Pachira Aquatica

Jak dbać o Artura z Gwatemali?
(Pachira aquatica)

Pielęgnacja

Pachiry nie są trudne w obsłudze, wystarczy tylko troszkę uważniej przyglądać się temu jak się zachowują i odpowiednio reagować. Żółte liście często oznaczają, że trzeba ją odrobinę odsunąć od słońca. Brązowe są nieodłącznym elementem jej wzrostu. Pozbywa się ich i rośnie w górę - możesz je spokojnie odciąć. Możesz przycinać wyciągające się łodygi na szczycie - będzie się wtedy zagęszczać i będzie bardziej zwarta. Możliwe, że zimą trzeba będzie ją odrobinę przesunąć w jaśniejsze miejsce.

Światło

Pachira aquatica pochodzi z Ameryki Południowej i tam często rośnie wzdłuż brzegów rzek. Lubi jasne miejsca pełne rozproszonego światła. Będzie się wyciągać do promieni, więc raz na jakiś czas warto ją obrócić, żeby rosła równo.

Wschodnie albo południowe okna z przezierną przesłoną, firanką, albo drzewami za oknem będą najlepsze.

Woda

Mimo tego, że w naturze mieszka nad wodą Pachira źle znosi nieustannie mokre podłoże. Latem podlewanie raz na półtora tygodnia powinno wystarczyć, zimą raz na trzy tygodnie pewnie będzie ok. Pachira magazynuje wodę w swoich pięknie zaplecionch pniach, więc zawsze ma dość zapasów. To ważne, żeby podlewać podłoże równomiernie - dookoła rośliny. Warto też ją trzymać w donicy z odpływem - bardzo nie lubi mokrych stóp.

Wilgotność powietrza

Pachira lubi wysoką wilgotność powietrza, więc od czasu do czasu spryskaj liście wodą, a najlepiej na zimę przygotuj dla niej podstawkę nawilżającą. Raczej nie ustawiaj jej blisko kaloryfera, gdzie powietrze jest najbardziej suche.

Temperatura

Najlepiej czuje się między 16-24 st. C. Przeciągi mogą sprawić, że straci liście.

Składniki odżywcze

Dodawaj wyłącznie latem - raz w miesiącu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok.

Toksyczność

Pachiry nie są toksyczne! :)