Pachira aquatica (Pachira wodna) - pielęgnacja
💡 Jest łatwa w obsłudze
🌱 Możesz przycinać wyciągające się łodygi na szczycie - będzie się wtedy zagęszczać i będzie bardziej zwarta
🚫 Unikaj nadmiernego podlewania, przeciągów i bezpośredniego słońca
Jak dbać o Twoją Pachirę?
Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Pachirę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.
Światło
Pachira lubi jasne miejsca pełne rozproszonego światła. Będzie się wyciągać do promieni, więc raz na jakiś czas warto ją obrócić, żeby rosła równo.
Wschodnie albo południowe okna z przezierną przesłoną, firanką, albo drzewami za oknem będą najlepsze.
Woda
Mimo tego, że w naturze mieszka nad wodą Pachira źle znosi nieustannie mokre podłoże. Lubi intensywne, ale niezbyt częste podlewanie. Latem podlewanie raz na półtora tygodnia powinno wystarczyć, zimą raz na trzy tygodnie pewnie będzie ok. Pachira magazynuje wodę w swoich pięknie zaplecionch pniach, więc zawsze ma dość zapasów. To ważne, żeby podlewać podłoże równomiernie - dookoła rośliny, do momentu aż przez dziurkę wyleci woda. Dlatego warto ją trzymać w donicy z odpływem.
WIlgotność powietrza
Pachira lubi wysoką wilgotność powietrza, więc od czasu do czasu spryskaj liście wodą, a najlepiej na zimę przygotuj dla niej podstawkę nawilżającą. Raczej nie ustawiaj jej blisko kaloryfera, gdzie powietrze jest najbardziej suche.
Temperatura
Najlepiej czuje się między 16-24 st. C. Przeciągi mogą sprawić, że straci liście.
Nawożenie
Dodawaj wyłącznie latem - raz w miesiącu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.
Toksyczność
Pachiry nie są toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin.
Częste pytania
Jest kilka powodów, dla których liście Twojej Pachiry mogą żółknąć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.
Przelanie
Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści Pachiry jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale rzadkie podlewanie.
Kiedy podlewasz swoją Pachirę, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody — tak, żeby nadmiar wody wypłynął z otworu na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tylko, żeby wylać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, żeby roślina stała w wodzie. Z czasem nauczysz się ile podlewać, żeby było akurat. Pachiry nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin.
Za niska wilgotność powietrza
Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Pachira ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.
Poparzenie słoneczne
Szkodniki
Naturalne żółknięcie
To trochę dołujące kiedy patrzymy na rośliny z opadniętymi liśćmi. Marność. Mimo wszystko nie ma co załamywać rąk, ale sprawdzić, czy na pewno wszystko z nią w porządku.
Pachira Aquatica (Artur z Gwatemali)
Łatwe w uprawie drzewko. Bezpieczne dla zwierząt i dzieci z pniem splecionym w warkocz i soczyście zieloną koroną z liści ułożonych jak palce w dłoni.
Zobacz jak może wyglądać w domu