Caryota mitis - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Zuzannę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Zuza najlepiej czuje się w jasnych miejscach z dala od bezpośredniego słońca, które może poparzyć jej delikatne liście. Późną jesienią i zimą, gdy w naszych domach słońce nie jest częstym gościem przestaw ją do jaśniejszego miejsca. Pamiętaj o regularnym przecieraniu liści- dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie jej korzystać z promieni słońca. Warto wykorzystać do tego roztwór olejku neem.
Woda

Podlewaj Zuzannę, gdy górna 1/3 podłoża w donicy dobrze przeschnie po poprzednim podlewaniu. Najlepiej skontrolować to wtykając palec wskazujący do donicy. Późną jesienią i zimą zmniejsz częstotliwość podlewania. Przy podlewaniu pamiętaj o tym, aby równomiernie polewać całą powierzchnię podłoża. Wlewaj wodę cienkim strumieniem wody, robiąc kilkusekundowe przerwy. 
Po podlewaniu wylej wodę z podstawki lub osłonki. Korzenie rośliny nie powinny stać w wodzie. 
Wilgotność powietrza

Zuzanna w naturze rośnie w tropikach, do prawidłowego wzrostu potrzebuje podwyższonej wilgotności. Ucieszy się z towarzystwa nawilżacza powietrza. Możesz też regularnie zraszać ją letnią wodą lub postawić na tacy nawilżającej. 
Znajdź Zuzce miejsce z dala od kaloryfera i kominka. 
Raz w miesiącu możesz zabrać roślinę pod łazienki i zrobić jej prysznic delikatnym strumieniem letniej wody. 
Temperatura

Zuza najlepiej czuje się gdy temperatura w temperaturze od 15 do 25°C.
Nawożenie

Rośnie dość wolno - podawanie jej nawozu wiosną i latem raz w miesiącu w zupełności wystarczy. Możesz korzystać z nawozu BioGrow, a liście spryskiwać Alg-a-Mic.
Toksyczność

Jest delikatnie toksyczna - to znaczy, że po zjedzeniu może zaszkodzić. Uważaj na żarłoczne zwierzęta i małe dzieci.
Częste pytania:

Jedną z najczęstszych przyczyn żółknących liści jest nadmierne podlewanie - najczęstszym objawem jest szybkie żółknięcie dolnych liści rośliny. Pamiętaj o tym, aby nie przelewać swojej Zuzy i przed podlaniem zawsze sprawdzić, czy podłoże jest już wystarczająco suche. 

Drugą przyczyną żółknięcia liści może być narażenie rośliny na bezpośredni kontakt z promieniami słońca lub zbyt rzadkie podlewanie. 

Twoja roślina narzeka na zbyt niski poziom wilgotności powietrza. Postaraj się regularnie zraszać swoją roślinę lub postaw ją na tacy nawilżającej.
Zobacz w sklepieZuzanna z Indonezji

Zobacz jak może wyglądać w domu