Rhapis excelsa

Jak dbać o Majkę z Chin?
(Rhapis excelsa)

Pielęgnacja

Rhapisy zwykle nie sprawiają problemów - należą do grupy roślin nadających się dla początkujących opiekunów. Jak w przypadku wszystkich palm pojawienie się brązowych lub żółtych liści na dole rośliny jest nieuniknione. Jest to po prostu część naturalnego procesu, w którym Rhapis zrzuca swoje stare liście, aby wyhodować nowe liście na szczycie rośliny. Możesz bezpiecznie usunąć te stare liście, wycinając je jak najbliżej pnia.

Światło

Podobno Rhapisy stały się tak popularną rośliną domową, że nie można ich już znaleźć w naturze. Ale wiadomo, że lubią miejsca o rozproszonym świetle, akceptują też bardziej cieniste miejsca. Jeżeli liście robią się żółte to znaczy, że należy przestawić ją w ciemniejsze miejsce.

Do 5m od nieprzesłoniętych wschodnich/zachodnich okien i 7 metrów od południowych i powinno być ok.

Woda

Ponieważ często Rhapisy wypełniają przestrzenie w ciemniejszych miejscach w domu zwykle nie potrzebują dużo wody. Ale po przestawieniu go w jaśniejsze miejsce może stać się dużo bardziej spragniony. Sprawdzaj palcem przed podlaniem i dopiero kiedy 3-4cm wierzchniej warstwy ziemi wyschnie (musisz trochę zanurzyć palec), to oznacza, że przyszedł czas na kolejne podlewanie. Jak większość palm Rhapis jest wrażliwy na chlor, fluor czy inne składniki, które mogą się znajdować w wodzie z kranu - należy ją odstać przed podlaniem. Zwykle podlewanie raz w tygodniu niewielką ilością wody jest zdecydowanie wystarczające.

Wilgotność powietrza

Nie są na nią przesadnie wrażliwe, ale zbyt niska wilgotność powietrza może sprawić, że liście zaczną jaśnieć albo wręcz żółknąć - szczególnie zimą zwróć uwagę na wilgotność powietrza w otoczeniu Twojego Rhapisa.

Temperatura

Spokojnie radzie sobie w temperaturach między 10-26 st. C.

Składniki odżywcze

Rhapisy rosną baaaaaardzo wolno. Raz na dwa tygodnie latem będzie absolutnie wystarczające.

Toksyczność

Rhapisy są absolutnie nietoksyczne dla zwierząt ani ludzi.