Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu

Tworząc przestrzeń, w której chce się mieszkać nie sposób pominąć zieleni. Rośliny są nie tylko wyjątkowymi ozdobami wnętrz. Mają również pozytywny wpływ na samopoczucie domowników, sprzyjają wyciszeniu, koją nerwy i ułatwiają skuteczny odpoczynek. I to wciąż nie wszystko! Zieleń we wnętrzach to również lepsza jakość i wilgotność powietrza.

Wiemy, że wybierając rośliny do swojego domu chcesz mieć pewność, że będą dobrze się czuć w zaproponowanych im warunkach. Nie mniej ważne jest, by były do wnętrz dobrze dopasowane pod względem swoich gabarytów. Przecież macie się sobą nawzajem cieszyć, a nie walczyć o miejsce.

Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, w którym przedstawiamy nasze najładniejsze i najpopularniejsze rośliny doniczkowe ze względu na ich wielkość. Poznaj je i wybierz egzemplarz, który najpełniej wpisze się w Twoje oczekiwania oraz wnętrza Twojego domu.

Kwiaty doniczkowe domowe - które nie zajmą dużo miejsca

Chcesz zaprosić pod swój dach kwiaty w doniczkach, ale jedyne, co możesz im zaoferować to kawałek blatu biurka, skrawek miejsca na półce lub parapet? Znamy takich zielonych łobuziaków, którzy z przyjemnością zamieszkają u Ciebie, przycupną w przygotowanym dla nich miejscu i będą cieszyć Twoje oko w nienachalny sposób.

Sprawdź, jakie małe rośliny doniczkowe możesz u nas kupić.

Baśka z Peru

To wyjątkowej urody paproć, która zaskoczy Cię swoim buntowniczym wyglądem. Czupryna niebieskozielonych liści będzie doskonałą ozdobą kuchennego lub łazienkowego parapetu, bo Baśka, jak na paproć przystało, preferuje wysoką wilgotność powietrza. W naturalnych warunkach flebodium rośnie pod parasolem koron tropikalnych drzew, dlatego parapety w obydwu pomieszczeniach nie powinny mieć ekspozycji południowej.

Phlebodium aureum ‘Blue Star’ preferuje:

 • Miejsca zacienione lub z mocno rozproszonym światłem
 • Regularne podlewanie – podłoże paproci powinno być stale wilgotne, ale nie mokre (podlewaj, gdy ziemia przeschnie 2-3 cm w głąb doniczki)
 • Wysoką wilgotność powietrza – kuchnia i łazienka będą optymalnymi miejscówkami dla Baśki, w pozostałych pomieszczeniach zadbaj o to, by roślina stała blisko nawilżacza lub na podstawce ze stale mokrymi kamieniami.

Flebodium jest bezpieczne dla zwierząt, czyli nie zaszkodzi pupilowi, który postanowi roślinę podgryźć. Sama roślina może za to się obrazić i czasowo stracić na urodzie.

Baśka z peru

Urszula ze Sri Lanki

Zachwycająca aglaonema „Pink Star” to roślina mająca zadatki na hollywoodzką gwiazdę. Urzekająca różowymi liśćmi potrafi zmiękczyć projekt każdego wnętrza, dodając mu subtelności.

Aglaonema 'Pink Star' lubi:

 • Miejsca z rozproszonym światłem – postaw ją na biurku, półce lub regale i zadbaj o to, by znajdujące się w pobliżu okno było przesłonięte firanką
 • Rzadkie podlewanie – podlewaj dopiero, gdy ¾ podłoża w doniczce solidnie przeschnie
 • Niska wilgotność powietrza – Urszulę możesz postawić w sypialni, salonie czy jasnym przedpokoju, z dala od nawilżaczy powietrza, kuchenek gazowych i płyt indukcyjnych oraz zlewów i umywalek.

Kupując tę „różową gwiazdę” wspierasz Fundację Centrum Praw Kobiet. 15% dochodu z każdej sprzedanej Urszuli trafi na kontro Fundacji!

 Urszula ze Sri Lanki aglaonema „Pink Star”

Lucjan z Malezji

Skromny i dyskretnie elegancki filodendron, który idealnie wpisze się w Twoje potrzeby i oczekiwania. Jego urodziwe liście w paski będą elegancką ozdobą Twojego biurka, półki lub regału z książkami. Mimo że nie sposób oderwać od niego oczu, to Lucjan sam w sobie nie jest absorbujący. Ma naprawdę niewielkie wymagania pielęgnacyjne!

Filodendron Birkin potrzebuje:

 • Miejsca z rozproszonym światłem – może stać w niewielkiej odległości od okna, pod warunkiem, że światło padające na jego liście będzie przefiltrowane przez firankę
 • Regularne podlewanie – Lucjan lubi mieć stale wilgotne (ale nie mokre) podłoże – podlewaj gdy górna warstwa podłoża przeschła na głębokości 2 – 3 cm
 • Niską wilgotność powietrza – odnajdzie się w zaproponowanych warunkach, choć jeśli możesz postaw go z dala od zlewu czy kuchenki.

Roślina nie polubi się z Twoimi zwierzakami, a jej spożycie może zaszkodzić pupilom.

Lucjan z Malezji

Adrian z Wenezueli

Grzeszący urodą egzemplarz, bezkompromisowy w przyciąganiu wzroku i skupianiu na sobie uwagi wszystkich wokół. Maranta ma malowniczo żyłkowane i intensywnie zielone liście, które dodatkowo zmieniają swoją pozycję w ciągu dnia - wieczorem układają się zwinięte do snu, a za dnia efektownie otwierają.

Maranta 'Lemon Lime' najlepiej wygląda, jeśli zapewnisz mu:

 • Miejsce z rozproszonym światłem – postaw Adriana w miejscu, do którego światło dociera np. przez firankę
 • Delikatne podlewanie – maranta lubi równowagę, dlatego podlewaj roślinę dopiero, gdy połowa podłoża w donicy przeschnie
 • Umiarkowana wilgotność – Adrian będzie dobrze czuł się w towarzystwie innych roślin, jeśli jednak ma być rodzynkiem w Twojej zielonej kolekcji postaw go na podstawce z mokrymi kamieniami.

Adrian ma łagodne usposobienie, dlatego nawet podgryziony przez zwierzaki nie spowoduje problemów żołądkowych u Twojego psa lub kota.

Adrian z wenezueli

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe - w średnich rozmiarach

Masz trochę więcej miejsca? Poznaj nasze średniaki, które idealnie wkomponują się w większy salon, przestronną sypialnię czy nowoczesny openspace. W zależności od Twojego pomysłu na aranżację, możesz postawić je na dowolnym stojaku czy konsoli, dzięki którym Twoje rośliny będą doskonale wyeksponowane.

Sprawdź, jak pięknie prezentują się przykładowe rośliny z tej kategorii i daj się uwieść ich oryginalnej urodzie.

 • Ksymena z Kolumbii (Caladium lindenii) – egzotyczna piękność z Ameryki Południowej, z dużymi liśćmi i wyraźnymi żyłkami. Zaoferuj jej jasne stanowisko z rozproszonym światłem i z dala od przeciągów oraz zadbaj o wysoką wilgotność powietrza. Odwdzięczy się dodając charakteru wnętrzom Twojego domu!
 • Witold z Indonezji (Croton Mrs. Iceton) – facet, obok którego nie sposób przejść obojętnie! Kroton zawróci Ci w głowie multikolorowymi liśćmi i podbije wartość aranżacji każdego wnętrza. O Witku mówią, że jest kapryśny i coś w tym jest. By Wasze wspólne życie układało się po Twojej i jego myśli – musisz przyłożyć się do jego pielęgnacji. Warto!
 • Kasia z Indii (Ficus elastica 'Abidjan') – to dziewczyna, która zaimponuje Ci swoją silną wolą i odpornością na zaniedbania. Zachwyca ciemnobyrgundowymi liśćmi i ekspresowymi przyrostami. Preferuje rozproszone światło i delikatne podlewanie. Świetnie odnajduje się w suchym powietrzu, charakterystycznym dla większości mieszkań.
 • Antonii z Japonii (Sagowiec odwinięty, Cykas) – Antek to roślina z długą historią i bogatym doświadczeniem. Jego przodkowie na „własne oczy” widzieli, jak powstawały Himalaje, dlatego nie musisz się martwić, że będzie zbyt wymagający. Zapewnij mu dostęp do rozproszonego światła, delikatne podlewanie i umiarkowaną wilgotność powietrza. Sagowiec wprowadzi do wnętrz egzotykę w najszlachetniejszym wydaniu.

Wybierając rośliny w średnich rozmiarach masz pewność, że to okazy, które okres buntu i dojrzewania mają już za sobą. Są zaprawione w bojach, potrafią dostosować się do rozmaitych warunków i mogą sporo Ci wybaczyć. Większość z nich bez problemu i bez uszczerbku na urodzie przetrwa początki Waszej znajomości, dzięki czemu Ty będziesz miał/a czas na nauczenie się uprawy.

Najpiękniejsze rośliny do domu - duże kwiaty

Czas na naszych największych zawodników, którzy wejdą do wnętrz Twojego domu, jak do siebie i od razu staną w centrum uwagi. Pozwól im na to!

Witka z Indonezji już znasz. Pozwól zatem, że przedstawimy Ci jego starszego i zdecydowanie większego brata. to roślina o wysokości około 140 – 150 cm. Przygotowując miejsce dla tego showmana zadbaj o miejscówkę z rozproszonym światłem i wysoką wilgotnością powietrza.

Natalia z Madagaskaru XXL (Dypsis lutescens, Areca) to delikatna księżniczka, subtelnie poruszająca swoimi smukłymi łodygami w rytm toczącego się wokół niej życia. Palmę możesz spokojnie ukoronować i pozwolić dzierżyć tytuł bohaterki Twojego dużego salonu. Egzemplarz z tej kategorii rozmiarowej może mieć do 120 lub do 180 cm. Za arystokratyczną urodą idą stosunkowo niewielkie wymagania. Zapewnij jej:

 • miejsce z rozproszonym światłem,
 • regularne podlewanie,
 • wysoką wilgotność powietrza (areka dobrze będzie się czuła w pobliżu nawilżacza powietrza lub na podstawce wypełnionej mokrymi kamieniami).

Szukasz rośliny, która od progu pokaże, kto od dzisiaj rządzi w Twoich wnętrzach? Szukasz  Leny z Autralii XXL! To Howea forsteriana, szerzej znana jako kencja. Sprzedawane przez nas okazy mierzą nawet 300 centymetrów wysokości. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak ogromna musi być doniczka tej rośliny to… pozwól, że Cię zaskoczymy. Lena doskonale czuje się w donicy o średnicy 40 cm. Zaproponuj jej miejsce z rozproszonym światłem i wysoką wilgotnością powietrza (nawilżacz lub podstawka z mokrymi kamieniami to must have!). Pamiętaj o regularnym, ale delikatnym podlewaniu – w zupełności wystarczy, jeśli sięgniesz po konewkę, gdy połowa podłoża w doniczce przeschnie.

Najładniejsze kwiaty doniczkowe do domu – podsumowanie

Wiesz już, że w Twoim domu, bez względu na rozmiary poszczególnych pomieszczeń, może zagościć zieleń. Wybierając rośliny do wnętrz swojego zwróć uwagę na ich wielkość i tempo wzrostu.

Jeśli na kwiaty w doniczkach możesz przeznaczyć jedynie niewielką część blatu biurka, półkę lub parapet – wybierz małe rośliny. Średnie i duże okazy będą wymagały dobrze zaprojektowanej aranżacji, w której znajdzie się dla nich miejsca na kwietnikach, stolikach i sekretarzykach czy konsolach. Nie zapominaj o sprawdzeniu preferencji i wymagań pielęgnacyjnych poszczególnych roślin, by mieć pewność, że odnajdą się w nowym miejscu i będą tolerować zaproponowane im warunki. Przecież nie chcecie się sobą rozczarować!

Najpopularniejsze kwiaty? Większość wskaże monstery, skrzydłokwiaty, storczyki i kaktusy. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego – koniecznie sprawdź ofertę planstforhumans.com. Aby maksymalnie ułatwić Ci wybór rośliny każdy egzemplarz dokładnie opisaliśmy. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości – nie wahaj się, dzwoń lub pisz. Z przyjemnością podpowiemy Ci, który okaz będzie do Ciebie pasował.