Scindapsus pictus 'Argyraeus' - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Agatę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Najlepiej będzie jej w rozproszonym świetle - mocne promienie słońca mogą poparzyć jej delikatne liście. Za to w zbyt ciemnym miejscu jej urocze plamki zaczną zanikać i będzie bardzo wolno rosnąć.

Wschodnie i zachodnie okna są dla niej najlepsze.
Woda

Pozwól ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sprawdzaj palcem, czy podłoże jest już gotowe na nową dawkę wody. Agata nie lubi gdy jej korzenie stoją w wodzie.

Podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.
Wilgotność powietrza

Scindapsusy lubią wilgotne powietrze. Będzie wdzięczna jeśli znajdzie się niedaleko nawilżacza powietrza lub tacki nawilżającej.
Temperatura

Bardzo źle znosi zimno, nie narażaj jej na temperaturę niższą niż 16°C. Najlepiej rośnie kiedy jest w jej otoczeniu od 18 do 29°C.
Nawożenie

Kiedy widzisz, że rośnie i wypuszcza nowe pędy (wiosną i latem), podawaj 1/2 standardowej dawki nawozu raz na tydzień. Jesienią i zimą nie podawaj nawozu.Świetnie sprawdzi się tu nawóz Bio-grow
Toksyczność

Nie pozwalaj nikomu jej jeść - próby zjedzenia jej mogą powodować podrażnienie jamy ustnej i wymioty
Częste pytania:

Najczęstszą przyczyna to przelanie. Twoja roślin najlepiej czuje się, gdy pozwolimy ziemi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Podlewaj ją dopiero gdy, górne 50% podłoża dobrze przeschnie. Przed każdym podlewanie wetknij do ziemi palec wskazujący i sprawdź, czy w głębi donicy ziemia jest już odpowiednio sucha. Wlewaj wodę do donicy cienkim strumieniem polewając całą powieszenie podłoża. Wlewaj wodę do momentu, gdy zacznie wyciekać przez otwór na dnie donicy. Po podlewaniu koniecznie wylej wodę, która zebrała się w podstawce. Korzenie nie powinny stać w wodzie.  Możliwe, że Twoja roślina narzeka na zbyt małą ilość światła. Postaw roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem z dala od bezpośrednich promienie słońca, które mogą poparzyć delikatne liście rośliny. 

Obejrzyj dokładnie liście rośliny (szczególnie od spodu) sprawdź, czy nie widać na nich śladów szkodników. Czasami za zmianę koloru liści może odpowiadać wizyta nieproszonych gości.  Czasami rośliny naturalnie odrzucają swoje najstarsze liście skupiając się na wypuszczaniu nowych. To zupełnie normalne. 

Przyczyny mogą być dwie. Zbyt rzadkie podlewanie lub zbyt niska wilgotność powietrza. 

Scindapsusy nie lubią przelania, ale bardzo ważne jest to, aby nie zostawiać ich w suchym podłożu przez dłuższy czas. Nie powinniśmy doprowadzać do całkowitego przeschnięcia podłoża w donicy. Powinniśmy podlewać roślinę, gdy górne 50-60% podłoża w donicy przeschnie. 

Zwijające liście najczęściej podpowiadają nam o zbyt suchym powietrzu. Warto wtedy zraszać liście rośliny, postawić ją na tacy nawilżającej lub w sąsiedztwie nawilżacza powietrza. 
Zobacz w sklepieAgata z Bangladeszu
Zobacz jak może wyglądać w domu