Aglaonema - pielęgnacja

Poznaj Aglaonemy – rośliny idealne dla tych, którzy chcą zachwycających liści bez zbędnego wysiłku. W Plants For Humans z przyjemnością oferujemy te piękne i superproste w pielęgnacji rośliny.

Jak dbać o aglaonemy?

W jakim miejscu postawić aglaonemę?

 • Umieść swoją aglaonemę w jasnym pomieszczeniu pełnym rozproszonego światła.
 • Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą poparzyć jej liście.
 • Pomieszczenia wystawione na wschód i zachód są super. Północne parapety też dadzą radę.
 • Odmiany o kolorowych liciach będą potrzebowały więcej światła niż te o ciemnozielonych.

W naturze aglaonemy rosną w południowo-wschodniej Azji — można ją tam spotkać w dżungli pod baldachimem większych drzew. Jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.


Jak podlewać aglaonemę?

 • Podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy kilka centymetrów górnej warstwy podłoża dobrze przeschnie (sprawdź palcem).
 • Zapewnij odpowiedni drenaż, aby zapobiec zastojom wody, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce.
 • Unikaj nadmiernego podlewania lub pozostawiania rośliny w stojącej wodzie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu — liście trochę się położą, ale po podlaniu znów wstaną. Latem dobrze jest utrzymywać lekko wilgotną glebę, ale zimą roślina może być bez wody nawet przez 2-3 tygodnie.


Temperatura i wilgotność powietrza

 • Najlepiej czuje się między 15-21 st. C. Uważaj na przeciągi - aglaonemy od nich chorują.
 • Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza.

Jakiego podłoża potrzebuje aglaonema?

 • Aglaonemy lubią, gdy ich podłoże jest dobrze przepuszczalne.

To oznacza, że woda powinna swobodnie przepływać przez ziemię, nie zatrzymując się na długo przy korzeniach. Dobra przepuszczalność zapobiega gniciu korzeni, co jest kluczowe dla zdrowia Twojej rośliny. Idealna mieszanka dla Aglaonemy to wysokiej jakości ziemia do roślin doniczkowych zmieszana z dodatkami, które zwiększają jej przepuszczalność. Możesz użyć perlitu, piasku lub drobnego żwiru, które pomogą utrzymać strukturę ziemi i zapewnić odpowiednie warunki dla korzeni. Dodatek torfu również może być korzystny, ponieważ pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.


Jaka donica jest odpowiednia dla aglaonemy?

 • Najważniejsze, żeby Twoja aglaonema miala donicę z dziurką w dnie, przez którą woda będzie mogła swobodnie wypływać

Idealnym wyborem będą donice z terakoty albo lekkie i stylowe donice z kompozytu. Możesz też dobrać estetyczną osłonkę, do której włożysz swoją roślinę. Doniczka powinna być nieco większa niż bryła korzeniowa rośliny. Zbyt duża doniczka może prowadzić do zatrzymywania się wody w ziemi, co nie sprzyja zdrowiu aglaonemy. Zalecamy się wybór donicy, która jest o 2-3 cm szersza od poprzedniej.

Czym i jak często nawozić aglaonemę?

Pamiętaj, żeby rozcieńczyć nawóz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, inaczej możesz poparzyb korzenie.

Sold out

Sold out

Sold out

Czy aglaonemy są toksyczne dla zwierząt?

 • Jest toksyczna dla zwierząt.

Kontakt jej soków ze skórą może powodować lekkie podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Substancją drażniącą jest szczawian wapnia — zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.


Zabiegi pielęgnacyjne

 • Jak najszybciej przycinaj wszelkie pożółkłe lub uszkodzone liście. Nie tylko pomożesz jej zachować wspaniały wygląd ale też zadbasz o ogólny stan zdrowia rośliny.
 • Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.
 • Zimą warto stosować roztwór z olejku neem.
Sold out
Sold out
Sold out

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego liście aglaonemy żółkną?

 • Naturalne żółknięcie: jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści aglaonem jest właśnie nowy wzrost. Jeżeli żółkną dolne liście i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie.
 • Przelanie: jeżeli zanurzysz palec głęboko w podłoże i będziesz czuć, że jest tam mokro, to najpewniej Twoja roślina jest przelana. W zależności od stopnia destrukcji przesusz albo przesadź do noweo podłoża i zastosuj środek na gnicie korzeni.
 • Przeciągi: upewnij się, że Twoja roślina nie stoi w przeciągach, pod wylotem klimatyzacji, albo wentylacji. Przestaw ją w inne miejsce, jeżeli może być narażona na zimne powiewy.

Dlaczego liście aglaonemy mają brązowe końcówki?

 • Przesuszenie podłoża: jeżeli Twoja roślina ma wyjątkowo suche podłoże końcówki jej liści mogą zacząć brązowieć.
 • Zbyt niska wilgotność powietrza: szczególnie zimą może pojawić się problem ze zbyt suchym powietrzem. Zastosuj tacę nawilżającą albo ustaw niedaleko nawilżacz powietrza.

Szkodniki aglaonem

Uważaj na popularne szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorki lub wełnowce. Jeśli znajdziesz któreś z nich, niezwłocznie zastosuj odpowiedni środek zwalczający (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Możesz też skorzystać z naturalnych metod ochrony i zwalczania szkodników na roślinach.


Jakie rośliny pasują do aglaonem?

 • Adrian z Wenezueli (Maranta leuconeura) - maranta dobrze współżyje z aglaonemą, gdyż obie preferują podobne warunki świetlne i wilgotność powietrza, co ułatwia ich wspólną pielęgnację.
 • Gutek z Ameryki (Spathiphyllum) - skrzydłokwiat, podobnie jak aglaonema, lubi wilgotne środowisko i nie wymaga bezpośredniego światła słonecznego, co sprawia, że doskonale nadają się do umieszczenia w tych samych pomieszczeniach.
 • Maciek z Zanzibaru (Zamioculcas zamiifolia) - zamiokulkas jest bardzo tolerancyjny na różne warunki oświetleniowe i podobnie jak aglaonema, nie wymaga intensywnego światła, dzięki czemu można je łatwo uprawiać razem.
 • Marysia z Chin (Pilea peperomioides) - pilea, znana również jako chiński pieniążek, dobrze współgra z aglaonemą dzięki podobnym wymaganiom dotyczącym światła i wilgotności, co pozwala na tworzenie zgranych grup roślin w domu.

Przeczytaj też


Masz pytania?

Napisz do nas