strelitzia-nicolai

Jak dbać o Reginę z Mozambiku?
(Strelitzia nicolai)

Pielęgnacja

Stosunkowo łatwa, bardzo egzotyczna roślina, które robi wrażenie w każdym wnętrzu. Ma wielkie liście, które się przedzierają - to jej natura, która w niczym nie szkodzi roślinie. Brzegi liści często z czasem brązowieją, co również jest naturalnym procesem, któremu trudno zaradzić. Mimo wszystko - łatwo się ją kocha.

Światło

To jest bardzo proste - strelitzia uwielbia słońce. Uwielbia. Potrzebuje go do życia.

Południowe okna z bezpośrednim dostępem do światła będą świetne.

Woda

To roślina, która potrzebuje dużo i całkiem często. Latem zafunduj jej solidne podlewanie (aż woda wyleci dołem donicy) raz w tygodniu, zimą może się okazać, że wystarczy jej raz na dwa tygodnie. Woda do podlewania strelitzii powinna być odstana - składniki dodawane do wody w oczyszczalniach poparzą jej liście.

Wilgotność powietrza

Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska jej liście zwijają się w trąbki. Należy wtedy podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, np. nawilżaczem, albo podstawką nawilżającą.

Temperatura

Znosi duży zakres temperatur między 10-25st. C. Latem możesz ją spokojnie wystawić na taras albo na balkon.

Składniki odżywcze

Szczególnie latem strelitzie rosną bardzo intensywnie i zużwają dużo energii. Podawaj jej dawkę nawozu zgodną z instrukcjami na opakowaniu raz na tydzień. Nie podawaj strelitzii nawozu jesienią i zimą, kiedy nie wypuszcza nowych liści.

Toksyczność

Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.