Philodendron xanadu

Jak dbać o Bolka z Brazylii?
(Philodendron xanadu)

Pielęgnacja

Filodendrony są tak wspaniale bogatą i nietrudną w utrzymaniu grupą roślin. Wystarczy poznać ich wymagania i będą bezproblemowe. Na początku w nowym miejscu kilka liści może zżółknąć, ale to zupełnie normalne - wystarczy je usunąć i przy właściwym podlewaniu wszystko powinno iść dalej gładko.

Światło

Odmiana Xanadu potrzebuje trochę więcej światła niż pozostałe filodendrony - dzięki temu jego pokrój pozostanie ładnie zwarty. Pamiętaj też o tym, żeby regularnie go obracać (np. raz na miesiąc o 1/4 okręgu). Kiedy światła jest za dużo jego liście staną się jasne i jakby wybielone - to znak, że należy go trochę odsunąć od źródła światła/przesłonić. Za mało promieni sprawi, że jego łodygi będą się wydłużać do słońca.

Wschodnie i zachodnie okna są super, co najmniej 3m od południowych okien też będzie bezpiecznie.

Woda

Bolek lubi solidne podlewanie. Powoli, dookoła, aż woda wycieknie dołem donicy. Za to należy poczekać z kolejnym podlewaniem dopóki połowa ziemi w donicy nie wyschnie. To może być nawet 2 tygodnie. Sprawdź palcem 3-4cm wierzchniej warstwy ziemi, przy terakotowych donicach będzie też widać pas wilgoci. O przelaniu będą świadczyć żółte liście. Zimą Xanadu rośnie zdecydowanie wolniej - potrzebuje też wtedy rzadszego podlewania.

Wilgotność powietrza

Dla zachowania urody potrzebuje co najmniej 40% wilgotności powietrza. Zimą nawilżacz albo podstawka nawilżająca mogą być konieczne.

Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 18-27 st. C.

Składniki odżywcze

Wiosną i latem podawaj jej standardową dawkę podaną na opakowaniu odżywki. Nie dodawaj nawozu zimą. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie.

Toksyczność

Upewnij się, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.