Strelitzia nicolai

Jak dbać o Reginę z Mozambiku?
(Strelitzia nicolai)

Pielęgnacja

Stosunkowo łatwa, bardzo egzotyczna roślina, które robi wrażenie w każdym wnętrzu. Ma wielkie liście, które się przedzierają - to jej natura, nie świadczy o niczym groźnym. Brzegi liści często z czasem brązowieją, co również jest naturalnym procesem, któremu trudno zaradzić. Mimo wszystko - łatwo się ją kocha.

Światło

To jest bardzo proste - strelitzia uwielbia słońce. Uwielbia. Potrzebuje go do życia. Odmiana nicolai radzi sobie też z miejscami o rozproszonym świetle.

Południowe okna z bezpośrednim dostępem do światła będą świetne.

Woda

To roślina, która potrzebuje dużo wody i całkiem często. Latem zafunduj jej solidne podlewanie (aż woda wyleci dołem donicy) raz w tygodniu, zimą może się okazać, że wystarczy jej raz na dwa tygodnie.

Woda do podlewania strelitzii powinna być odstana - składniki dodawane do wody w oczyszczalniach mogą poparzyć jej liście.

Wilgotność powietrza

Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska jej liście zwijają się w trąbki. Należy wtedy podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, np. nawilżaczem, albo podstawką nawilżającą.

Temperatura

Znosi duży zakres temperatur między 10-25st. C. Latem możesz ją spokojnie wystawić na taras albo na balkon.

Składniki odżywcze

Szczególnie latem strelitzie rosną bardzo intensywnie i zużwają dużo energii. Po zimie najlepiej zacząć od podania jej nawozów poprawiających jakość podłoża, np. Fish Mix, po miesiącu możesz zmienić nawóz na bardziej stymulujący wzrost np. BioGrow. Nowe liście spryskuj rozrobionym z wodą Alg-A-Mic, żeby się pięknie zieleniły. Podawaj jej dawkę nawozu zgodną z instrukcjami na opakowaniu raz na tydzień. Nie podawaj strelitzii nawozu jesienią i zimą, kiedy nie wypuszcza nowych liści.

Toksyczność

Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.