Epipremnum pinnatum 'Marble Planet' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Jolę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Jola najlepiej czuje się w jasnych miejscach z rozproszonym światłem. Nie powinniśmy ustawiać jej na bezpośrednim słońcu, jego promienie mogą poparzyć liście rośliny. 
Jola świetnie poradzi sobie w ciemniejszych miejscach jednak nowe liście mogą pojawiać się dużo rzadziej i być mniejsze. 
Woda

Warto być ostrożnym - Jola nie lubi przelania. Podlewaj roślinę, dopiero gdy górne 40% podłoża w donicy dobrze przeschnie. Przed podlaniem rośliny wetknij do ziemi palec wskazujący, jeśli na jego końcu poczujesz, że ziemia wciąż jest bardzo mokra wstrzymaj się z podlewaniem. 
Pamiętaj o tym, że jesienią i zimą rośliny potrzebują mniej wody niż wiosną i latem i powinniśmy zmniejszyć częstotliwość podlewania. 
Wilgotność powietrza

Świetnie radzi sobie w standardowej, pokojowej wilgotności powietrza. Nie wymaga on nas nawilżacza powietrza. W okresie grzewczym powinniśmy trzymać ją z dala od rozgrzanego kaloryfera. 
Temperatura

Jola najlepiej czuje się w temperaturze od 18°C do 24°C.
Nawożenie

Roślinę powinniśmy nawozić jedynie w okresie wzrostu (od marca do końca września). Polecamy uniwersalny nawóz do roślin zielonych. Świetnie sprawdzi się Bio-Grow.
Toksyczność

Trzymaj z daleka od zwierząt, nadgryzanie liści może im zaszkodzić.
Częste pytania:

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści Epipremnum jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale nie za częste podlewanie.

Kiedy podlewasz swoje Epipremnum, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody — tak, żeby nadmiar wody wypłynął z otworu na dnie donicy do spodka. Pamiętaj, tylko żeby wylać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, żeby roślina stała w wodzie. Z czasem nauczysz się ile podlewać, żeby było akurat. Epipremna nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Za niska wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Epipremnum nie przeszkadza pokojowa wilgotność powietrza, ale miejsce nad grzejnikiem nie jest dla niego odpowiednie. 

Poparzenie słoneczne


Jeżeli wystawisz swoje Epipremnum na zbyt intensywne światło jego liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Szkodniki

Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Twoje Epipremnum może być zaatakowane przez wełnowce. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.

Naturalne żółknięcie

Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie

To najprawdopodobniej brak wody. 

Twoje Epipremnum nie lubi przelania i przed podlaniem zawsze powinniśmy sprawdzić, czy ziemia jest już odpowiednio sucha. Jednocześnie nie powinniśmy też doprowadzać do sytuacji, w której roślina przez dłuższy czas stoi w suchym podłożu. 
Zobacz w sklepieJola z Polinezji Francuskiej
Zobacz jak może wyglądać w domu