Ekspozycja na strony świata

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci około 2 minut.


Kiedy odwiedzam Wasze domy, żeby dobrać odpowiednie rośliny, zawsze uruchamiam w telefonie kompas. Upewniam się, na którą stronę świata wychodzą okna w pomieszczeniu. Może się to wydawać na wyrost, ale szczególnie w Polsce różnice pomiędzy takimi pomieszczeniami są duże. Nie chodzi tylko o światło, ale też o temperaturę.


  • Najczęściej najlepsze dla roślin są pomieszczenia z oknami na wschód
  • Jeżeli nie ma żadnych przesłon rośliny mogą się parzyć przy oknach południowych
  • Pomieszczenia wystawione na zachod zimą działają trochę jak te północne - niemal cały dzień jest ciemno


Strona północna

Zwykle to dobre miejsca na niewielkie rośliny, które zmieszczą się na parapecie. W głębi pokoju może być już za ciemno dla większości roślin. Szczególnie zimą w pokojach z północną wystawą będzie po prostu ciemno. W wykuszach, pomieszczeniach wysuniętych, w czasie mrozów temperatura przy oknie może być groźnie niska dla roślin. Warto je uważnie obserwować i w razie czego przenieść. Przynajmniej tymczasowo.


Rośliny dobre do pomieszczeń wystawionych na północ:

Sold out

Sold out

Sold out


Strona wschodnia

Bardzo dobre miejsce dla roślin. Łagodne poranne światło, którego nie zabraknie nam nawet zimą. Nie ma zagrożenia poparzeń słonecznych, a temperatury zwykle przez cały rok utrzymują się na stałym poziomie — nawet latem rano szyby wystawione na wschód nie zdążą się nagrzać tak, żeby poparzyć liście.

Rośliny dobre do pomieszczeń wystawionych na wschód:

Sold out

Sold out

Sold out


Strona południowa

Największą zaletą tej wystawy jest długi czas, kiedy rośliny mogą korzystać ze słońca w ciągu dnia. Trzeba zadbać, żeby znalazły się tu rośliny kochające słońce, takie, które można uodpornić na długotrwałą ekspozycję. Każdą roślinę, którą przynosimy ze sklepu należy najpierw do takiego miejsca przyzwyczaić — nawet kaktusy. Dobrze, kiedy za oknem jest inny budynek, drzewo, czy coś, co przesłania trochę ostre promienie. Rośliny mogą się poparzyć nie tylko od promieni, ale od szyb, które się nagrzewają i działają jak miejscowy kaloryfer. Zimą różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są niebezpieczne dla roślin i mogą się źle odbić na ich kondycji.


Rośliny dobre do pomieszczeń wystawionych na południe:

Sold out

Sold out

Sold out


Strona zachodnia

Zimą w Polsce okna wystawione na zachód zapewniają roślinom podobny poziom nasłonecznienia jak okna północne. Warto trzymać rękę na pulsie na grudzień i styczeń (najciemniejsze miesiące) przenieść niektóre rośliny do miejsc ze światłem porannym. Z kolei latem szyby po południu są już naprawdę nagrzane i mogą poparzyć rośliny stojące przy nich — warto uważać, żeby liście nie dotykały szyb.


Rośliny dobre do pomieszczeń wystawionych na zachód:

Sold out

Sold out

Sold out


Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Od lat z sukcesem buduje swój domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj


Co mówią nasi klienci?