną w południowo-wschodniej Azji - można ją tam spotkać w dżungli pod baldachimem większych drzew. Dzięki temu jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.

Woda

Kama nie jest wymagająca jeżeli chodzi o podlewanie. Trochę więcej, trochę mniej - nie ma dla niej większego znaczenia. Jedyne co jej się na pewno nie spodoba, to mokre stopy. Dlatego podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu - liście trochę się położą, ale po podlaniu znów wstaną. Latem dobrze jest utrzymywać lekko wilgotną glebę, ale zimą roślina może być bez wody nawet przez kilka tygodni.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie. Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.

Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 15-21 st. C. Uważaj na przeciągi - Kamy od nich chorują.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.

Toksyczność

Kontakt jej soków ze skórą może powodować lekkie podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Substancją drażniącą jest szczawian wapnia - zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.