Epipremnum 'Global Green' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoje Epipremnum. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Pola naprawdę nie jest wybredna. Dopóki bezpośrednie promienie słońca nie będą parzyć jej liści będzie zadowolona. Jeżeli światła będzie za mało jej pędy będą się wydłużać i ciągnąć w kierunku źródła światła - wtedy należy ją trochę przysunąć do okna. 

2-3 metry od okien wschodnich, południowych i zachodnich i bezpośrednio przy północnym oknie będzie dla niej ok.
Woda

Najlepiej solidnie podlać, a potem pozwolić połowie ziemi w donicy przeschnąć (jakieś 3-4cm w głąb donicy). Jest podatna na gnicie korzeni (kiedy korzenie stoją w wodzie) - należy uważać, żeby jej nie przelać. Po Poli widać kiedy wciąż ma wodę i kiedy jej brakuje - jej liście są albo sprężyście wypięte do słońca kiedy ma wystarczająco wody i smutnie oklapnięte, kiedy brakuje. Pamiętaj, żeby woda była zawsze w temperaturze pokojowej, za ciepła lub zimna woda może zaszkodzić każdej roślinie.  
Wilgotność powietrza

Dobrze sobie radzi z niską wilgotnością powietrza. Dwa razy w roku zabierz ją pod prysznic w letniej wodzie i zmyj kurz z jej liści.
Temperatura

Pola najlepiej czuje się, gdy temperatura wynosi między 18°C a 29°C.
Nawożenie

Wiosną i latem podawaj standardową dawkę nawozu raz na miesiąc. Nigdy nie przesadzaj z dawkami nawozu - możesz zaszkodzić swojej roślinie. Uniwersalny nawóz do roślin zielonych będzie ok., np. BioGrow, który możesz łatwo rozpuścić w wodzie do podlewania.
Toksyczność

Uważaj, żeby nikt nie zjadł jej liści - jest toksyczna.
Częste pytania:

Jest kilka powodów, dla których liście Twojego Epipremnum mogą żółknąć. Opisaliśmy poniżej najczęstsze przyczyny żółknących liści.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści Epipremnum jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Ta roślina lubi solidne, ale nie za częste podlewanie.

Kiedy podlewasz swoje Epipremnum, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody — tak, żeby nadmiar wody wypłynął z otworu na dnie donicy do spodka. Pamiętaj, tylko żeby wylać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, żeby roślina stała w wodzie. Z czasem nauczysz się ile podlewać, żeby było akurat. Epipremna nie lubią „mokrych stóp”, które powodują gnicie korzeni i ostatecznie śmierć rośliny. Żółte i brązowe liście to pierwszy znak, że zaczyna się gnicie korzeni. Wstrzymaj się z podlewaniem, najlepiej przesadź roślinę do nowego podłoża, a jeżeli to nie zadziała, to zastosuj środki przeciwgrzybiczne dla roślin. 

Za niska wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza i zbyt sucha gleba powodują, że liście opadają w dół i zaczynają brązowieć na brzegach. Następnie całkowicie żółkną i odpadają. Epipremnum nie przeszkadza pokojowa wilgotność powietrza, ale miejsce nad grzejnikiem nie jest dla niego odpowiednie. 

Poparzenie słoneczne


Jeżeli wystawisz swoje Epipremnum na zbyt intensywne światło jego liście mogą się nagle stać jasnożółte lub nawet białe. Taki objaw to po prostu poparzenie. Schowaj swoją roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Poparzone liście już się nie zregenerują, ale roślina powinna dość do siebie i wypuszczać nowe.

Szkodniki

Rośliny, które są osłabione niewłaściwym podlewaniem, albo przeszły stres związany z niedoborem lub nadmiarem światła są podatne na ataki insektów. Twoje Epipremnum może być zaatakowane przez wełnowce. Obejrzyj dokładnie spody liści i zastosuj środek odpowiedni dla danego szkodnika. Im szybciej zauważysz szkodniki, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Z czasem wchodzą w coraz głębsze zakamarki roślin i jest naprawdę trudno zwalczyć je wszystkie. Pamiętaj, że odpowiednio doświetlone i podlewane rośliny są silne i nie poddają się łatwo insektom.

Naturalne żółknięcie

Jeżeli Twoja roślina intensywnie rośnie i wypuszcza nowe liście, to może pozbywać się tych starszych. Jeżeli żółkną dolne liście, starsze i jednocześnie rozwijają się nowe, to nie martw się. Roślina po prostu inwestuje swoją energię w nową generację liści. Natura. Życie. 
Zobacz w sklepiePola z Filipin
Zobacz jak może wyglądać w domu