Pseudorhipsalis ramulosa - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Martę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Marta najlepiej czuje się w jasnych miejscach z rozproszonym światłem. Mocne promienie słońca mogą poparzyć jej delikatne liście. Przed wystawieniem rośliny na bezpośrednie słońce zawsze powinniśmy ją do niego przyzwyczaić  wystawiając roślinę na słońce na chwilę i stopniowo wydłużając czas, w którym ma kontakt z bezpośrednim słońcem. W upalne dni warto przestawić Martę w miejsce z rozproszonym światem. 
Woda

Marta lubi, gdy jej podłoże delikatnie przeschnie przed kolejnym podlaniem. Przed podlewaniem wetknij palec wskazujący do donicy. Jeśli na jego końcu poczujesz, że ziemia wciąż jest bardzo mokra- wstrzymaj się z podlewaniem do momentu, gdy górne 30-40% podłoża w donicy dobrze przeschnie. 
Wlewaj wodę do donicy powoli do momentu, aż zobaczysz, że wypływa przez otwory na dnie donicy. Postaraj się równomiernie polewać całą powierzchnię podłoża tak, aby wszystkie korzeni miały taki sam dostęp do wilgotnej ziemi.

Polecamy podlewanie odstaną lub przefiltrowaną wodą.  
Wilgotność powietrza

Marta zdecydowanie doceni podwyższoną wilgotność powietrza. Jeśli nie masz w domu nawilżacza powietrza możesz ją śmiało zraszać. 

Dobrym sposobem na podwyższenie wilgotności jest ustawianie roślin w grupach.  
Temperatura

Marta najlepiej czuje się w temperaturze w przedziale od 18 do 27 °C. 
Nawożenie

Marta nie potrzebuje od nas częstego dokarmiania. Wręcz przeciwnie- łatwo jest ją przekarmić. W okresie wzrostu (od początku kwietnia do końca marca)możemy podawać jej  dobrze rozcieńczony nawóz raz na dwa miesiące. 
Toksyczność

Marta może być szkodliwa po spożyciu. Trzymaj ją z dala od zwierzaków. Uważaj na owoce (małe, białe kulki), które mogą spać na podłogę - zierzaki nie powinny ich zjadać. 
Częste pytania:

W ten sposób roślina daje nam znać, że potrzebuje większej wilgotności powietrza. Postaw ją obok nawilżacza powietrza lub regularnie zraszaj jej listki. 

To zupełnie normalne. Marta wybarwia się na czerwono-bordowy kolor, gdy ma dostęp do większej ilości światła. 
Zobacz w sklepieMarta z Belize
Zobacz jak może wyglądać w domu