Woda dla roślin

Raz w tygodniu czy codziennie? Pół szklanki czy pół butelki? Z kranu czy odstaną? Podlewanie roślin to błaha czynność, która nasuwa mnóstwo pytań i wątpliwości. Krok po kroku opowiemy Ci, jak podlewać rośliny tak, żeby były szczęśliwe.

Ile wody potrzebują rośliny?

Ziemia to gąbka, a korzenie to mikrorureczki zasysające wodę. Największą sztuką w opiece nad roślinami jest utrzymywanie gleby w takim stanie, by była jak najbardziej zbliżona do tej w jej naturalnym środowisku.

Lej śmiało - możesz solidnie podlać swojego ukochanego kaktusa, ale upewnij się, że zanim ponownie zafundujesz mu ulewę, ziemia w donicy kompletnie wyschnie. Jednak jeżeli posiadasz paprotki, które uwielbiają wilgoć, nie możesz dopuścić do tego, by ich ziemia wyschła. Dlatego najpierw warto zorientować się, jak wilgotne podłoże lubi nasz podopieczny.

Żeby ułatwić Ci zadanie, na Plants For Humans przy każdej z roślin umieściliśmy informację na temat tego, jak często powinny być podlewane.

Kiedy podlewać?

Zdecydowana większość roślin domowych lubi, kiedy ich ziemia lekko przeschnie. By upewnić się, czy już jest czas podlewania, najlepiej stosować prostą sztuczkę z palcem.

Zanim podlejesz swojego zielonego przyjaciela, wetknij palec na kilka centymetrów w głąb ziemi - korzenie są dopiero poniżej powierzchni - i sprawdź czy gleba już przeschła. Jeżeli jest wilgotna, nie ma sensu znów podlewać, daj roślinie wykorzystać zapasy wody do końca. Na korzeniach, które stoją w wodzie, łatwo rozwijają się grzyby, które są cichymi mordercami roślin i strasznie trudno z nimi walczyć.

Szczególnie trzeba uważać zimą - rośliny wstrzymują wtedy swoją wegetację i potrzebują o wiele mniej wody niż w sezonie. Te, które gromadzą wodę, czyli np. kaktusy, sukulenty czy zamiokulkasy wystarczy podlewać raz na miesiąc lub nawet rzadziej.

Rozmiar ma znaczenie

W mniejszych donicach, z mniejszą ilością ziemi, woda będzie wyparowywać szybciej. Jeżeli masz dwie takie same rośliny - jedną w mniejszej, drugą w większej donicy - ta w większej będzie potrzebowała podlewania rzadziej.

W zależności od pory roku, nasłonecznienia czy temperatury (oraz samej rośliny) ziemia będzie różnie wysychać. Czasem będzie to parę dni, a czasem nawet ponad miesiąc.

Duże rośliny warto solidnie podlać (powoli, dookoła), aż ziemia dobrze się nawilży. Jeżeli woda zleci do podstawki, ale zniknie niedługo po podlewaniu, to znaczy, że roślina chce jeszcze pić. Kolejne podlewanie fundujemy roślinie dopiero wtedy, kiedy ziemia będzie sucha na wysokości korzeni, a nie powierzchni.

Harmonogram

Rośliny żyją swoim życiem i nie bardzo chcą się dopasować do sztywnych harmonogramów. Podlewanie ich taką samą ilością wody, tego samego dnia tygodnia, może przysporzyć więcej kłopotu niż pożytku. Lepiej regularnie sprawdzać palcem ziemię i na tej podstawie zdecydować, czy już jest moment na podlanie, czy jeszcze poczekać. Każda żywa istota będzie miała swoje indywidualne wymagania i fanaberie, podobnie jest z roślinami!

Jaka woda?

W naszych miejskich domach woda w kranie jest uzdatniana - często chlorem. Różne rośliny różnie radzą sobie z dodatkami z oczyszczalni - niektórym to za bardzo nie przeszkadza, po innych widać to od razu.

Lekarstwem jest metoda naszych babć, czyli "woda odstana" - czyli taka, która odstoi 24 godziny. Zawsze po zakończeniu podlewania napełnij konewkę na następny raz - chlor sam się ulotni.

Rośliny pokazują

Twoja roślina pokaże Ci czy dobrze podlewasz:

 • Jeżeli liście żółkną i są klapnięte: możliwe, że podlewasz za dużo, albo nie masz prawidłowego odpływu w donicy
 • Jeżeli liście są suche i zwijają się w trąbkę: sprawdź czy ziemia nie jest sucha. Niektóre rośliny wolą bardziej tropikalne warunki i w ten sposób mogą Ci mówić, że potrzebują więcej wody lub większej wilgotności powietrza.

Lanie wody

Podsumowując, lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale większą ilością wody. Najlepiej robić to dopiero po teście palca. Wiele roślin daje znać po sobie, że chcą pić - ich liście marszczą się lub lekko opadają. Jednak żółknące od dołu liście są oznaką przelania, więc jeżeli zauważysz to u siebie - daj im odpocząć!

  Kilka komentarzy

  Cześć Alina!
  To zdarza się całkiem często w przypadku dojrzałych roślin Sansevierii. Warto zastanowić się nad trzema rzeczami:
  a) Światło
  Czy ma dostęp do rozproszonego światła? Światło wpływa nie tylko na to co widać na powierzchni, ale też na system korzeniowy. Rośliny, które muszą “sięgać” do światła, oprócz tego, że wydłużają swoje łodygi/pędy, mają płytkie systemy korzeniowe. Dodatkowo, Sansevierie w ogole są zbudowane tak, że mają bardzo płytki system korzeniowy (w stosunku do rozmiarów jaki potrafią osiągać). I to naprawdę ma znaczenie przy dużych okazach – szpady Sansevierii są dość ciężkie, więc przy płytkich korzeniach – po prostu będą się wychylać na boki.
  b) Woda
  Sansevierie lubią konsekwencję i umiarkowanie w podlewaniu. Mogło dojść do przelania i uszkodzenia korzeni (gnicie) i automatycznie destabilizuje całą roślinę.
  c) Ziemia
  Rekomendujemy sadzenie Sansevierii w mocno zbitych podłożach, najlepiej takich do kaktusów.

  Warto wyjąć roślinę z donicy i sprawdzić jak wyglądają jej korzenie. Żeby poprawić sytuację możesz przesadzić ją do nowego podłoża i odpowiedniej donicy. Wybierz taką wąską i wysoką – posadź swoją Sansę w połowie wysokości donicy, tak, żeby brzegi donicy od wewnątrz poddtrzymywały jej liście. :)

  Olga 21.11.2019 o 12:25

  Mam w domu sensevierię, niestety jej liście zamiast stać prosto przechylają się na boki. Co może być tego przyczyną?

  Alina 20.11.2019 o 17:17

  Masz pytania? Zostaw je w komentarzu! :)

  Pamiętaj, że moderujemy wszystkie komentarze przed publikacją na stronie