O czym pomyśleć przed wystawieniem roślin na zewnątrz?

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci około 3 minut.


Nie tylko Ty lubisz spędzać czas na dworze, kiedy jest ładna pogoda. Twoje domowe rośliny lubią świeże powietrze, ale warto je do tego przygotować. Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z wynoszeniem roślin na balkon.


  • Niemal wszystkie rośliny można wystawić na dwór.
  • Najważniejsze to najpierw przyzwyczaić rośliny do słońca. Inaczej mogą się poparzyć.
 

Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z wynoszeniem roślin na balkon.


Kiedy mogę bezpiecznie wystawić rośliny na zewnątrz?

Możesz wystawić rośliny na dwór kiedy temperatury nie spadają poniżej 10°C. Jeżeli chcesz, zostawić rośliny na noc sprawdź czy temperatura w nocy nie spadnie poniżej 10°C.Które rośliny mogę wystawić na zewnątrz?

Niemal wszystkie rośliny domowe będą Ci wdzięczne jeżeli wystawisz je na świeże powietrze. Najważniejsze o czym musisz pamiętać to intensywność światła w miejscu, w którym chcesz je postawić na zewnątrz.

Najlepiej jeżeli światło na zewnątrz będzie odpowiadać temu, do czego roślina jest przyzwyczajona w domu. Raczej unikaj miejsc na bezpośrednim słońcu. Rośliny, które nie są przyzwyczajone do takich warunków mogą się poparzyć. Warto stopniowo przyzwyczajać rośliny do słońca.


Jak przygotować rośliny do wystawienia na dwór?

Przez tydzień wystawiaj rośliny do zacienionego zakątka na Twoim balkonie, albo na tarasie. Kilka godzin dziennie wystarczy. Po tygodniu rośliny liściaste mogą stać w miejscu z rozproszonym światłem. Jeżeli temperatura na dworze nie spada poniżej 10°C możesz zostawić je na noc.

Nawet rośliny, które w naturze żyją w pełnym słońcu potrzebują 7-10 dni, żeby się oswoić z zewnętrznym światłem. Rośliny, które poradzą sobie na bezpośrednim słońca to m.in.: kaktusy, sansewierie, Nolina, czy Strelicja.


Jak podlewać rośliny na dworze?

To zależy. Od opadów deszczu, temperatur, wilgotności powietrza, wiatru. Jak zwykle obowiązuje zasada palca. Często zdarza się, że rośliny na dworze potrzebują więcej wody, ale zawsze warto sprawdzić.


Czy muszę zraszać rośliny wystawione na dwór?

Nie. Wilgotność powietrza na dworze jest dla nich wystarczająca.Czy roślina może się poparzyć na dworze?

Tak! Nawet rośliny kochające słońce nieprzyzwyczajone do bezpośrednich promieni poparzą się. Dobra wiadomość jest taka, że poparzenia słonecznie zwykle nie są zabójcze dla rośliny. Niestety uszkodzony liść już nie wróci do swojej poprzedniej formy.

Czy moja roślina może zostać na dworze kiedy pada?

Zdecydowanie - ciepły letni deszcz to dla roślin tylko miłe doświadczenie. Oczyści liście i podleje roślinę. Zwróć tylko uwagę na wiatr - wielka burza z wichurą może przewrócić rośliny i np. połamać liście. Zabezpiecz je przed taką możliwością.


Zobacz jakie rośliny możesz u nas znaleźć:

Kliknij na zdjęcie, żeby przenieść się na kartę rośliny:


Sold out

Sold out

Sold out

Sold out

Sold out

Sold outNapisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Od lat z sukcesem buduje swój domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj


Co mówią nasi klienci?