Scindapsus pictus (Scindapsus)

💡 Jest rośliną niemal nie do zdarcia

🌱 Można spuścić jego pnącza kurtyną, albo poprowadzić na podporach w górę

🚫 Uważaj na zbyt niskie temperatury — jest na nie wrażliwa


Jak dbać o Twojego Scindapsusa?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Scindapsusa. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo. 

Odmiany Scindapsusów

 

Światło

Najlepiej będzie jej w rozproszonym świetle - mocne promienie słońca mogą poparzyć jej delikatne liście. Za to w zbyt ciemnym miejscu jej urocze plamki zaczną zanikać i będzie bardzo wolno rosnąć.

Wschodnie i zachodnie okna są dla niej najlepsze.

 


Woda

Pozwól ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sprawdzaj palcem czy podłoże jest już gotowe na nową dawkę wody. Agaty nie lubią nadmiaru wody w systemie korzeniowym.

Podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.


Wilgotność powietrza

Scindapsusy lubią wilgotne powietrze. Będzie wdzięczna jeśli znajdzie się niedaleko nawilżacza powietrza lub tacy nawilżającej.


Temperatura

Bardzo źle znosi zimno, nie narażaj jej na temperaturę niższą niż 16°C. Najlepiej rośnie kiedy jest w jej otoczeniu od 18 do 29°C.


Nawożenie

Kiedy widzisz, że rośnie i wypuszcza nowe pędy (wiosną i latem), podawaj 1/2 standardowej dawki nawozu raz na tydzień. Jesienią i zimą nie podawaj nawozu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Nie pozwalaj nikomu jej jeść - próby zjedzenia jej mogą powodować podrażnienie jamy ustnej i wymioty.

 

Światło

Najbardziej lubi rozproszone światło. Da Ci znać, kiedy będzie jej zbyt ciemno — jej pędy bez liści będą się wydłużać w kierunku światła. Przestaw ją wtedy bliżej źródła światła, tak żeby miała gęste liście, a jej jasne liście dobrze się wybarwiały.

Wschodnie i zachodnie okna są super.


Woda

Pozwól ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sprawdzaj palcem czy podłoże jest już gotowe na nową dawkę wody. Judyty nie lubią nadmiaru wody w systemie korzeniowym.

Podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.


Wilgotność powietrza

Scindapsusy lubią wilgotne powietrze. Będzie wdzięczna jeśli znajdzie się niedaleko nawilżacza powietrza lub tacki nawilżającej.


Temperatura

Bardzo źle znosi zimno, nie narażaj jej na temperaturę niższą niż 16°C. Najlepiej rośnie kiedy jest w jej otoczeniu od 18 do 29°C.


Nawożenie

Kiedy widzisz, że rośnie i wypuszcza nowe pędy (wiosną i latem), podawaj 1/2 standardowej dawki nawozu raz na tydzień. Jesienią i zimą nie podawaj nawozu. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.


Toksyczność

Nie pozwalaj nikomu jej jeść - próby zjedzenia jej mogą powodować podrażnienie jamy ustnej i wymioty.

 


 Częste pytania

Jest kilka powodów, dla których liście Twojego Scindapsusa mogą żółknąć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.


Przelanie

Nadmierne podlewanie jest jedną z przyczyn żółknięcia liści. Ta roślina lubi solidne, ale nie za częste podlewanie.

Kiedy podlewasz swoje Scindapsusa, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody — tak, żeby nadmiar wody wypłynął z otworu na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tylko, żeby wylać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, żeby roślina stała w wodzie. Z czasem nauczysz się ile podlewać, żeby było akurat. Scindapsusy nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Za niska wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Scindapsusom nie przeszkadza pokojowa wilgotność powietrza, ale miejsce nad grzejnikiem nie jest dla niego odpowiednie. 

Poparzenie słoneczne

Jeżeli wystawisz swojego Scindapsusa na zbyt intensywne światło jego liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Szkodniki

Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Twój Scindapsus może być zaatakowany przez wełnowce. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.

Naturalne żółknięcie

Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie. 

Scinsapsusy

Jedna z roślin nie do zdarcia. Wiele odmian, które z powodzeniem mogą stworzyć przyjemną dżunglę w domu.  

 

Zobacz w sklepie

 

Zobacz w sklepie


Zobacz jak może wyglądać w domu