Ficus Lyrata

Jak dbać o Kubę z Kamerunu?
(Ficus lyrata)

Pielęgnacja

Lyraty są dość chimerycznymi roślinami, które wymagają trochę cierpliwości i uważności opiekunów - szczególnie na początku. Spokojna konsekwencja i przede wszystkim nie przelewanie rośliny jest kluczowe dla ich zdrowia. Kiedy zapewni się im odpowiednią ilość światła (nie za dużo, nie za mało) i będzie oszczędnie podlewać - będą rosły wzorowo.

Światło

W naturze Lyraty rosną w południowo-wschodniej Azji - lubią jasne miejsca z rozproszonym światłem. Kiedy światła jest za mało nowe liście są małe, a te dojrzałe mogą odpadać. Kiedy jest go za dużo liście robią się blade.

Wschodnie i zachodnie okna są super, przesłonięte południowe okna też ok.

Woda

Lyrata potrzebuje zdecydowanie mniej wody niż inne fikusy. Tak naprawdę bardzo łatwo go przelać. Pozwól co najmniej połowie podłoża w donicy przeschnąć przed podlaniem. Włóż palec głęboko do ziemi i w ten sposób oceń co się dzieje. Możesz też patrzeć na liście - będą trochę bardziej miękkie niż zwykle - dopiero wtedy jest moment na podlanie.

Wilgotność powietrza

Radzi z niską wilgotnością powietrza, ale warto zadbać o odpowiednie nawilżanie - zdecydowanie potrzebuje go zimą, kiedy grzejniki są włączone. Nie spryskuj jego liści spryskiwaczem. Raz na miesiąc przetrzyj lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry.

Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 16-27 st. C. Uważaj na przeciągi, klimatyzatory, dmuchawy ciepła - Lyraty od nich chorują.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - podawanie nawozu kiedy roślina nie jest w fazie wzrostu powoduje poparzenie.

Toksyczność

Kontakt soków ze skórą może powodować podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą liści.