Pachira aquatica (Pachira wodna) - pielęgnacja

💡 Jest łatwa w obsłudze

🌱 Możesz przycinać wyciągające się łodygi na szczycie - będzie się wtedy zagęszczać i będzie bardziej zwarta

🚫 Unikaj nadmiernego podlewania, przeciągów i bezpośredniego słońca


Jak dbać o Twoją Pachirę?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Pachirę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 


Światło

Pachira lubi jasne miejsca pełne rozproszonego światła. Będzie się wyciągać do promieni, więc raz na jakiś czas warto ją obrócić, żeby rosła równo.

Wschodnie albo południowe okna z przezierną przesłoną, firanką, albo drzewami za oknem będą najlepsze.


Woda

Mimo tego, że w naturze mieszka nad wodą Pachira źle znosi nieustannie mokre podłoże. Lubi intensywne, ale niezbyt częste podlewanie. Latem podlewanie raz na półtora tygodnia powinno wystarczyć, zimą raz na trzy tygodnie pewnie będzie ok. Pachira magazynuje wodę w swoich pięknie zaplecionch pniach, więc zawsze ma dość zapasów. To ważne, żeby podlewać podłoże równomiernie - dookoła rośliny, do momentu aż przez dziurkę wyleci woda. Dlatego warto ją trzymać w donicy z odpływem.


WIlgotność powietrza

Pachira lubi wysoką wilgotność powietrza, więc od czasu do czasu spryskaj liście wodą, a najlepiej na zimę przygotuj dla niej podstawkę nawilżającą. Raczej nie ustawiaj jej blisko kaloryfera, gdzie powietrze jest najbardziej suche.


Temperatura

Najlepiej czuje się między 16-24 st. C. Przeciągi mogą sprawić, że straci liście.


Nawożenie

Dodawaj wyłącznie latem - raz w miesiącu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Pachiry nie są toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin. 


Częste pytania

 

Jest kilka powodów, dla których liście Twojej Pachiry mogą żółknąć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści Pachiry jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale rzadkie podlewanie.

Kiedy podlewasz swoją Pachirę, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody — tak, żeby nadmiar wody wypłynął z otworu na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tylko, żeby wylać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, żeby roślina stała w wodzie. Z czasem nauczysz się ile podlewać, żeby było akurat. Pachiry nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Za niska wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoja Pachira ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.

Poparzenie słoneczne

Jeżeli wystawisz swoją Pachirę na zbyt intensywne światło jej liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Szkodniki
Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Pachira może być zaatakowana przez przędziorki, tarczniki, albo wełnowce. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.

Naturalne żółknięcie
Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie. 

 

To trochę dołujące kiedy patrzymy na rośliny z opadniętymi liśćmi. Marność. Mimo wszystko nie ma co załamywać rąk, ale sprawdzić, czy na pewno wszystko z nią w porządku.

Niekonsekwentne podlewanie

Do znudzenia - wiele problemów z roślinami zaczyna się od niewłaściwego podlewania. Pachiry lubią dość długie przerwy pomiędzy podlewaniami - tak, żeby mniej więcej połowa podłoża w donicy przeschła. Zdarza się jednak, że ta przerwa jest zbyt długa. Wtedy jej listki tracą coś co nazywa się "turgorem" - tracą napięcie. W takiej sytuacji dobrze jest ją porządnie podlać — powoli, dookoła, tak, żeby woda wypłynęła dołem. Jeżeli podłoże jest bardzo suche, to woda może po prostu przez nie przelecieć. Wtedy trzeba kilkakrotnie polewać podłoże, aż zacznie chłonąć, albo zanurzyć donicę w wodzie na kilkanaście minut.

Zbyt niska wilgotność powietrza

Szczególnie zimą może pojawić się problem z wilgotnością. Liście będą wtedy żółknąć, lub brązowieć od brzegu i opadać. Nawilżacz powietrza, albo taca nawliżająca powinny załatwić sprawę.

Stres

Czy roślina właśnie do Ciebie przyjechała? Czy zmieniła miejsce? Była przestawiana? Czy możliwe, że wydarzyło się coś w jej życiu co ją zestresowało? Bardzo często Pachiry tuż po nawet krótkiej podróży mają opadnięte liście. Nie potrzebują wtedy żadnych dodatkowych zabiegów prócz kilku dni cierpliwości. Jeżeli widzisz nowy wzrost, nie przejmuj się i poczekaj aż sama dojdzie do siebie. 

 


Pachira Aquatica (Artur z Gwatemali)

Łatwe w uprawie drzewko. Bezpieczne dla zwierząt i dzieci z pniem splecionym w warkocz i soczyście zieloną koroną z liści ułożonych jak palce w dłoni. 

Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu