Arucaria heterophylla

Jak dbać o Janinkę z Norfolk?
(Arucaria heterophylla)

Pielęgnacja

Janinka to jodła pochodząca z wiecznie wilgotnych i deszczowych rejonów. By było jej najmilej i pięknie rosła, ważne jest, by zapewnić jej odpowiednie warunki. Jest to wyjątkowe drzewko, które pięknie rośnie na zewnątrz jak i w domach.Światło

Arucaria lubi światło rozproszone i jasne. Nie ustawiaj jej tam, gdzie większość dnia mogą padać na nią mocne promienie słońca. Lubi chłodne miejsca więc świetnie sprawdzi się w ogrodach zimowych i oranżeriach. Jeśli masz pokój od wschodniej lub zachodniej strony - Janinka będzie równie zadowolona.

Woda

Ze względu na swoje pochodzenie, gatunek ten lubi wilgoć w ziemi. Nie pozwalaj ziemi zupełnie przeschnąć. Zawsze sprawdzaj palcem przed podlaniem, czy w podłożu nie stoi jeszcze nadmiar wody - źle znosi przelanie. Podlewaj tylko miękką, przegotowaną i odstaną wodą w temperaturze pokojowej.

Wilgotność powietrza

Janinka uwielbia wilgotne powietrze. Najlepiej jeśli w jej towarzystwie znajdzie się nawilżacz powietrza. Będzie wdzięczna jeśli co jakiś czas spryskasz ją letnią wodą.

Temperatura

Najlepiej jej będzie w chłodniejszych zakątkach domu. Latem idealnie odnajdzie się w temperaturze 18-23°C a zimą nawet 5-10°C

Składniki odżywcze

W okresie wiosennoletnim dokarmiaj co dwa tygodnie, najlepiej nawozem dla Azalii.

Toksyczność

Jest bezpieczna i nie zaszkodzi nikomu nawet po zjedzeniu.