Jak dbać o Baśkę z Peru? (Phlebodium aureum 'Blue Star')

Jak dbać o Baśkę z Peru?
(Phlebodium aureum 'Blue Star')

Pielęgnacja

Baśka jest zdecydowanie najłatwiejszą paprotką do hodowli w domu. Żeby jednak pięknie rosła, trzeba zapewnić jej kilka warunków. Jeśli chcesz zachować jej niebieskawo srebrzysty nalot - nie dotykaj jej liści.

Światło

Lubi półcień. Ma delikatne liście, dlatego uważaj, żeby nie była narażona na bezpośrednie promienie słońca. Poradzi sobie też w bardziej zacienionych miejscach w domu. Pamiętaj jednak, że najciemniejszy kąt w domu może być dla niej za ciemny.

Woda

Jak wszystkie paprocie, Phlebodium lubi wilgotną ziemię. Nie doprowadzaj do przesuszenia ziemi. Pamiętaj jednak, że nie może stać w wodzie! Dlatego po podlaniu, wylewaj zawsze nadmiar wody z podstawki. Basia nie lubi, kiedy podlewa się jej wystające włochate korzenie. Staraj się więc wodę prowadzić po obrzeżu donicy. Mniejszymi ilościami wody, ale częściej niż pozostałe rośliny w domu.

Wilgotność powietrza

Jak na roślinę z tropików przystało, uwielbia wilgotne powietrze. Jeśli nie chcesz zatracić błękitnego nalotu na liściach - nie zraszaj. Najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub podstawka nawilżająca.

Temperatura

Temperatura pokojowa bardzo będzie jej odpowiadać. Nie lubi jednak kiedy temperatura w jej otoczeniu spada poniżej 15°C. Łatwo można doprowadzić do jej przemarznięcia, dlatego pamiętaj, by w jej otoczeniu panowała temp między 17°C a 27°C.

Składniki odżywcze

Paprocie nie potrzebują częstego dokarmiania. Zwłaszcza jeśli jest zestresowana z powodu przelania czy przesuszenia - ma bardzo delikatne korzenie, które można łatwo poparzyć. Jeśli już chcesz nawozić, używaj nawozów delikatnych, w sezonie wiosenno-letnim, raz w miesiącu.

Toksyczność

Jeżeli ktoś przypadkiem go zje, to nic się nie stanie.

Zobacz nasze rośliny