Epipremnum marble queen

Jak dbać o Danutę z Hong Kongu?
(Epipremnum Marble Queen)

Pielęgnacja

W naturze pnącze oplatające duże drzewa południowej Azji, u nas w domach jedna z najłatwiejszych i najbardziej satysfakcjonujących roślin. Można o niej na chwilę zapomnieć (nie na zbyt długo), można ją łatwo ciąć i zagęszczać, mnożyć i cieszyć się nieustannym wzrostem.

Światło

Danuty naprawdę nie są wybredne. Dopóki bezpośrednie promienie słońca nie będą parzyć jej liści będzie zadowolona. Jeżeli światła będzie za mało jej pędy będą się wydłużać i ciągnąć w kierunku źródła światła - wtedy należy ją trochę przysunąć do okna.

2-3 metry od okien wschodnich, południowych i zachodnich i bezpośrednio przy północnym oknie będzie dla niej ok.

Woda

Najlepiej solidnie podlać, a potem pozwolić połowie ziemi w donicy przeschnąć (jakieś 3-4cm wgłąb donicy). Jest podatna na gnicie korzeni (kiedy korzenie stoją w wodzie) - należy uważać, żeby jej nie przelać. Po Beacie widać kiedy wciąż ma wodę i kiedy jej brakuje - jej liście są albo sprężyście wypięte do słońca kiedy ma wystarczająco wody i smutnie oklapnięte, kiedy brakuje.

Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza. Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.

Temperatura

Najlepiej czuje sięmiędzy 13-27 st. C. Poniżej 7 st. C. Danutka przestanie rosnąć jej liście staną się czarne.

Składniki odżywcze

Nie musisz podawać jej nawozu, ale jeżeli już, to latem raz na dwa tygodnie zdecydowanie wystarczy.

Toksyczność

Nie jest szkodliwa dla ludzi, ale może zaszkodzić zwierzętom jeżeli ją zjedzą.