Rośliny o dużych liściach - nasze propozycje 2023

Moda na zieleń we wnętrzach rozkręciła się na dobre i nic nie wskazuje na to, by trend miał się odwrócić. Rośnie zainteresowanie roślinami kolekcjonerskimi oraz tymi w rozmiarach XXL.

W naszej miłości do roślin zawsze staramy się nadążać za potrzebami Klientów. Wiemy, że o pielęgnacji roślin wiesz coraz więcej i czujesz się gotów/owa do inwestowania w droższe i bardziej wymagające rośliny doniczkowe. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by kategoria „duże rośliny” była zawsze pełna atrakcyjnych wizualnie okazów.

Pod hasłem „rośliny XXL” mogą ukrywać się drobnolistne lub wąskolistne okazy, np. filodendrony i draceny, a także rośliny z rodziny szparagowatych (np. Beaucarnea recurvata) oraz palmy (np. Howea, znana również jako kencja).

Dzisiaj jednak bierzemy pod przysłowiową lupę (choć do ich oglądnięcia lupa wcale nie jest potrzebna!) większe rośliny z dużymi i dekoracyjnymi liśćmi.

Strelitzia nicolai – wysoka roślina o dużych liściach

To niekwestionowana królowa wnętrz. Zwłaszcza w wydaniu XL! Ta egzotyczna roślina nie potrzebuje towarzystwa, by efektownie ozdabiać wnętrza, choć doskonale czuje się wśród innych kwiatów i potrafi grać z nimi do wspólnej dekoracyjnej bramki, współtworząc niezwykłe kompozycje.

Ma duże, podłużne, ciemnozielone liście z wyrazistym unerwieniem, które wyrastają na długich i sztywnych łodygach, tworząc imponujący pióropusz. Wraz z rozwojem rośliny liście zyskują dodatkowo postrzępioną formę.

W domowych warunkach strelitzia kwitnie bardzo rzadko, ale jak już zakwitnie, to zrozumiesz, że w pełni zasługuje na swoją ksywkę „rajskiego ptaka”. Kwiaty rośliny przypominają bowiem białe kolibry.

Co musisz wiedzieć o strelizii?

 • Preferuje miejsca z dużą ilością światła – postaw ją w pobliżu dużego okna z ekspozycją południową.
 • To roślina, która potrzebuje dużo wody i całkiem często. Latem zafunduj jej solidne podlewanie (aż woda wyleci dołem donicy) raz w tygodniu, zimą może się okazać, że wystarczy jej raz na dwa tygodnie.
 • Lubi wilgotne powietrze – zafunduj jej nawilżacz powietrza lub ustaw na podstawce z mokrymi kamieniami. Regularnie zraszaj.
 • Jest szkodliwa po spożyciu – trzymaj ją z dala od małych dzieci i zwierzakó

W Plants For Humans czeka na Ciebie Regina z Mozambiku XL , czyli strelitzia nicolai o wysokości około 170-180 centymetrów. To panna gotowa, by stać się główną ozdobą Twojego salonu, sypialni lub hotelowego lobby.

stelizia nicolai

https://plantsforhumans.com/collections/duze-rosliny/products/strelitzia-nicolai-xl

Ficus lyrata – duża roślina doniczkowa z gęstymi liśćmi

Tworzył Urban Jungle, zanim to było modne! Ten egzotyczny przedstawiciel rodziny fikusów do domowych upraw trafił z tropikalnych lasów. W swoim naturalnym środowisku może osiągać nawet kilka metrów wysokości.

Na szczęście dla Ciebie (i każdego, kto zdecyduje się zaprosić ficusa lirolistnego do swojego domu) – bez urazy poddaje się przycinaniu, dzięki czemu możesz zapanować nad jego wzrostem i rozrostem.

Ficus lyrata zachwyca dużymi, sztywnymi i lekko skórzastymi liśćmi, z delikatnie pofalowanymi brzegami. Ich kształt przypomina lirę lub skrzypce, do których nawiązuje muzyczna nazwa odmiany. Ma wyprostowany pokrój i jedną główną łodygę (dlatego w donicach najlepiej prezentuje się posadzony w liczbie 3-5 sztuk), która jednak jest niemal niewidoczna pod bujnie porastającymi ją liśćmi. lub szczepiony na pniu w formie drzewa.

Co musisz wiedzieć o fikusie lirolistnym?

 • Najlepiej czuje się w miejscach z rozproszonym światłem – postaw go przy oknie przesłoniętym firanką lub żaluzjami.
 • Zdecydowanie nie lubi przelewania – podlewaj go dopiero, gdy ¾ podłoża w doniczce przeschnie.
 • Nie ma szczególnych wymagań w kontekście wilgotności powietrza – zadowoli się standardową, raczej domową wilgotnością powietrza w mieszkaniu.
 • Jest szkodliwy po spożyciu – trzymaj go z dala od dzieci i domowych zwierzakó

W Plants For Humans czeka na Ciebie Kuba z Kamerunu XL . To facet z charakterem, który może być cały Twój!

Zdecyduj, czy Twój nowy zielony towarzysz ma mieć około 120-130 cm wysokości, czy może chcesz, żeby był wyższy od Ciebie i na wejściu miał 170-180 cm. Jesteśmy pewni, że jeden i drugi to idealni kandydaci do zamieszkania pod wspólnym dachem!

Ficus Lyrata roślina o dużych liściach

https://plantsforhumans.com/collections/duze-rosliny/products/ficus-lyrata

Croton Mrs. Iceton roślina o ozdobnych liściach

Krotony cieszą się opinią bardzo ozdobnych i… bardzo kapryśnych. Ich efektywne uprawianie wymaga doświadczenia i cierpliwości oraz skrupulatnego przestrzegania wszelkich wymagań.

I w sumie nic w tym dziwnego! W końcu kroton pochodzi z kolorowych Indii, bajkowej Sri Lanki, pięknej Malezji i dzikich wysp Indonezji… Zrozumiałe więc, że konieczność zaadaptowania się do szarawych warunków w Polsce może nieco go przytłaczać. Bądź wyrozumiały/a!

Tym, co sprawia, że obok krotona nie sposób przejść obojętnie, są jego multikolorowe liście. Zapewniając odpowiednią ilość światła i wystarczająco dużą doniczkę – możesz doczekać się prawdziwego dzieła sztuki, które osiągnie nawet 100-120 cm wysokości.

Co musisz wiedzieć o Crotonie Mrs. Iceton?

 • Preferuje miejsce z dużą ilością rozproszonego światła – postaw go w pobliżu okna z południową ekspozycją, ale zapewnij osłonę, choćby w postaci firanki.
 • Lubi umiarkowane podlewanie – zachowaj idealny balans między przelaniem a przesuszeniem, nawadniając roślinę, gdy połowa podłoża w doniczce jest sucha.
 • Potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza – zainwestuj w nawilżacz lub dużą podstawkę ze stale mokrymi kamieniami.
 • Jest szkodliwy po spożyciu – trzymaj go z dala od dzieci i domowych zwierzakó

W Plants For Humans czeka na Ciebie Witold z Indonezji , czyli kroton Iceton w swojej najelegantszej i najbardziej kolorowej odmianie. Jeśli uprawa roślin nie sprawia Ci problemów – z pewnością przypadniecie sobie do gustu.

Wielobarwna roślina o dużych liściach Kroton

https://plantsforhumans.com/collections/srednie-rosliny/products/kroton-imie

Cissus discolor z purpurowo-srebrnymi liśćmi

To pnącze o wyjątkowej urodzie. Ten należący do rodziny winorośli okaz posiada trójkolorowe liście (odcienie zieleni, srebra i fioletu/burgundu) oraz urocze wąsy czepne.

W naturze zamieszkuje lasy tropikalne, w których wspina się po drzewach. W domowej uprawie z wdzięcznością poddaje się większości Twoich pomysłów na jego formowanie – wystarczy, że wskażesz mu drogę poprzez odpowiedni stelaż czy podpórkę.

Co musisz wiedzieć o cissusie różnobarwnym?

 • Potrzebuje podpórki, drabinki lub stelaża – zapewnij mu stabilną konstrukcję, po której będzie mógł się wspinać. U nas jest prowadzony na 3 palikach ułożonych w formie tipi.
 • Preferuje stanowiska z rozproszonym światłem – postaw go przy oknie, ale za firanką.
 • Lubi delikatne podlewanie – wystarczy nawadniać go co kilkanaście dni, gdy połowa podłoża w doniczce przeschnie.
 • Docenia umiarkowaną wilgotność powietrza – zapewnij mu towarzystwo innych roślin lub podstawkę z mokrymi kamieniami.
 • Jest bezpieczny dla zwierząt!

W Plants For Humans czeka na Ciebie Bogdan z Jawy XL  w aż trzech wysokościach do wyboru: 100-110 cm, 140-150 cm, 170-180 cm. Bez fałszywej skromności przyznajemy, że elegancko go uformowaliśmy i z każdego z nich jesteśmy naprawdę dumni!

Roślina o dużych czerwonych liściach cissusdiscolo

https://plantsforhumans.com/collections/duze-rosliny/products/cissus-discolor

Calathea orbifolia z dekoracyjnymi liśćmi

Kalatea okrągłolistna jest niezwykle elegancką rośliną doniczkową, a w jej żyłach płynie królewska krew. No bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że, decydując się na zaproszenie jej do wnętrza, musisz przygotować się na wierną i regularną służbę?! No właśnie!

Roślina jest wymagająca, ale gdy spełnisz wszystkie jej zachcianki – będzie zachwycać Cię zielonymi, dużymi i owalnymi liśćmi, z kremowymi, regularnie rozmieszczonymi na ich powierzchni pasami. Gęsty pokrój dodatkowo sprawi, że kalatea wypełni sobą wnętrze i zdecydowanie skupi na sobie uwagę.

Co musisz wiedzieć o calathei orbifolii?

 • Preferuje zarówno rozproszone światło, jak i stanowiska zacienione – postaw ją przy oknie z ekspozycją inną niż południowa lub z dala od okna.
 • Lubi regularne podlewanie i stale wilgotne podłoże – nawadniaj roślinę przefiltrowaną wodą, gdy jej podłoże przeschnie na głębokości 2-3 cm.
 • Wymaga wysokiej wilgotności powietrza – postaw w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub podstawkę z mokrymi kamykami.
 • Jest bezpieczna dla zwierząt!

W sklepie z roślinami Plants For Humans czeka na Ciebie El . Dołożyliśmy wszelkich starań, by była w jak najlepszej kondycji i prezentowała się znakomicie. Na jej królewski charakter nie mieliśmy wpływu, także… szykuj czerwony dywan i trenuj umiejętność dygania, by zadowolić tą wymagającą panią.

 Roślina doniczkowa z dużymi liśćmi Calathea

https://plantsforhumans.com/collections/srednie-rosliny/products/calathea-orbifolia

Zobacz nasze rośliny