Światło dla roślin

O co chodzi z tymi słoneczkami na roślinnych metkach i jak wybrać właściwą roślinę do warunków, które mamy w domu? 

Zacznijmy od najważniejszej kwestii

Dla roślin światło to pożywienie - jednym z rezultatów fotosyntezy są cukry. Z pewnością wiesz jak cukry działają na Ciebie - pobudzająco. Na rośliny działają podobnie: są odpowiedzialne za ich wzrost. Jeżeli roślina będzie dostawać optymalną dawkę światła będzie rosła zdrowo i gęsto. Za mało światła - będzie blada i lichej postury, za dużo - będzie poparzona. 

Rośliny są bardzo sprytne i dopasowują się do warunków w jakich przyszło im rosnąć. Każda roślina optymalizuje swój własny, najlepszy dla siebie model wzrostu, budowy liści, pokroju, czy odcienia zieleni po to, żeby przetrwać. Dlatego inaczej wyglądają kaktusy w Meksyku, a inaczej paprocie w podszycie gęstego lasu tropikalnego. Żeby uprawa roślin w domu się powiodła dobrze jest rozumieć naturalne środowisko naszego zielonego wybranka, bo każda roślina będzie potrzebowała innego poziomu nasłonecznienia.

Na początek: medytacja

Zanim wybierzesz nową roślinę do swojej kolekcji przyjrzyj się miejscu, w którym chcesz ją postawić. Wyłącz sztuczne światło i pomedytuj przez chwilę - to jest Twój moment ‘slow life’. Czy słońce świeci w okno tylko rano, tylko po południu, przez cały dzień, nigdy? Jak długo? Czy w oknie wiszą firany? Czy za oknem jest drzewo albo budynek? To są pytania, które zadaje Ci spokojny, głęboki głos narratora tej medytacji.

Dobra wiadomość jest taka, że zawsze można znaleźć roślinę, która będzie się u Ciebie dobrze czuła.

Intensywność

Najważniejsza jest intensywność światła. Często do roślin jest dołączona obrazkowa instrukcja z graficznymi słoneczkami - odnosi się właśnie do tego. Jedyne na co musisz sobie odpowiedzieć to jak mocne jest słońce w danym miejscu i jak długo w ciągu dnia roślina będzie pod ostrzałem promieni. I tak naprawdę to wystarczy.

Pełne słońce (bezpośrednie nasłonecznienie)

Oznacza miejsca gdzie nie ma żadnej bariery (zasłon, żaluzji czy budynku, albo drzewa za oknem) między rośliną, a światłem. To miejsce, gdzie roślina, otrzyma przynajmniej 5-6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia - latem to nieosłonięte wschodnie, południowe i zachodnie okna. Zimą już tylko południowe.

Oprócz kaktusów i sukulentów, które świetnie radzą sobie w takich miejscach, rośliny do takich miejsc znajdziesz tutaj.

Na Reginę z Mozambiku padają bezpośrednio promienie słońca.

 

 

Półcień (światło rozproszone)

To takie miejsca, gdzie promienie są czymś rozpraszane, jak np. prześwitująca firanka czy liście innej rośliny. Wszystko co częściowo zasłania słońce tworzy warunki średniego naświetlenia. Zdecydowana większość roślin uprawianych w domach lubi właśnie takie warunki. 

Tutaj znajdziesz rośliny, które nadają się do takich miejsc.

Firanka pomiędzy oknem a Dominiką z Malawi rozprasza promienie słoneczne.

Mało światła (cień)

Oznacza brak bezpośredniego dostępu światła. W praktyce są to okna północne, ale też często miejsca już kilka metrów od Twojego okna. 

Są rośliny, które dobrze znoszą takie warunki - znajdziesz je tutaj.

 Kiedy już wiesz jakie światło jest w miejscu, w którym chcesz postawić roślinę to użyj filtra “jakie światło?" i wybierz taką, która podoba Ci się najbardziej.

Rafał z Vanuatu stoi daleko od okna, za konsolą. Dociera tu zdecydowanie mniej promieni słonecznych.

Jak rozpoznać czy moja roślina potrzebuje więcej albo mniej światła?

Za mało światła objawia się na różne sposoby, ale jeżeli liście Twojej rośliny są blade, opadają, albo w ogóle odpadają może to oznaczać, że potrzebuje więcej światła. Często widać też nienaturalnie wydłużające się pędy bez liści - to też jest jasny objaw poszukiwania światła, kiedy roślina ma go po prostu za mało. Wyklucz inne powody i powoli (nie od razu na parapet) przesuwaj ją bliżej okna i przy okazji oczyść jej liście z kurzu (ściereczką z wodą).

Rośliny, które mają za dużo światła poznasz dość szybko po ziemi - będzie po prostu uprażona. Liście mogą być jak brązowe chrupeczki, albo mieć jasnobrązowe czy nawet białawe plamy. Nie odstawiaj ich nagle w głąb pomieszczenia - usuń poparzone liście i może wystarczy, żeby stanęły pod osłoną liści innej rośliny, albo trochę na uboczu od okna (rozproszone promienie).