Philodendron scandens 'Brasil' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Philodendrona scandens 'Brasil'. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Uwielbia ciepło i światło, ale poradzi sobie też w bardziej cienistym zakątku. Im mniej światła, tym wolniej będzie rosła.

Północne, wschodnie i zachodnie okna są super.
Woda

Wiosną i latem utrzymuj wilgotne podłoże, jesienią i zimą podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie (sprawdź palcem). Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce. Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu - liście trochę się stracą na sprężystości, ale po podlaniu znów wstaną.
Wilgotność powietrza

Dobrze znosi domową wilgotność powietrza. Jeżeli zimą zauważysz brązowiejące końcówki liści, to odstaw go trochę od grzejnika, albo postaw na tacy nawilżającej. 
Temperatura

To ważne - filodendrony lubią ciepło. 24-27 st.C to jest odpowiednia temperatura w ciągu dnia. Zadbaj o to, żeby temperatura nie spadła poniżej 13 st. C.
Nawożenie

To szybko rosnąca roślina, więc wiosną i latem podawaj jej 1/2 standardowej dawki nawozu raz na dwa tygodnie. Jeżeli widzisz, że jesienią i zimą rosną jej nowe liście podawaj nawóz raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.
Toksyczność

Upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.
Częste pytania:

Jest kilka powodów, dla których liście Twojego Filodendrona mogą zacząć się zwijać.  


Brak wody

Susza, która trwa zbyt długo objawia się marszczeniem i zwijaniem się liści. Kiedy do tego dojdzie liście filodendronów będą smutno opadać, brązowieć i marszczyć się. W takiej sytuacji będzie potrzebna kąpiel. 

Jak należy to zrobić?

- Do miski/wiadra/zlewu, które pomieści donicę z rośliną wlej dużo wody. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia (nie zimna, nie gorąca)

- Wstaw swoją roślinę bez podstawki do wody i pozostaw ją tam na 30 min

- Sprawdź palcem od góry - czy podłoże na wysokości 3cm od góry jest już wilgotne? 

- Kiedy podłoże będzie już równo wilgotne wylej wodę i pozostaw donicę do odsączenia. Odstaw ją na miejsce kiedy cały nadmiar wody wypłynie z donicy

Niska jakość wody

Filodendrony mogą tak reagować na pierwiastki dodawane do wody na różnych etapach oczyszczania. Jeżeli nie masz w domu zainstalowanych filtrów, korzystaj z odstanej wody.

Za niska temperatura/przeciąg

Upewnij się, że Twoja roślina nie znajduje się w miejscu z przeciągami lub na wylocie otworów wentylacyjnych ogrzewania albo chłodzenia. Liście zwijają się, jeśli roślinie jest za zimno lub jest nadmiernie sucha od ciągłego przepływu powietrza.

Niewystarczająca wilgotność powietrza

Filodendrony to rośliny tropikalne i dobrze rozwijają w bardziej wilgotnym środowisku. Zwiększ wilgotność wokół rośliny, regularnie spryskując liście, używając tacy nawilżającej z kamykami lub przesuwając w pobliże nawilżacz powietrza

Jest kilka powodów, dla liście filodendronów żółkną - sprawdź, który z nich najlepiej odpowiada Twojej sytuacji.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści filodendronów jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Podlewaj swojego Filodendrona tylko wtedy, gdy górne 25% podłoża w donicy jest suche. Zimą możesz pozwolić swojej roślinie nieco wyschnąć między podlewaniem, ale pamiętaj o zwiększeniu wilgotności za pomocą regularnego zraszania, nawilżacza lub tacy na kamyki.

Kiedy podlewasz swojego Filodendrona, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody, tak aby woda wypłynęła z otworu drenażowego na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tyko, żeby odlać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, aby roślina siedziała w stojącej wodzie. Filodednrony nie lubią „mokrych stóp” — to prowadzi gnicie korzeni i ostateczną śmierć rośliny.

Zapewnienie odpowiedniej i stałej wilgotności gleby jest bardzo ważne w pielęgnacji filodendronów. Naprzemienna gleba bardzo sucha i bardzo mokra może wywołać stres i spowodować żółknięcie Twojej rośliny. 


Szkodniki

Osłabiona przelaniem, nadmiernym przesuszeniem, czy nagłą zmianą miejsca (np.  wystawieniem na bezpośrednie słońce bez przyzwyczajenia) roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Przędziorki, tarczniki, albo wełnowce mogą zaatakować Twoją roślinę. Jak najszybciej po zindentyfikowaniu szkodnika oczyść dokładnie roślinę wilgotną ściereczką i zastosuj odpowiedni środek na sprawcę szkody.  

Naturalne żółknięcie

Czy twój Filodendron wypuszcza nowe liście? Jeśli na twojej roślinie pojawia się nowy wzrost, a żółknące liście są starsze, szczególnie na dole rośliny, to żółknięcie jest naturalne. Twoja roślina zrzuca stare liście i wysyła energię do nowego wzrostu.
Zobacz w sklepie


🌱 Philodendron scandens 'Brasil'
Zobacz jak może wyglądać w domu