Euphorbia trigona 'Rubra' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Wiktorię. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Euforbie kochają słońce. Im jaśniej, tym lepiej. Latem uważaj na upały czasami ekstremalna dawka słońca może delikatnie przypalić roślinę. 

Latem Twoja Wiktoria może zamieszkać na tarasie lub balkonie. Pamiętaj, że każdą roślinę musimy przyzwyczaić do nowych warunków. Więcej znajdziesz w naszym wpisie o wystawianiu roślin na zewnątrz. 
Woda

Ostrożnie! Najgorsze co możemy zrobić to przelać roślinę. W okresie wzrostu (wiosna-lato) podlewaj roślinę raz w miesiącu. Jesienią i zimą możesz ograniczyć się do podlewania raz na 3 miesiące.

Przed podlaniem zawsze upewnij się, że ziemia w donicy miała szansę przeschnąć. Najlepiej zrobić to wtykając do donicy palec wskazujący. Jeśli na jego końcu poczujesz, że ziemia wciąż jest wilgotna- wstrzymaj się z podlewanie.

Jeśli roślina stoi w ozdobnej osłonce, po podlewaniu zawsze upewnij się, że na dnie nie zbiera się woda po podlewaniu. Korzenie nie powinny stać w wodzie.
Wilgotność powietrza

Wiktoria świetnie radzi sobie w pomieszczeniach o standardowej wilgotności powietrza. 
Temperatura

Euforbie najlepiej czują się w temperaturze w przedziale 16-32 °C.
Nawożenie

Co za dużo to niezdrowo! W tym przypadku łatwo przesadzić z dokarmianiem rośliny. Euforbie powinniśmy nawozić tylko raz lub dwa razy w roku. To zupełnie wystarczy. Warto podwójnie rozcieńczyć zalecaną dawkę nawozu.
Toksyczność

Euforbia jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Jej soki roślinne po kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienie.
Częste pytania:

Żółty kolor i miękkie w dotyku pędy to najczęściej znak, że roślina narzeka na zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie. Przed podlaniem zawsze powinniśmy upewnić się, że ziemia w donicy całkowicie przeschła.

Upewnij się, że Twoja roślina stoi w bardzo jasnym miejscu. W ciemnych zakątkach niechętnie rośnie, a zalegającą w donicy woda może doprowadzić do gnicia korzeni.

Czasami na naszej roślinie mogą pojawić się nieproszeni goście. Obejrzyj dokładnie roślinę i sprawdź, czy nie widać śladów szkodników lub ich żerowania. 

Z przesuszaniem też można przesadzić. Euforbia lubi, gdy jej podłoże dobrze przeschnie, ale nie powinniśmy skazywać rośliny na długie miesiące stania w suchym podłożu.
Zobacz w sklepieWiktoria z Malawi
Zobacz jak może wyglądać w domu