Philodendron 'White Wave' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Lucjana. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Twój filodendron będzie się czuł najlepiej w jasnym miejscu pełnym rozproszonego światła. Wschodnie okno przesłonięte delikatnie firanką, albo z drzewami za oknem będzie idealne. Jeżeli chcesz postawić swoją roślinę przy południowym oknie odsuń ją w pewnej odległości od okna, żeby nie promienie nie poparzyły jej pięknych liści.
Woda

Dość zaskakująco ta roślina potrzebuje naprawdę dobrze przeschnąć przed podlaniem. Mniej więcej połowa do nawet 3/4 podłoża w donicy powinno przeschnąć. Kiedy podlewasz zrób to powoli i dookoła rośliny, tak, żeby woda wyleciała na spodek. Koniecznie odlej zebrany nadmiar wody.
Wilgotność powietrza

Domowa wilgotność powietrza jest wystarczająca, ale jeżeli chcesz, żeby roślina tworzyła większe liście zadbaj o podwyższoną wilgotność w domu. Możesz zrobić prostą tacę nawilżającą, albo wprowadzić do domu nawilżacz powietrza.
Temperatura

Ta roślina bardzo lubi ciepło. Temperatury od 21 do 27 stopni C to przedział, w którym będzie rosła najlepiej. Temperatura w nocy nie powinna być niższa niż 12 st. C. (to ważne gdy np. chcesz wystawiać swoje rośliny latem na balkon/taras — możesz to robić tylko kiedy mamy ciepłe noce, pamiętaj też o rozproszonym świetle). Szczególnie zimą uważaj na zimne przeciągi — Twoja roślina może od nich szybko zmarnieć.
Nawożenie

Wiosną i latem podawaj jej nawóz raz na miesiąc, jesienią i zimą możesz dokarmiać swoją roślinę raz na dwa miesiące. 
Toksyczność

Filodendrony są toksyczne po spożyciu, szczególnie niebezpieczne dla kotów. Trzymaj swoją roślinę z dala od zwierząt i małych dzieci, które mogłyby chcieć ją zjeść. 
Częste pytania:

Jest kilka powodów, dla których liście Twojego Filodendrona mogą zacząć się zwijać.  


PrzesuszenieMarszczące się i zwijające się liście to najczęściej oznaka zbytniego przesuszenia Twojej rośliny. Kiedy do tego dojdzie liście filodendronów będą smutno opadać, brązowieć i marszczyć się. W takiej sytuacji będzie potrzebna solidna kąpiel. 

Jak należy to zrobić?

  1. Do zlewu albo wanny, która pomieści donicę z rośliną wlej ok 10cm wody. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia (nie zimna, nie gorąca)
  2. Wstaw swoją roślinę bez podstawki do wody i pozostaw ją tam na 30 min
  3. Sprawdź palcem od góry - czy podłoże na wysokości 3cm od góry jest już wilgotne. Jeżeli nie, to podlej roślinę od góry.
  4. Kiedy podłoże będzie już równo wilgotne wylej wodę ze zlewu i pozostaw roślinę na kolejne 30-40 minut do odsączenia. Odstaw ją na miejsce kiedy cały nadmiar wody wypłynie z donicy 

Niska jakość wody

Filodendrony mogą tak reagować na pierwiastki dodawane do wody na różnych etapach oczyszczania. Jeżeli nie masz w domu zainstalowanych filtrów, korzystaj z odstanej wody.

Za niska temperatura/przeciąg

Upewnij się, że Twoja roślina nie znajduje się w miejscu z przeciągami lub na wylocie otworów wentylacyjnych ogrzewania albo chłodzenia. Liście zwijają się, jeśli roślinie jest za zimno lub jest nadmiernie sucha od ciągłego przepływu powietrza. 

Niewystarczająca wilgotność powietrza

Filodendrony to rośliny tropikalne i dobrze rozwijają w bardziej wilgotnym środowisku. Zwiększ wilgotność wokół rośliny, regularnie spryskując liście, używając tacy nawilżającej z kamykami lub przesuwając w pobliże nawilżacz powietrza.

Jest kilka powodów, dla liście filodendronów żółkną - sprawdź, który z nich najlepiej odpowiada Twojej sytuacji.

Przelanie

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści filodendronów jest niewłaściwa wilgotność podłoża – w szczególności nadmierne podlewanie. Podlewaj swojego Filodendrona tylko wtedy, gdy górne 25% podłoża w donicy jest suche. Zimą możesz pozwolić swojej roślinie nieco wyschnąć między podlewaniem, ale pamiętaj o zwiększeniu wilgotności za pomocą regularnego zraszania, nawilżacza lub tacy na kamyki.

Kiedy podlewasz swojego Filodendrona, upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość wody, tak aby woda wypłynęła z otworu drenażowego na dnie donicy do spodka. Pamiętaj tyko, żeby odlać nadmiar wody ze spodka i nie pozwolić, aby roślina siedziała w stojącej wodzie. Filodednrony nie lubią „mokrych stóp” — to prowadzi gnicie korzeni i ostateczną śmierć rośliny.

Zapewnienie odpowiedniej i stałej wilgotności gleby jest bardzo ważne w pielęgnacji filodendronów. Naprzemienna gleba bardzo sucha i bardzo mokra może wywołać stres i spowodować żółknięcie Twojej rośliny. 

SzkodnikiOsłabiona przelaniem, nadmiernym przesuszeniem, czy nagłą zmianą miejsca (np.  wystawieniem na bezpośrednie słońce bez przyzwyczajenia) roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Przędziorki, tarczniki, albo wełnowce mogą zaatakować Twoją roślinę. Jak najszybciej po zindentyfikowaniu szkodnika oczyść dokładnie roślinę wilgotną ściereczką i zastosuj odpowiedni środek na sprawcę szkody.  

Naturalne żółknięcie

Czy twój Filodendron wypuszcza nowe liście? Jeśli na twojej roślinie pojawia się nowy wzrost, a żółknące liście są starsze, szczególnie na dole rośliny, to żółknięcie jest naturalne. Twoja roślina zrzuca stare liście i wysyła energię do nowego wzrostu.
Zobacz w sklepieLucjan z Malezji
Zobacz jak może wyglądać w domu