Licuala grandis — pielęgnacja

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o swojego Rafała. Znajdziesz tu informacje o tym, gdzie postawić i jak podlewać Twoją roślinę. Poznasz jej preferencje dotyczące temperatury, wilgotności i zabiegów, których może potrzebować, żeby rosła zdrowo.Światło

W naturze Licuale porastają niższe warstwy lasów tropikalnych, dlatego też nie powinniśmy wystawiać jej na bezpośrednie słońce, które może poparzyć jej delikatne liście. Znajdź dla niej jasne miejsce z rozproszonym światłem. 
Woda

Podłoże w głębszych warstwach  powinno być stale delikatnie wilgotne. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do tego, aby ziemia w donicy całkowicie przeschła. Najlepszym sposobem na określenie tego, czy to już czas na podlewanie jest wetknięcie palca wskazującego do donicy. Podlej roślinę, gdy górne 5-6 cm ziemi w donicy będzie już suche. Pamiętaj, że w każdym domu panują inne warunki i podłoże może przesychać wolniej lub szybciej. Przed podlaniem zawsze sprawdź stan podłoża i odlewaj tylko wtedy, gdy ziemia na górze będzie delikatnie sucha. 

Ważna jest też technika podlewania. Wlewaj wodę cienkim strojeniem, robiąc kilkusekundowe przerwy. Upewnij się, że polewasz całą powierzchnię ziemi (nie wlewaj wody w jedno miejsce). Podlewaj do momentu, w którym zobaczysz, że woda wypływa przez otwory w dnie donicy. 

Jeśli twoja roślina stoi w ozdobnej osłonce, po każdym podlewaniu wylej wodę z dna osłonki. Korzenie nie powinny stać w wodzie.
Wilgotność powietrza

W naturalnym środowisku Licuale rosną w ciepłych miejscach,  w których wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie. Idealnie, jeśli utrzymuje się na poziomie powyżej 50%.

Najlepiej będzie czuła się w towarzystwie nawilżacza powietrza. Możesz postawić roślinę na tacy nawilżającej. Wystarczy, że na podstawce o średnicy większej niż średnica donicy wysypiesz ozdobne kamienie (np. otoczaki) lub keramzyt. Zalej kamienie wodą do połowy ich wysokości i ustaw na nich donicę tak, aby tafla wody nie dotykała jej dna. Parująca woda będzie podnosić wilgotność wokół rośliny. 

Unikaj zraszania rośliny. Licuale nie są fankami spryskiwania liści. 
Temperatura

Roślina najlepiej czuje się w przedziale od 21 do 31 °C.
Nawożenie

Licuale dokarmiamy jedynie w okresie wzrostu (od końca marca do początku września). Nie powinniśmy przesadzać z nawożeniem. Raz w miesiącu podczas podlewania dodaj do wody połowę zalecanej przez producenta dawki nawozu. My gorąco polecamy nawóz Bio-Grow.
Toksyczność

Roślina jest szkodliwa po spożyciu. Upewnij się, że nie stoi w zasięgu zwierząt, które lubią pogryzać liście. 
Częste pytania:Zobacz w sklepie


Rafał z Vanuatu
Zobacz jak może wyglądać w domu