Chamaedorea metallica - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Olę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Ola najlepiej czuje się w jasnych miejscach z rozproszonym światłem. Promienie słońca bezpośrednio padające na roślinę mogą poparzyć jej liście. 
Woda

Chamaedorea metallica lubi, gdy jej podłoże jest stale delikatnie wilgotne, musimy jednak pamiętać, aby ziemia w donicy nie była bardzo mokra. Podlewaj roślinę, gdy górne 25% podłoża w donicy delikatnie przeschnie. Wlewaj wodę do donicy cienkim strumieniem, polewając całą powierzchnię podłoża. Podlewaj do momentu, w którym zobaczysz, że woda wypływa przez otwór w donicy. Po podlaniu koniecznie wylej wodę z podstawki. 
Wilgotność powietrza

Ola w naturze rośnie w lasach deszczowych. Potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza. Ola najlepiej czuje się w towarzystwie nawilżacza powietrza. Jeśli jednak nie masz nawilżacza możesz postawić roślinę na tacy nawilżającej lub  zraszać liście rośliny 2-3 razu w tygodniu. Trzymaj Olę z dala od kaloryfera, kominka, klimatyzatora i zimnych przeciągów. 
Temperatura

Ola najlepiej czuje się w temperaturze 18-29 °C. Nie lubi zimna. Trzymaj roślinę z dala od przeciągów, szczególnie tych zimnych. Nagłe zmiany temperatury mogą zestresować roślinę.
Nawożenie

Ola to dość wolno rosnąca roślina, dlatego nie powinniśmy przesadzać z nawożeniem. W okresie wzrostu (od końca marca do początku września) podawaj nawóz raz w miesiącu. Pamiętaj o tym, aby dobrze go rozwodnić. Polecamy nawóz Bio- Grow holenderskiej marki BioBizz. 
Toksyczność

Chamaedorea metallica nie jest szkodliwa dla zwierząt.
Częste pytania:

Żółte liście są najczęściej znakiem, że nasza roślina narzeka na zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie. Przed podlaniem upewnij się, że podłoże zdążyło odpowiednio przeschnąć. Wyjmij delikatnie roślinę z donicy i obejrzyj korzenie. Jeśli są ciemnie i miękkie warto je usunąć i przesadzić roślinę do nowego podłoża. Przy przesadzaniu spryskaj korzenie roztworem środka grzybobójczego (np. Miedzian). 

Suche końcówki i brzegi liści zmieniające kolor na brązowy to sygnał, że nasza roślina potrzebuje wyższej wilgotności powietrza. Postaw roślinę przy nawilżaczu lub na tacy nawilżającej. Możesz też zraszać Olę 2-3 razy w tygodniu.  

Jeśli liście Twojej rośliny zmieniają kolor na żółty lub brązowy, a nawet wyglądają jak poparzone to znak, że roślina stoi na zbyt jasnym stanowisku. Przestaw w jasne miejsce z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. 

To z pewnością wina szkodników. Ola jest lubiana przez przędziorki. Obejrzyj dokładnie  liście rośliny (szczególnie od spodu) i sprawdź, czy nie widać na nich małych pajęczynek lub małych białych kropeczek.  Jeśli zauważysz coś niepokojącego - przerzyj liście rośliny ściereczką zamoczona w letniej wodzie z kilkoma kroplami  delikatnego mydła. Kolejny krok to oprysk środkiem (polecamy Spray Karate Zeon). Profilaktycznie warto przecierać liście roztworem olejku neem
Zobacz w sklepieOla z Meksyku
Zobacz jak może wyglądać w domu