Phlebodium aureum 'Blue Star' (Flebodium) - pielęgnacja
💡 Ma swoje wymagania
🌱 Trzeba dbać o wysoką wilgotność powietrza - zimą będzie potrzebny nawilżacz, albo jasna łazienka
🚫 Unikaj podlewania od góry - wtedy łatwo doprowadzić do zgnicia futrzastego kłącza - podlewaj z brzegów donicy, na około kłącza
Jak dbać o Twoje Phlebodium?
Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoje Flebodium. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.
Światło
Lubi miejsca o rozproszonym świetle - raczej półcieniste niż jasne. Ma delikatne liście, dlatego uważaj, żeby nie była narażona na bezpośrednie promienie słońca. Poradzi sobie też w bardziej zacienionych miejscach w domu. Pamiętaj jednak, że najciemniejszy kąt w domu może być dla niej za ciemny.
Północny parapet będzie dla niej najlepszy.
Woda
Jak wszystkie paprocie, Phlebodium lubi wilgotną ziemię, pamiętaj jednak, że nie może stać w wodzie. Po podlaniu, zawsze wylewaj nadmiar wody z podstawki. Flebodium nie lubi, kiedy podlewa się jej wystające włochate korzenie, dlatego staraj się prowadzić wodę po obrzeżu donicy. Podlewaj małą ilością odstanej, letniej wody, częściej niż pozostałe rośliny w domu.
Wilgotność powietrza
Uwielbia wilgotne powietrze i potrzebuje go. Jeśli nie chcesz zatracić błękitnego nalotu na liściach - nie zraszaj. Najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub podstawka nawilżająca.
Temperatura
Temperatura pokojowa będzie jej odpowiadać. Poniżej 15 st. C przemarznie - jeżeli latem chcesz wystawić ją na dwór (np. w deszczowe dni, do cienistego miejsca) to pamiętaj, żeby na noc schować ją do domu.
Nawożenie
Paprocie nie potrzebują częstego dokarmiania. Zwłaszcza jeśli jest zestresowana z powodu przelania czy przesuszenia - ma bardzo delikatne korzenie, które można łatwo poparzyć. Jeśli już chcesz nawozić, używaj nawozów delikatnych, w sezonie wiosenno-letnim, raz w miesiącu.
Toksyczność
Flebodium nie jest toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin.
Częste pytania
Opadnięte liście mogą Was zaniepokoić, szczególnie kiedy dzieje się to dość nagle. Na szczęście najczęściej nie jest to poważny problem i można to łatwo naprawić.
Zbyt długi czas pomiędzy podlewaniami może doprowadzić do tego, że Twoje Łosie rogi będą opadać, marszczyć się i brązowieć. Kiedy pojawiają się takie objawy to znak, że należy ją solidnie podlać.
Jak należy to zrobić?
- Do miski/wiadra/zlewu, które pomieści donicę z Phlebodium wlej dużo wody. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia (nie zimna, nie gorąca)
- Kiedy podłoże Phlebodium będzie już równo wilgotne wylej wodę i pozostaw donicę do odsączenia. Odstaw ją na miejsce kiedy cały nadmiar wody wypłynie z donicy
Za niska wilgotność powietrza
Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoje Phlebodium ucieszy się z nawilżacza, albo tacy nawilżającej.
Phlebodium aureum 'Blue star' (Baśka z Peru)
Phlebodium ma swoje wymagania, ale przy niewielkim zaangażowaniu będzie długo cieszyła swojego opiekuna.
Zobacz jak może wyglądać w domu