Phlebodium aureum 'Blue Star' (Flebodium) - pielęgnacja

Jak dbać o Twoje Phlebodium?

Piękne srebrzysto-zielone liście flebodium mają swoje wymagania. Ta niezwykła paproć kocha wysoką wilgotność powietrza i filtrowaną wodę. Skorzystaj z tych instrukcji, żeby odpowiednio dbać o swoją roślinę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.

Światło

Lubi miejsca o rozproszonym świetle — raczej półcieniste niż jasne. Ma delikatne liście, dlatego uważaj, żeby nie była narażona na bezpośrednie promienie słońca. Poradzi sobie też w bardziej zacienionych miejscach w domu. Pamiętaj jednak, że najciemniejszy kąt w domu może być dla niej za ciemny. Parapet północnego okna to idealne miejsce dla flebodium.

Woda

Jak wszystkie paprocie, Phlebodium lubi wilgotną ziemię, pamiętaj jednak, że nie może stać w wodzie. Po podlaniu, zawsze wylewaj nadmiar wody z podstawki. Flebodium nie lubi, kiedy podlewa się jej wystające włochate korzenie, dlatego staraj się prowadzić wodę po obrzeżu donicy. Podlewaj niewielką ilością odstanej, letniej wody, częściej niż pozostałe rośliny w domu.

Temperatura

Temperatura pokojowa (18-24°C) będzie jej odpowiadać. Poniżej 15°C przemarznie — jeżeli latem chcesz wystawić ją na dwór (np. w deszczowe dni, do cienistego miejsca) to pamiętaj, żeby na noc schować ją do domu. Chroń swoje flebodium przed przeciągami, klimatyzacją i nagłymi zmianami temperatur.

Podłoże

Musi być dobrze przepuszczalne, luźne, w miarę szybko wysychać. Do luźnej ziemi do roślin domowych dodaj sporą dawkę perlitu.

Donica

Twoje flebodium potrzebuje donicy z odpływem, najlepiej z oddychającego materiału. Idealnym wyborem będą donice z terakoty. Możesz też dobrać estetyczną osłonkę, do której włożysz swoją roślinę. Sprawdź naszą kolekcją małych donic i osłonek i wybierz taką, która uzupełni wystrój Twojego domu.

Wybierz donicę

Nawożenie

Paprocie nie potrzebują częstego dokarmiania. Zwłaszcza jeśli jest zestresowana z powodu przelania czy przesuszenia — ma bardzo delikatne korzenie, które można łatwo poparzyć. Koniecznie używaj delikatnych nawozów dedykowanych do paproci, w sezonie wiosenno-letnim, raz w miesiącu.

Wilgotność powietrza

Uwielbia wilgotne powietrze i potrzebuje go. Jeśli nie chcesz zatracić błękitnego nalotu na liściach — nie zraszaj. Najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub taca nawilżająca.

Toksyczność

Flebodium nie jest toksyczne. Nawet po zjedzeniu Twojemu pupilowi nic nie będzie, ale pilnuj swoich zwierząt, żeby nie podgryzały roślin.


Często zadawane pytania

 • Dlaczego liście mojego Phlebodium mają brązowe końcówki?
  Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Szczególnie zimą Twoje Phlebodium ucieszy się z nawilżacza albo tacy nawilżającej.
 • Czy mogę postawić flebodium w łazience?
  Tak! W łazienkach jest zwykle wyższa wilgotność powietrza, którą paprocie uwielbiają.

Masz swoje pytanie dotyczące flebodium? Wyślij je nam za pomocą formularza poniżej.


Dobre rośliny towarzyszące

Flebodium pięknie wygląda z:

 • Kalateami: znanymi ze swoich super-ozdobnych liści i kochających podobne warunki co Phlebodium
 • Skrzydłokwiatem: którego piękne białe kwiaty i intesywnie zielone liście świetnie kontrastują z flebodium
 • Filodendronem: który swoimi gęstymi liśćmi w kształcie serc doda tej kompozycji tropikalnego wyglądu

Produkty, które Ci się przydadzą

Żeby Twoje flebodium pięknie się rozwijało polecamy kilka rzeczy, które przydadzą Ci się w Twojej uprawie:

 • Taca nawilżająca: łatwy sposób na zwiększenie wilgotności powietrza wokół Twojej rośliny
 • Nożyce do roślin: dzięki precyzyjnemu przycinaniu liście paproci będą wyglądać jak najlepiej
 • Nawóz do paproci: specjalnie opracowany delikatny nawóz odpowiedni dla flebodium
 • Nawilżacz powietrza: pomaga utrzymać wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu
 • Taca do przesadzania: idealna do przesadzania niewielkich roślin bez brudzenia

Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji i stosując zalecane produkty, możesz mieć pewność, że Twoje Phlebodium aureum „Blue Star” pozostanie piękne i bujne.


Zielony prezent

Szukasz idealnego prezentu dla miłośnika roślin? Wybierz naszą kartę podarunkową. Niezależnie od tego, czy obdarowywana przez Ciebie osoba jest doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z roślinami, karta podarunkowa pozwoli jej wybrać dokładnie to, czego potrzebuje.

Kup kartę podarunkową