Poznaj Aglaonemy – rośliny idealne dla tych, którzy chcą zachwycających liści bez zbędnego wysiłku. W Plants For Humans z przyjemnością oferujemy te piękne rośliny, które dodają elegancji każdej przestrzeni, w której się znajdą.
Aglaonema - pielęgnacja
Jak dbać o aglaonemy?
Światło
- Umieść swoją aglaonemę w jasnym pomieszczeniu pełnym rozproszonego światła.
- Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą poparzyć jej liście.
- Pomieszczenia wystawione na wschód i zachód są super. Północne parapety też dadzą radę.
- Odmiany o kolorowych liciach będą potrzebowały więcej światła niż te o ciemnozielonych.
W naturze aglaonemy rosną w południowo-wschodniej Azji — można ją tam spotkać w dżungli pod baldachimem większych drzew. Jest przyzwyczajona do rozproszonego światła, radzi sobie nawet w bardziej cienistych warunkach, ale będzie wolniej rosła. Pamiętaj tylko, że w pełnym słońcu jej liście mogą się poparzyć.
Woda
- Podlewaj ostrożnie, dopiero kiedy kilka centymetrów górnej warstwy podłoża dobrze przeschnie (sprawdź palcem).
- Zapewnij odpowiedni drenaż, aby zapobiec zastojom wody, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Nie pozostawiaj wody w podstawce/osłonce.
- Unikaj nadmiernego podlewania lub pozostawiania rośliny w stojącej wodzie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni.
Jeśli masz wątpliwości czy już jest czas ją podlać, to lepiej tego nie robić. Jakiś czas w suchym podłożu nie stanowi dla niej wielkiego problemu — liście trochę się położą, ale po podlaniu znów wstaną. Latem dobrze jest utrzymywać lekko wilgotną glebę, ale zimą roślina może być bez wody nawet przez 2-3 tygodnie.
Temperatura i wilgotność powietrza
- Najlepiej czuje się między 15-21 st. C. Uważaj na przeciągi - aglaonemy od nich chorują.
- Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza, ale szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednie nawilżanie.
Podłoże
- Użyj dobrze przepuszczalnego podłoża na bazie torfu. Dobrze sprawdza się mieszanka opracowana dla roślin tropikalnych z dodatkiem perlitu, który pomoże podłożu wysychać szybciej.
Nawożenie
- Podawaj zrównoważony nawóz do roślin doniczkowych raz w miesiącu w sezonie wegetacyjnym (wiosną i latem).
- Pamiętaj, żeby rozcieńczyć nawóz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, inaczej możesz poparzyb korzenie.
Toksyczność
- Jest toksyczna dla zwierząt.
Kontakt jej soków ze skórą może powodować lekkie podrażnienie - wykonuj prace pielęgnacyjne w rękawicach. Upewnij się też, że dzieci i zwierzęta nie zjedzą jej liści. Substancją drażniącą jest szczawian wapnia — zwykle po spożyciu podrażni jamę ustną i żołądek, może też doprowadzić do ślinotoku albo wymiotów.
Zabiegi pielęgnacyjne
- Jak najszybciej przycinaj wszelkie pożółkłe lub uszkodzone liście. Nie tylko pomożesz jej zachować wspaniały wygląd ale też zadbasz o ogólny stan zdrowia rośliny.
- Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.
- Zimą warto stosować roztwór z olejku neem.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego liście aglaonemy żółkną?
- Naturalne żółknięcie: jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści aglaonem jest właśnie nowy wzrost. Jeżeli żółkną dolne liście i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie.
- Przelanie: jeżeli zanurzysz palec głęboko w podłoże i będziesz czuć, że jest tam mokro, to najpewniej Twoja roślina jest przelana. W zależności od stopnia destrukcji przesusz albo przesadź do noweo podłoża i zastosuj środek na gnicie korzeni.
- Przeciągi: upewnij się, że Twoja roślina nie stoi w przeciągach, pod wylotem klimatyzacji, albo wentylacji. Przestaw ją w inne miejsce, jeżeli może być narażona na zimne powiewy.
Dlaczego liście aglaonemy mają brązowe końcówki?
- Przesuszenie podłoża: jeżeli Twoja roślina ma wyjątkowo suche podłoże końcówki jej liści mogą zacząć brązowieć.
- Zbyt niska wilgotność powietrza: szczególnie zimą może pojawić się problem ze zbyt suchym powietrzem. Zastosuj tacę nawilżającą albo ustaw niedaleko nawilżacz powietrza.
Szkodniki aglaonem
Uważaj na popularne szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorki lub wełnowce. Jeśli znajdziesz któreś z nich, niezwłocznie zastosuj odpowiedni środek zwalczający (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Możesz też skorzystać z naturalnych metod ochrony i zwalczania szkodników na roślinach.