Rośliny doniczkowe do sypialni - 10 najzdrowszych propozycji!

Chcesz ubrać swoją sypialnię w zieleń? To doskonały pomysł! Rośliny dodadzą wnętrzu charakteru, będą sprzyjać wyciszeniu i stać na straży Twojego pełnowartościowego nocnego odpoczynku.

Być może spotkałeś/aś się z opinią, że w sypialni nie powinno być zbyt wielu kwiatów, bo kradną Ci tlen, utrudniają zasypianie i negatywnie wpływają na jakość snu. To jeden z wielu mitów na temat roślin doniczkowych. Pobór tlenu i wytwarzanie dwutlenku węgla przez rośliny w nocy to zjawisko praktycznie nieodczuwalne dla człowieka. Dodatkowo możesz do sypialni wybrać kwiaty, które nocą przeprowadzają tzw. odwróconą fotosyntezę. Wybrane gatunki będą również usuwać szkodliwe substancje i oczyszczać powietrze.

Sprawdź, które kwiaty warto wprowadzić do sypialni.

Co warto wiedzieć o roślinach doniczkowych produkujących tlen w nocy?

Niektóre gatunki roślin potrafią przeprowadzać odwróconą fotosyntezę. Oznacza to, że w nocy, mimo braku światła, które jest teoretycznie niezbędne do przeprowadzania fotosyntezy, rośliny te pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. W praktyce oznacza to zatem, że mogą poprawiać jakość powietrza w sypialni. Dodatkowo niektóre rośliny będą również filtrować powietrze, a niemal wszystkie - skutecznie je nawilżać. 

Sypialnia a szkodliwe substancje - jak sobie poradzić?

Wiesz już, że rośliny nie kradną Ci tlenu. Te, które produkują tlen wyłącznie w ciągu dnia dostarczają go o wiele więcej niż ewentualnie potrzebują w nocy, czyli bilans wychodzi na plus.

Rośliny posiadające zdolność przeprowadzania odwróconej fotosyntezy mogą dodatkowo usuwać z powietrza niektóre zanieczyszczenia. Jedną z takich roślin jest popularny skrzydłokwiat, który pochłania między innymi zarodniki pleśni, ale również część promieniowania emitowanego przez elektryczne urządzenia.

Więcej na temat faktów i mitów dotyczących oczyszczających powietrze roślin znajdziesz w naszym wpisie: Czy rośliny naprawdę oczyszczają powietrze?.

Produkują tlen i oczyszczają powietrze - top 10 najzdrowszych roślin doniczkowych do sypialni

Czas na przedstawienie Ci naszych typów do sypialni. To rośliny, co do których mamy pewność, że będą nie tylko wyjątkową ozdobą wnętrza, ale również zapewnią Ci komfortowe warunki do pełnowartościowego nocnego odpoczynku.

Wszystkie opisane niżej okazy czekają na Ciebie w sklepie z roślinami Plants For Humans, do którego możesz zajrzeć już teraz.

Crassula ovata 'Gollum' - roślina do słonecznej sypialni

Grubosz, który dzięki swojej oryginalnej urodzie zyskał przydomek „Uszy Shreka”. Dla nas to po prostu Jerzy z RPA. Nie dość, że ma w sobie to coś, to jeszcze ma naprawdę niewielkie wymagania pielęgnacyjne. W Twojej sypialni dobrze sprawdzi się jako solista, dodając wnętrzu oryginalnego charakteru. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zaproponować mu dowolne zielone towarzystwo.

Crassula ovata 'Gollum' zadowoli się miejscem na słonecznym parapecie. Może również przycupnąć na Twojej nocnej szafce (pod warunkiem, że za dnia pada na nią mnóstwo słońca). Nie będzie marudził ani na niską wilgotność powietrza (typową dla większości polskich mieszkań), ani na zbyt rzadkie podlewanie. Wystarczy, że sięgniesz po konewkę, gdy podłoże w doniczce Jerzego przeschnie w ¾.

Crasula

Aglaonema 'Cleopatra' - królowa wśród roślin do sypialni

Prawdziwa królowa naszego zestawienia. Zachwycająca oryginalnymi liśćmi z jasnym i wyrazistym malunkiem. Jeśli Twoja sypialnia została urządzona w oparciu o ciemne meble – Kama z Malezji skutecznie je rozjaśni i doda wnętrzu niezbędnej lekkości. Zapewnij Cleopatrze możliwość pokazania, jaka jest piękna!

Aglaonema 'Cleopatra' potrzebuje miejscówki schowanej przed słońcem lub takiej, do której rozproszone światło dociera na przykład przez firankę. Poza tym nie ma większych wymagań. Suche powietrze i rzadkie podlewanie nie robią na niej wrażenia. Wystarczy nawodnić roślinę, gdy jej podłoże przeschnie w ¾.

aglaonema key lime roślina do sypialni

 

Aglaonema 'Silver Bay' - jedna z najzdrowszych roślin do sypialni

Cleopatra Cię zaintrygowała? Mamy dla Ciebie kolejną Aglaonemę, tym razem w wydaniu ‘Silver Bay’. Jasne, delikatnie błyszczące liście Bronki z Nowej Gwinei to doskonały przepis na dekorację każdej sypialni. Otoczenie? Nie gra roli! Bronia pokaże się z dobrej strony w każdej sytuacji.

Aglaonema ‘Silver Bay najlepiej będzie się czuła na miejscu, do którego dociera rozproszone światło lub w ciemniejszym rogu pokoju. Możesz postawić między innymi na nocnym stoliku lub konsoli. Poza tym jest bezproblemowa w obsłudze – wymaga rzadkiego podlewania i dobrze się odnajduje we wnętrzach z niską wilgotnością powietrza.

rośliny do sypialni aglaonema

Aglaonema 'Key Lime' - cytrynowe liście zapewniające oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji

Piękność, która bez oglądania się na konsekwencje grzeszy urodą. Zachwycające są nie tylko cytrynowe liście, ale również jasne pędy wyrastające z doniczki. Nie daj się zwieść jej książęcej urodzie. Pati z Malezji jest naprawdę bezproblemowa w utrzymaniu. Zadbaj tylko o to, by mogła swobodnie rozwijać swoje liści – ciasny parapet to dla niej za mało.

Aglaonema 'Key Lime' do szczęścia potrzebuje miejscówki z dala od bezpośredniego promieniowania. Zadowoli się nocnym stolikiem ustawionym w rogu pokoju, bądź miejscem na dekoracyjnej konsoli znajdującej się naprzeciwko łóżka. Podobnie, jak w przypadku wyżej wymienionych Aglaonem – dobrze czuje się w mieszkaniowym, suchym klimacie i preferuje rzadkie podlewanie.

aglaonema key lime

Zamioculcas zamiifolia - uosobieniem stabilności, które warto wybrać do sypialni

Zamiokulkas to najtwardszy zawodnik w zielonej rodzinie. Jest w stanie przetrwać w niemal każdych zaproponowanych mu warunkach. I to ze stoickim spokojem. Rośnie nawet w centrach handlowych, czyli z dala od naturalnego światła i z ograniczoną ilością podlewań.

Zamioculcas zamiigolia, zwany również Maćkiem z Zanzibaru, może być ozdobą każdej sypialni. Odnajdzie się w niemal każdym miejscu, pod warunkiem, że światło słoneczne nie będzie padało na Maćka bezpośrednio. Cień? Maciek lubi to, dlatego z powodzeniem możesz go postawić w najciemniejszym rogu pokoju. Ponadto Maciek preferuje niską wilgotność powietrza i rzadkie podlewanie. To świetny kandydat na Twoją pierwszą roślinę!

 

Zamioculcas

Aglaonema stripes - elegancka paskowana roślina w sypialni

Matylda z Nowej Gwinei jest urodziwą panną, która po zaproszeniu jej do wnętrz – wprowadzi do nich ład i porządek, doda sypialni lekkości i będzie pozytywnie wpływała na Twoje samopoczucie. Tylko na nią spójrz!

Aglaonema strips jest już trzecią przedstawicielką Aglaonem w naszym zestawieniu. Możesz ją postawić na dowolnym stoliku nocnym, konsoli czy kwietniku – byle z dala od światła bezpośrednio padającego na liście rośliny. W kwestii wymagań pielęgnacyjnych – Matylda potrzebuje naprawdę niewiele. Odnajdzie się w suchym powietrzu mieszkania i nie będzie domagać się zbyt częstego podlewania (wręcz preferuje rzadkie nawadnianie, raz na 2-3 tygodnie).

Aglaonema stripes

 

Sansevieria 'Moonshine' - roślina, którą w sypialni warto mieć

Skromny Kamil z Madagaskaru to przykład tego, że roślina może niewiele kosztować, a jednak stanowić świetną dekorację dla sypialnianych wnętrz. Zaproś go na próbę do sypialni i spójrz, jak zaczynie na Ciebie i wnętrze pracować. Poza tym, spójrz na niego - to prawdziwy strażnik Twojego nocnego odpoczynku!

Sansevieria 'Moonshine' jest srebrzystym przedstawicielem rodziny Sansevierri. Co to oznacza w praktyce? Potrzebuje sporej ilości światła. Możesz postawić go na słonecznym parapecie, choć da sobie również radę w miejscu, do którego docierają rozproszone promienie słońca. W zupełności wystarczy mu rzadkie podlewanie i zadowala niska wilgotność powietrza.

wężownica

Clusia rosea 'Green magic' - roślina prosta w uprawie do sypialni

Adaś z Portoryko to najlepszy dowód na to, że można mieć totalnie zakręcony pokrój i być równocześnie uniwersalną i intensywnie zieloną ozdobą. Minimalistycznej sypialni doda wyrazistego charakteru, a w tę urządzoną w luźnym stylu… po prostu wpisze się idealnie.

Clusia rosea 'Green magic' doskonale odnajdzie się pod opieką niewprawionych i zapominalskich opiekunów. Zapewnij mu miejscówkę z rozproszonym światłem i podlewanie raz na jakiś czas (najlepiej dopiero wtedy, gdy podłoże w donicy przeschnie w ¾). Niska wilgotność powietrza nie zrobi na nim wrażenia.

Więcej takich pielęgnacyjnych, łatwych w uprawie twardzieli, jak Adaś z Portoryko, opisaliśmy w artykule: Niewymagające kwiaty doniczkowe – jakie kwiatki wybrać na początek?

Philodendron xanadu - egzotyczna dżungla w Twojej sypialni

Prawdziwie egzotyczny zawodnik, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Bolek z Brazylii odważnie wyłamuje się z rodziny filodendronów i jako jeden z nielicznych nie ma zamiaru się wspinać. On robi wrażenie imponującym gąszczem dekoracyjnych liści i jest jak wino, im starszy tym lepszy.

będzie najlepiej się rozwijał w miejscu z rozproszonym światłem i delikatnie podlewany. Dobrze odnajdzie się w typowej dla większości mieszkań i domów niskiej wilgotności powietrza.

Filodendron xanadu

Aglaonema 'B.J. Freedman' - idealnie nadająca się na tło białych ścian sypialni

Roślina, która wyróżnia się na tle innych oryginalnymi liśćmi. Zdaje się być nieco rozczochrana i zwichrowana. Liście są pofalowane i jasnozielone, niektóre niemal białe. Będzie rewelacyjnie prezentować się na tle zarówno białych mebli, jak i tych wykonanych z naturalnego drewna. Mimo swojego zawadiackiego wyglądu Jagna  z Nowej Gwinei będzie bezproblemowa dla swoich opiekunów.

'B.J. Freedman' postaw na nocnej szafce w pobliżu okna, konsoli, sekretarzyku lub kwietniku. Będzie wdzięczna za miejscówkę z rozproszonym światłem lub lekko zacienione. Preferuje rzadkie podlewanie i toleruje niską wilgotność powietrza.

Aglaonema 'B.J. Freedman'

 

Najzdrowsze kwiaty do sypialni - podsumowanie

Rośliny w sypialni to naprawdę dobry pomysł na niebanalną dekorację wnętrza. Już wiesz, że nie musisz się ich bać – na pewno nie pogorszą jakości powietrza w pomieszczeniu. Sięgając po okazy z naszej listy zyskasz dodatkowo pewność, że będą pracowały na Ciebie i Twój dobry sen. To kwiaty doniczkowe do sypialni, na które możesz bezpiecznie postawić. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, chcesz dowiedzieć się więcej o jednej z wymienionych wyżej roślin, albo po prostu o roślinach pogadać – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, by wesprzeć Cię w podejmowaniu zielonych decyzji zakupowych i ubieraniu sypialni w kwiaty.