Opuntia - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Roberta. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Opuncje kochają światło. Najlepiej czują się na południowych parapetach. Uważaj na mocne promienie słońca, szczególnie gdy roślina właśnie do ciebie dotarła lub jeśli stała wcześniej w ciemniejszym miejscu. Postaraj się przyzwyczaić ją do bezpośredniego, mocnego słońca wystawiając opuncję na jego działanie stopniowo. Zacznij od godziny dziennie i stopniowo wydłużaj czas, w którym roślina stoi na  bezpośrednim słońcu. 
Woda

Po pierwsze nie przelewaj! Po drugie upewnij się, że roślina rośnie w dobrze przepuszczalnym podłożu. Podlewaj Roberta, dopiero gdy podłoże całkowicie przeschnie. Jesienią i zimą znacznie ogranicz podlewanie. 
Podlewaj roślinę cienkim strumieniem wody do momentu, w którym zauważysz, że woda wypływa przez otwory w donicy. Wlewaj wodę powoli, robiąc kilkusekundowe przerwy i pamiętaj, aby równomiernie polewać całą powierzchnię podłoża. 
Wilgotność powietrza

Opuncje świetnie radzą sobie w każdych warunkach. Bardzo dobrze odnajdują się w miejscach z niską wilgotnością powietrza
Temperatura

Opuncje najlepiej czują się w ciepłych miejscach, gdy temperatura wynosi od 19 do 29 °C. Jeśli zdecydujesz się wystawić swoją opuncję na balkon lub taras pamiętaj, aby schować ja do domu, gdy temperatury przekroczą 35 °C lub spadną poniżej 10°C.
Nawożenie

Opuncje nie wymagają od nas częstego dokarmiania. Wręcz przeciwnie, bardzo łatwo z tym przesadzić. Roślinie wystarczy nawożenie kilka razy w roku- jedynie w okresie wzrostu od kwietnia do początku września. Pamiętaj o tym, aby bardzo dobrze rozcieńczyć nawóz. Wybierz ten, przeznaczony do kaktusów i sukulentów. 
Toksyczność

Opuncje nie są szkodliwe po spożyciu, ale ich mikroskopijne igiełki lubią zaatakować. Trzymaj dzieciaki i zwierzaki z dala od kolców.
Częste pytania:

Najczęstszą przyczyną jest przelanie. Przed podlaniem podłoże w donicy powinno całkowicie przeschnąć. Jeśli ziemia jest bardzo mokra- przesadź roślinę do nowego podłoża. Koniecznie wybierz lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże. 

Chociaż trudno. w to uwierzyć Twoja roślina mogła się poparzyć. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą poparzyć roślinę, szczególnie gdy wcześniej stała w nieco ciemniejszym miejscu. Przestaw roślinę w jasne miejsce z rozproszonym światłem. Przed wystawieniem na pełne słońce postaraj się przyzwyczaić roślinę do nowych warunków wystawiając ją na słońce na kilka chwil, stopniowo zwiększając czas, w którym przebywa na słońcu. 
Zobacz w sklepieZobacz w sklepie
Zobacz jak może wyglądać w domu