Kwiaty doniczkowe które lubią słońce - co warto wiedzieć?

Rośliny potrzebują światła, by rosnąć i się rozwijać. Nie wszystkie jednak lubią, gdy promienie słońca padają na ich liście bezpośrednio. W przypadku doniczkowych kwiatów domowych zdecydowana większość preferuje światło rozproszone.

Planujesz wprowadzić do wnętrz swojego domu zielone akcenty? Zanim zaczniesz wybierać rośliny dokładnie przeanalizuj, jakie warunki możesz im zaoferować. Zwróć szczególną uwagę na nasłonecznienie miejscówek przeznaczonych na kwiaty. To parametr, który w większości przypadków jest niemożliwy do zmodyfikowania lub modyfikacja możliwa jest jedynie w niewielkim zakresie (np. poprzez dodanie firanki).

Sprawdź, jakie rośliny odnajdą się w miejscach pełnych słonecznego światła.

Słoneczny parapet - idealne stanowisko dla roślin światłolubnych

Światło słoneczne jest dla roślin niezbędne, by mogły przeprowadzać fotosyntezę. Musisz jednak wiedzieć, że większość kwiatów doniczkowych w swoim naturalnym środowisku rośnie pod parasolem większych roślin.

Dotyczy to przede wszystkim tropikalnych piękności, które coraz chętniej zapraszamy do swoich domów. Parapet z ekspozycją południowa mógłby okazać się dla ich delikatnych liści wręcz zabójczy – poparzone szybko straciłyby rezon i ochotę do bycia ozdobami wnętrz.

Kwiaty na południowy parapet - co warto wiedzieć?

Do zazielenienie południowego parapetu wybieraj rośliny wyłącznie spośród tych gatunków, co do których masz pewność, że lubią pławić się w słońcu. Dokładnie sprawdź preferowaną przez dany okaz intensywność nasłonecznienia. Niektóre rośliny będą dobrze czuły się wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a innym potrzebna będzie przesłona w postaci firanki czy wysokich i mocno rozgałęzionych drzew za oknem.

Upewnij się również, że będziesz w stanie zapewnić im odpowiednią wysokość wilgotności powietrza i regularne nawożenie. To wszystko wpłynie na ich kondycję i dekoracyjny charakter.

Uprawa roślin doniczkowych na parapecie południowym - najważniejsze zasady

Decydując się na kwiaty doniczkowe lubiące słońce w uprawie domowej koniecznie poznaj ich charakter i preferencje, a następnie uważnie monitoruj ich zdrowie i kondycję.

  • Słoneczne stanowiska, w których na dekoracyjne kwiaty światło pada bezpośrednio są przeznaczone przede wszystkim dla roślin sucholubnych - regularnie kontroluj wilgotność podłoża i podlewaj kwiaty dopiero, gdy 1/2 lub 3/4 podłoża przeschnie. Przelanie tych wyjątkowych roślin może zakończyć Waszą przyjaźń. 
  • Kwiaty na słoneczny parapet teoretycznie lubią duże ilości światła, ale nie zwalnia Cię to z obowiązku kontrolowania stanu ich liści, pędów i łodyg. Ewentualne przebarwienia mogą być oznaką poparzenia - być może wiązki światła padające na nie bezpośrednio przez szybę okna stanowią miejscowo zbyt duże wyzwanie. 
  • Rośliny doniczkowe na słońce mają różne potrzeby w zakresie jesienno - zimowego okresu spoczynku. Część z nich potrzebuje wówczas wyciszenia i niemal całkowitego odcięcia się od zielonych kolegów. 

Kaktusy, sukulenty, aloes i co jeszcze - czyli jakie rośliny na słoneczny parapet wybrać?

W sklepie z roślinami Plants For Humans dokładamy wszelkich starań, by każda roślina w sklepie była dokładnie opisana. Aby maksymalnie ułatwić Ci przeglądanie oferty stworzyliśmy wygodny system filtrów, dzięki któremu za pomocą maksymalnie 2 – 3 kliknięć skutecznie przefiltrujesz nasze zielone propozycje i będziesz oglądać wyłącznie kwiaty, które pasują do Twoich preferencji.

Zaznacz, czy w miejscu, które chcesz zaproponować roślinie słońce będzie przez cały dzień, czy wyłącznie rano lub po południu. Określ również, czy dana miejscówka oferuje światło bezpośrednie czy rozproszone. Na twoim południowy parapecie lub w pobliżu dużego okna z południową ekspozycją mogą stanąć między innymi: kaktusy i sukulenty, a także oryginalna „noga słonia” czy różne odmiany bananowca.

Kwiaty doniczkowe, które lubią słońce - nasze propozycje

Czas się poznać! Poniżej znajdziesz cztery okazy, które ze słońcem żyją w dobrej komitywie. Możesz je wyeksponować na światło bezpośrednio – będą dobrze rosły i świetnie wyglądały.

Bananowiec - Waldek z Indonezji

Pierwszy zawodnik to bananowiec, którego oficjalna nazwa brzmi: Musa 'Tropicana'. Tropikalny charakter Waldka pozwala na postawienie go w miejscu, w którym jego piękne, duże liście będą prężyć się w pełnym i bezpośrednio padającym na roślinę słońcu. Latem możesz go użyć do stworzenia egzotycznej aranżacji na południowym balkonie lub tarasie.

Bananowiec będzie oczekiwał od Ciebie regularnego podlewania i wysokiej wilgotności powietrza, którą zapewnić mu za pomocą nawilżacza lub podstawki z mokrymi kamieniami. Minusy? Stawiając na Waldka musisz przygotować się zimowe rozstania. Poza okresem wegetacji najlepiej czuje się w schowku, w którym po prostu przeczekuje do kolejnej wiosny i lata.

bananowiec

Opuntia - Robert z Meksyku

Swoją niekwestionowaną popularność wśród kaktusów zawdzięcza charakterystycznemu, nieco kreskówkowemu spłaszczeniu. Efektowna Opuntia Robert ma złożona osobowość, a dokładniej – składa się z owalnych płytek, które wyrastają jedna na drugiej, wedle własnego uznania. Tutaj na nic się zda Twoje planowanie – opuncja będzie wyglądać tak, jak sama sobie wymyśli.

Robertowi możesz zaproponować parapet południowy – mocne słońce nie zrobi na nim wrażenia. Ponadto opuncja jest łatwa w uprawie. W zupełności wystarcza jej rzadkie podlewanie i niska wilgotność powietrza.

Opuntia - Robert z meksyku

Aloe arborescens - Alicja z RPA

To jedna z niewielu roślin domowych, która perfekcyjnie łączy dekoracyjność z funkcjonalnością. Alicja może być ozdobą Twojego południowego parapetu i spokojnie stać w pełnym słońcu. Dodatkowo zadowala się rzadkim podlewaniem i niską, typowo mieszkaniową wilgotnością powietrza.

Tym, co czyni Alicję niezwykłą jest jej super moc w postaci aloesowego żelu. W razie potrzeby możesz uszczknąć nieco z Alicji i wykorzystać jej aloesowe wnętrze do poratowania się w nagłych wypadkach, przede wszystkim tych związanych z oparzeniami. Oczywiście wcześniej dokładnie zapoznaj się z zasadami wykorzystywania aloesu do regenerowania skóry.

Aloes

Sansevieria metallica - Andrzej z RPA

Roślina, która ma w sobie coś z węża. I to takiego z metalicznym połyskiem! Wężownica metallica doskonale odnajdzie się na parapecie z południową ekspozycją, ale możesz ją również postawić z dala od słońca, na przykład w grupie roślin, na tle których jej imponujące szpady będą się prezentować niezwykle elegancko.

Andrzej należy do prawdziwych twardzieli, dlatego nie musisz się nad nim roztkliwiać i poświęcać wielu godzin na jego pielęgnację. Zadowoli się rzadkim podlewaniem oraz niską wilgotnością powietrza.

sansevieria metallica 

Uprawa roślin doniczkowych w miejscach pełnych słońca może być satysfakcjonująca. Kluczem do sukcesu jest sięgnięcie po okazy, które po prostu lubią silne słońce – takie, które świeci na nie bez żadnych barier lub rozproszone. Kwiatów na południowe okno szukaj przede wszystkim wśród sukulentów, choć wcale nie musisz się do nich ograniczać.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy do Twoje dyspozycji. Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu i pozwól sobie pomóc w dobraniu zielonych przyjaciół do Twojego domu.