Platycerium — pielęgnacja

Poznaj Platycerium bifurcatum – roślinę, która wnosi do Twojego domu egzotyczny urok dzięki swoim wyjątkowym liściom przypominającym poroże jelenia. Jest to epifit, który w naturze rośnie na drzewach, co oznacza, że ma specyficzne wymagania pielęgnacyjne.

Jak dbać o Platycerium bifurcatum?

Gdzie postawić platycerium?

 • Światło: Jasne, rozproszone światło.
 • Idealne miejsce: W pobliżu okna o wschodniej lub zachodniej ekspozycji.

Platycerium bifurcatum najlepiej rośnie w jasnym, rozproszonym świetle. Bezpośrednie słońce może poparzyć jego delikatne liście, dlatego najlepiej umieścić go w miejscu, gdzie będzie miał dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Doskonale sprawdzi się na wschodnich lub zachodnich parapetach.


Jak podlewać platycerium?

 • Jest wrażliwe na przelanie. Podlewaj dopiero, gdy połowa podłoża w donicy jest sucha (sprawdź palcem).
 • Zanurz całą bryłę korzeniową w wodzie na 10-15 minut, a następnie pozwól jej dobrze wyschnąć.

Platycerium bifurcatum jest epifitem, co oznacza, że jego korzenie nie tolerują zastoju wody. Najlepiej podlewać go przez zanurzenie w wodzie na 10-15 minut, a następnie pozwolić całkowicie wyschnąć. Podlewaj, gdy podłoże jest suche w dotyku. W zimie podlewaj rzadziej.


Temperatura i wilgotność powietrza

 • Temperatura: 18-24°C.
 • Wilgotność: Wysoka, najlepiej powyżej 60%.

Platycerium bifurcatum preferuje umiarkowane temperatury między 18 a 24°C. Wymaga wysokiej wilgotności, dlatego dobrze jest regularnie zraszać roślinę lub umieścić ją w pobliżu nawilżacza powietrza albo na tacy nawilżającej.


Jakiego podłoża potrzebuje platycerium?

 • Rodzaj podłoża: Specjalistyczne podłoże dla epifitów lub kora dla storczyków.

Jako epifit, Platycerium bifurcatum najlepiej rośnie w specjalistycznym podłożu dla epifitów lub w korze dla storczyków. Można dodać mchy torfowce lub włókno kokosowe, aby zapewnić odpowiednią przepuszczalność i wilgotność.


Jaką donicę wybrać dla platycerium?

 • Wiszące kosze lub można zamontować platycerium na kawałku drewna
 • Dobrze przewiewne pojemniki.

Platycerium bifurcatum najlepiej rośnie w wiszących koszach lub zamocowane na kawałku drewna, co imituje jego naturalne warunki wzrostu. Upewnij się, że pojemnik jest dobrze przewiewny, co pozwoli na odpowiednią cyrkulację powietrza wokół korzeni.

Donica Terakota szara

Donica Terakota beżowa

Donica Terakota ceglasta

Donica Terakota łososiowa

Czym i jak często nawozić łosie rogi?

Nawoź Platycerium bifurcatum rozcieńczonym nawozem do roślin domowych co 4-6 tygodni w sezonie wegetacyjnym (wiosna i lato). Unikaj nawożenia w okresie zimowym, gdy roślina jest w stanie spoczynku.

Bio Grow: na wzrost

Sold out

Alg-A-Mic: na witalność

Sold out

Fish Mix: na poprawę jakości podłoża

Sold out

Czy platycerium jest toksyczne dla zwierząt?

 • Roślina jest nietoksyczna.

Platycerium bifurcatum nie jest toksyczne dla zwierząt domowych.


Zabiegi pielęgnacyjne

 • Regularnie usuwaj martwe liście, aby roślina wyglądała zdrowo.
 • Zraszaj liście, aby utrzymać odpowiednią wilgotność, co jest kluczowe dla zdrowia tej rośliny.
Sold out
Sold out
Sold out

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego liście Platycerium bifurcatum żółkną lub brązowieją?

Żółknięcie lub brązowienie liści może być spowodowane nadmiernym podlewaniem, niedoborem wilgotności lub niewłaściwym oświetleniem. Upewnij się, że roślina nie stoi w wodzie i że otrzymuje wystarczającą ilość wilgoci. Upewnij się również, że znajduje się w jasnym, ale rozproszonym świetle.

Czy Platycerium bifurcatum wymaga przesadzania?

Platycerium bifurcatum rzadko wymaga przesadzania. Zwykle rośnie zamocowane na kawałku drewna lub w wiszącym koszu. Jeśli roślina przerosła swoje miejsce, można ją ostrożnie przenieść do większego pojemnika lub na większy kawałek drewna.

Jak przycinać Platycerium bifurcatum?

Usuwaj martwe liście, ale unikaj przycinania zdrowych liści, ponieważ roślina jest wrażliwa na uszkodzenia. Martwe liście można delikatnie odciąć przy podstawie.


Jakie rośliny pasują do platycerium?

 • Tilandsia: oplątwy są innymi epifitami, które doskonale komponują się z platycerium. Mają podobne wymagania dotyczące wilgotności i można je uprawiać razem na kawałkach drewna lub w wiszących koszach, tworząc tropikalne aranżacje.
 • Orchidee: storczyki są świetnym towarzystwem dla platycerium ze względu na podobne wymagania dotyczące wilgotności i oświetlenia. Mogą rosnąć razem w wiszących koszach lub na specjalnych podporach.
 • Bromelie: bromelie dodają egzotycznego uroku i mają podobne potrzeby dotyczące wilgotności i światła. Można je uprawiać razem w terrariach lub wiszących aranżacjach.

Przeczytaj też


Masz pytania?

Napisz do nas