Jak pomóc roślinom przetrwać zimę?

 

Jak pomóc roślinom przetrwać zimę?

Nie masz energii, tęsknisz za słońcem i przyjemnym powietrzem? Zimowa melancholia jest zmorą nie tylko ludzi. Rośliny też zapadają na sezonowe smuteczki i tęsknią za latem. Mamy kilka porad jak im pomóc przetrwać zimę. Przy okazji możesz pomóc także sobie w ten trudny czas, bo badania pokazują, że interakcja z roślinami może mieć dobroczynny wpływ na nasz nastrój.

Sennie? Roślinom też

Mniej słońca i krótsze dni sprawiają, że rośliny mniej intensywnie rosną. To wpływa na wolniejsze pobieranie wody. Pozwól ziemi dobrze przeschnąć między podlewaniami, bo przemoczona ziemia może doprowadzić do gnicia korzeni. Ziemia na powierzchni będzie wysychać bardzo szybko, ale musisz sprawdzić głębiej. Włóż palec do ziemi (cały palec, pionowo do ziemi) - jeżeli 2-3cm pod powierzchnią ziemia jest sucha to znak, że czas podlać. Staraj się używać wody w temperaturze pokojowej. 

Susza suszy

W naszych cieplutkich, miejskich mieszkankach wilgotność powietrza zimą może spaść nawet do 10-20%. Ludzie zwykle najlepiej czują się kiedy wilgotność oscyluje między 40-60%, a większość roślin czuje się dobrze przy wilgotności od 50%. Ta susza to największy problem zimą. Najłatwiej rozwiązać ten problem nawilżaczem powietrza, ale bez niego też możesz pomóc roślinom. Zacznij od ustawienia ich w grupie - rośliny uwalniają parę wodną w procesie transpiracji i ustawienie ich razem może stworzyć korzystny mikroklimat. Dodatkowo wykorzystaj starą sztuczkę z podstawką i kamyczkami - nasyp kamyki na podstawce i polej je wodą. Na takiej tacce możesz ustawić roślinę - tylko pilnuj, żeby donica nie była zanurzona w wodzie.

Więcej światła

W tym słonecznym niedoborze staraj się zadbać o to, żeby mimo wszystko Twoje rośliny otrzymywały odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Jeżeli nowe przyrosty się wyciągają (długie, wiotkie łodygi bez liści) to znak, że roślina woła o światło - możesz je przestawić bliżej południowego albo zachodniego okna. Alternatywnie pozostaw je na swoim miejscu i doświetlaj sztucznie.

Specjalne żarówki, które pomagają roślinom przetrwać zimowe niedobory słońca są już powszechnie dostępne. Możesz wykorzystać swoje standardowe lampy albo kupić kable z gwintem, które można podłączyć do gniazdka i zaczepić w dowolnym miejscu. Wkręć w nie żarówki, których spektrum jest dopasowane do potrzeb roślin - wystarczy, że wyszukasz w internecie “żarówki do roślin” i pojawi się morze możliwości.

Uważaj na przeciągi

Nagły wzrost temperatury albo przeciągi mogą stresować rośliny. Trzymaj je z dala od otwieranych okien, drzwi wejściowych i w pewnej odległości od grzejników. 

Daruj sobie nawożenie

Twoja roślinka zimą pracuje zdecydowanie wolniej i dodatkowe składniki odżywcze nic jej nie pomogą. Daj jej i sobie spokój z nawożeniem.

Utrata liści

Do pewnego stopnia utrata liści zimą jest normalna - rośliny starają się przetrwać niedobór światła. Jeżeli Twoja roślina ładnie rosła w cieplejsze miesiące i dopiero teraz jej się pogorszyło to nie martw się za bardzo. Dostosowuje się do zmian pór roku. Jeżeli Twoja roślina jest już trochę za duża możesz ją przyciąć - to zapobiegnie odpadaniu liści, a na wiosnę będzie gęstsza.

 

 

 

 

Masz pytania? Zostaw je w komentarzu! :)

Pamiętaj, że moderujemy wszystkie komentarze przed publikacją na stronie