Dieffenbachia 'Reflector' - pielęgnacja

💡 Jest prosta w obsłudze

🌱 Jeżeli zauważysz brązowiejące, albo żółknące końcówki liści — może to być wina wody z kranu. Używaj odstanej albo destylowanej.

🚫 Nie zniesie bezpośredniego słońca - poparzą jej liście. 


Jak dbać o Twoją Dieffenbachię?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Dieffenbachię. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 


Światło

Twoja Dieffenbachia będzie się czuła najlepiej w jasnym miejscu pełnym rozproszonego światła - na przykład przy południowym oknie z firanką, która trochę rozproszy promienie. Bezpośrednie słońce może poparzyć jej liście. Znosi też ciemniejsze miejsca - może się wtedy trochę wyciągać. 

Wschodnie albo południowe okna z przezierną przesłoną, firanką, albo drzewami za oknem będą najlepsze.


Woda

Zdecydowanie lubi, kiedy się ją przesuszy. Podlewaj swoją Dieffenbachię kiedy 50-75% podłoża w donicy przeschło. Podlewaj dokładnie, powoli, dookoła rośliny, tylko pamiętaj, aby opróżnić nadmiar wody ze spodka, aby zapobiec gniciu korzeni.


WIlgotność powietrza

Twoja Dieffenbachia poradzi sobie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, ale będzie jej najlepiej kiedy w pobliżu znajdzie się nawilżacz albo kiedy będzie stała na tacy nawilżającej.


Temperatura

Najlepiej czuje się między 18-28 st. C. Przeciągi i nagłe zmiany temperatur mogą sprawić, że straci liście.


Nawożenie

Dodawaj wyłącznie latem - raz w miesiącu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Dieffenbachie są silnie toksyczne. Uważaj, żeby w domu nikt ich nie podjadł, a kiedy zechcesz ją samodzielnie przesadzić załóż rękawice.


Częste pytania

 

Jest kilka powodów, dla których liście Twojej Dieffenbachii mogą żółknąć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści Dieffenbachii jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale rzadkie podlewanie. 50-75% podłoża w donicy powinno wyschnąć zanim ponownie ją podlejesz. Mimo to staraj się podlewać regularnie i wyczuć właściwy moment — takie gwałtowne przejścia morko-sucho, mokro-sucho mogą stresować roślinę.
Dieffenbachie nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Poparzenie słoneczne

Jeżeli wystawisz swoją Dieffenbachię na zbyt intensywne światło jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Temperatura
Dieffenbachia lubi warunki między 18 a 28 st. C i wilgotność powietrza na poziomie 60%. Nagłe zmiany powyżej lub poniżej tego zakresu mogą wstrząsnąć rośliną i spowodować, że liście żółkną lub opadają. Staraj się unikać trzymania tej rośliny w nadmiernie gorących pomieszczeniach lub w pobliżu nawiewu klimatyzacji, przeciągów i zimnych okien i drzwi.

Naturalne żółknięcie
Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie. 

 

To trochę dołujące kiedy patrzymy na rośliny z opadniętymi liśćmi. Marność. Mimo wszystko nie ma co załamywać rąk, ale sprawdzić, czy na pewno wszystko z nią w porządku.

Niekonsekwentne podlewanie

Do znudzenia - wiele problemów z roślinami zaczyna się od niewłaściwego podlewania. Pachiry lubią dość długie przerwy pomiędzy podlewaniami - tak, żeby mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschła. Zdarza się jednak, że ta przerwa jest zbyt długa. Wtedy jej listki tracą coś co nazywa się "turgorem" - tracą napięcie. W takiej sytuacji dobrze jest ją porządnie podlać — powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła dołem. Jeżeli podłoże jest bardzo suche, to woda może po prostu przez nie przelecieć. Wtedy trzeba kilkakrotnie polewać podłoże, aż zacznie chłonąć, albo zanurzyć donicę w wodzie na kilkanaście minut.

Zbyt niska wilgotność powietrza

Szczególnie zimą może pojawić się problem z wilgotnością. Liście będą wtedy żółknąć, lub brązowieć od brzegu i opadać. Nawilżacz powietrza, albo taca nawliżająca powinny załatwić sprawę.

Stres

Czy roślina właśnie do Ciebie przyjechała? Czy zmieniła miejsce? Była przestawiana? Czy możliwe, że wydarzyło się coś w jej życiu co ją zestresowało? Bardzo często Pachiry tuż po nawet krótkiej podróży mają opadnięte liście. Nie potrzebują wtedy żadnych dodatkowych zabiegów prócz kilku dni cierpliwości. Jeżeli widzisz nowy wzrost, nie przejmuj się i poczekaj aż sama dojdzie do siebie. 

 


Dieffenbachia 'Reflector' (Marlena z Panamy)

Łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna roślina.

Zobacz w sklepie