Pachycereus pringlei - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Mareczka. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Marek kocha słońce. Im jaśniej, tym lepiej. Latem uważaj na upały czasami ekstremalna dawka słońca może delikatnie przypalić roślinę. 

Latem Mareczek może zamieszkać na tarasie lub balkonie. Pamiętaj, że każdą roślinę musimy przyzwyczaić do nowych warunków. Więcej znajdziesz w naszym wpisie o wystawianiu roślin na zewnątrz. 

Jeśli roślina ma dostęp do światła tylko z jednej strony, pamiętaj od tym, aby od czasu do czasu przekręcić donice o kilka stopni. Dzięki temu Mareczek będzie rósł prosto.
Woda

Ostrożnie! Najgorsze co możemy zrobić to przelać roślinę. W okresie wzrostu (wiosna-lato) podlewaj roślinę raz w miesiącu. Jesienią i zimą możesz ograniczyć się do podlewania raz na 3 miesiące.

Przed podlaniem zawsze upewnij się, że ziemia w donicy miała szansę przeschnąć. Najlepiej zrobić to wtykając do donicy palec wskazujący. Jeśli na jego końcu poczujesz, że ziemia wciąż jest wilgotna- wstrzymaj się z podlewanie.

Jeśli roślina stoi w ozdobnej osłonce, po podlewaniu zawsze upewnij się, że na dnie nie zbiera się woda po podlewaniu. Korzenie nie powinny stać w wodzie.  
Wilgotność powietrza

Mareczek świetnie radzi sobie w pomieszczeniach o standardowej wilgotności powietrza.
Temperatura

Marek najlepiej czuje się w temperaturze w przedziale 21-32 °C. Jeśli zdecydujesz się wystawić roślinę na zewnątrz, pamięta, aby zabrać ja do domu, gdy temperatury spadną poniżej 10 °C.
Nawożenie

Co za dużo to niezdrowo! W tym przypadku łatwo przesadzić z dokarmianiem rośliny. Kaktusy powinniśmy nawozić tylko raz lub dwa razy w roku (tylko w okresie wzrosty- od końca marca do początku września). To zupełnie wystarczy. Warto podwójnie rozcieńczyć zalecaną dawkę nawozu.
Toksyczność

Trzymaj z daleka od zwierząt, Mareczek jest szkodliwy po spożyciu. 
Częste pytania:

To z całą pewnością przelanie! Pamiętaj, aby podlewać roślinę, dopiero gdy podłoże dobrze przeschnie. Upewnij się, że roślina rośnie w przepuszczalnym podłożu. Jeśli ziemia jest bardzo mokra- warto przesądzić roślinę do nowego podłoża przy okazji wycinając korzenie, które są brązowe i miękkie. 

Blade, prawie białe plamy mogą świadczyć o poparzeniu. Tak, kaktusy również nabawić się poparzeń słonecznych. jeśli Twoja roślina do tej pory nie stała na bezpośrednim słońcu, nagły kontakt z mocnym słońcem może spowodować poparzenia. Przestaw roślinę w bardziej zacienione, ale wciąż jasne miejsce. 

Zobacz w sklepieMareczek z Meksyku
Zobacz jak może wyglądać w domu