Xanthosoma - pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swoją Ksymenę. Znajdziesz tu informacje o tym gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

Postaw roślinę w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Unikaj bezpośrednich promieni słońca, które mogą poparzyć delikatne liście Ksymeny. 

Jeśli światło dociera do rośliny tylko z jednej strony, przy podlewaniu warto przekręcić roślinę o kilka stopni. Dzięki temu wszystkie liście będą miały taki sam dostęp do światła, a Twoja roślina będzie gęsta. 
Woda

Ksymena potrzebuje regularnego podlewania, musimy jednak pamiętać, aby podłoże w donicy nie było stale bardzo mokre. Podlewaj roślinę, gdy górne 2-3 cm podłoża w donicy dobrze przeschną (najlepiej sprawdzić to wtykając do ziemi palec wskazujący). 

Podlewaj roślinę do momentu, w którym zauważysz, że woda wypływa przez otwory w dnie donicy. Podlewa, wlewając wodę cienkim strumieniem, robiąc kilkusekundowe przerwy (wtedy mamy pewność, że ziemia dobrze nasiąknie wodą). 
Wilgotność powietrza

W naturze xantosomy rosną w tropikach, dlatego też musimy zapewnić im podwyższoną wilgotność powietrza. Postaw rośliną przy nawilżaczu lub na kamykach zalanych wodą. 

Świetnie czują się w jasnych łazienkach. 
Temperatura

Ksymena najlepiej czuje się w temperaturach w przedziale 16-26 °C.
Nawożenie

Ksymena lubi dokarmianie. W okresie wzrostu (od końca marca do początku września) możemy podawać nawóz co 2-3 tygodnie.Pamiętaj o tym, aby dobrze rozcieńczyć nawóz. 

Jesienią i zimą możemy kilka razy podać mocno rozcieńczony nawóz. 

Do nawożenia roślin polecamy nawozy marki Bio-Bizz. Ksymenie szczególnie spodoba się nawóz (Bio-Grow).
Toksyczność

Trzymaj z dala od dzieci i zwierząt. Roślina może zaszkodzić po spożyciu.
Częste pytania:

Najczęstszą przyczyną jest zbyt częste podlewanie lub za mała ilość światła, która dociera do rośliny. Przed podlaniem sprawdź, czy górna warstwa ziemi w donicy odpowiednio sucha. 
Jeśli Twoja roślina stoi w ciemniejszym miejscu, podłoże może przesychać przez dłuższy czas. dostosuj podlewanie do warunków panujących w Twoim domu. 

W ten sposób roślina daje nam znać, że może potrzebować częstszego podlewania lub większej wilgotności powietrza. 
Zobacz w sklepieKsymena z Kolumbii
Zobacz jak może wyglądać w domu