Syngonium 'Albo Variegata'

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Lidię. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Odmiana Syngonium z wariegacjami na liściach potrzebuje jasnego miejsca pełnego rozproszonego światła. To miejsca przy wschodnim albo południowym oknie, gdzie światło jest lekko przesłonięte — przezierną zasłoną, firanką, liśćmi roślin w domu, albo np. drzewem za oknem.

Uważaj na bezpośrednie promienie słońca. Może poparzyć delikatne liście Lidii.
Woda

Podlewaj dopiero kiedy mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschnie. Syngonium zdecydowanie woli być po suchej stronie mocy. Liście Syngonium będą wyczuwalnie wiotczeć, kiedy będą potrzebowały wody. Zwróć uwagę na to, że zimą będziesz podlewać rzadziej. 

Jeśli Twoja roślina mieszka w osłonce, pamiętaj o tym, aby po każdym podlaniu wylać z osłonki wodę, która zebrała się na jej dnie. 
Wilgotność powietrza

Będzie wdzięczna za tacę nawilżającą, ale nie jest konieczna w uprawie Syngonium
Temperatura

Rosną dobrze w temperaturze między 15-21 st. C. Unikaj miejsc, gdzie temperatury mogą się gwałtownie zmieniać: klimatyzacji, kominków, grzejników. Uważaj też na przeciągi.
Nawożenie

Wiosną i latem podawaj nawóz np. Bio-Grow, co dwa tygodnie. Jeżeli wypuszcza nowe liście jesienią i zimą podawaj nawóz raz w miesiącu.
Toksyczność

Może zaszkodzić po zjedzeniu — trzymaj z daleka od zwierząt i małych dzieci, które chciałyby ją zjeść.
Częste pytania:

Przelanie

Żółte plamy z brązową obwódką są oznaką choroby wywołanej zbyt długim trzymaniem rośliny w wilgotnym podłożu. Sprawdź, w jakim stanie jest podłoże Twojej rośliny. Jeżeli w donicy zrobiło się błotko konieczne będzie przesadzenie Twojego Syngonium do nowego podłoża. Jeżeli podłoże jest lekko wilgotne wydłuż okresy między podlewaniami i podlewaj oszczędniej. Usuń zainfekowane liście i zastosuj środek dla roślin przeciw chorobom grzybowym np. miedzian.

Przycinać!

Nie bój się ciąć swoich roślin — szczególnie Syngonium dobrze to zrobi. Wiosenne cięcie pędów sprawi, że roślina będzie gęsta i zwarta. Jeżeli chcesz ją zwiesić pozwól kilku pędom swobodnie rosnąć.
Zobacz w sklepieSyngonium 'Albo Variegata'
Zobacz jak może wyglądać w domu