Monstera deliciosa — pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Monsterę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

W naturze wspina się po drzewach i chowa pod gęstym parasolem ich liści. Lubi jasne miejsca, ale promienie nie powinny padać bezpośrednio na liście twojej Monstery. 
Woda

Podlewaj raz na tydzień, a zimą nawet raz na dwa tygodnie. Pozwól co najmniej połowie podłoża w donicy przeschnąć zanim podlejesz ją ponownie. 

Monstera może być wrażliwa na twardą wodę. Jeżeli możesz używaj wody filtrowanej albo przynajmniej odstanej (takiej, którą odstawisz na 24h).
Wilgotność powietrza

Znosi domową wilgotność powietrza, ale szczególnie zimą, może potrzebować tacy nawilżającej. 
Temperatura

Dbaj o to, żeby temperatura nie spadła poniżej 15 st. C.
Nawożenie

Używaj nawozu wiosną i latem, kiedy widzisz, że wypuszcza nowe liście. To wtedy najbardziej potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Odpowiednią odżywką dla niej jest np. BioGrow.
Toksyczność

Trzymaj ją z dala od zwierząt, które mogłyby chcieć zjeść jej liście — może im zaszkodzić.
Częste pytania:

Zwykle może to oznaczać jedną z dwóch rzeczy:

1) Twoja roślina potrzebuje podlania. Wtedy oprócz brązowych brzegów najprawdopodobniej cała będzie wyglądała na trochę smutną — jej liście będą smętnie zwisać w dół.

2) Jeżeli jesteś pewna / pewny, że Twoja rutyna podlewania jest ok., a roślina nie daje pozostałych sygnałów, że brakuje jej wody, to może oznaczać, że szkodzi jej jakość wody, którą ją podlewasz. Postaraj się korzystać z filtrowanej wody, albo przynajmniej odstanej 24h przed podlaniem. 
Zobacz w sklepie


Monstera deliciosa

Monstera deliciosa

Monstera deliciosa XL

Monstera deliciosa

Zobacz jak może wyglądać w domu