Jak przygotować swoje kwiaty doniczkowe na jesień?

Jak przygotować rośliny na jesień?


Kiedy lato się kończy, a dni stają się coraz krótsze, powinnyśmy przygotować nasze rośliny na nadchodzące ciemne i zimne miesiące. Tych kilka prostych wskazówek sprawi, że Twoje rośliny spokojnie przetrwają trudniejszy jesienno-zimowy czas.

Zabierz swoje rośliny do domu

Jeśli tak jak my wystawiasz swoje rośliny na zewnątrz, to już najwyższy czas, żeby je schować do środka. Chłodniejsze temperatury nie zabijają większości roślin doniczkowych, ale mogą powodować opadanie liści.

Zanim wniesiesz rośliny do środka, sprawdź, czy nie zamieszkali na niej nieproszeni goście. Przyjrzyj się uważnie górnej i dolnej części liści, a także łodyg. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, takie jak martwe liście, które zebrały się na podłożu, gdzie szkodniki zwykle lubią się ukrywać. Usuń wszystkie zanieczyszczenia dokładnie wycierając liście. Roztwór oleju neem może się tutaj przydać.


https://plantsforhumans.com/products/olejek-neem

Zafunduj swoim roślinom kąpiel

Tak naprawdę warto porządnie wyczyścić rośliny na przełomie każdego sezonu. Włóż rośliny do wanny albo brodzika i delikatnym strumieniem letniej wody wyczyść liście z kurzu, pozwól wodzie swobodnie wypłynąć dołem donicy — pozwoli to wypłukać sól nagromadzoną w podłożu. Twoja roślina nie tylko będzie wyglądać ładnie i czysto, ale będzie też lepiej chroniona przed szkodnikami, które lubią czaić się na zakurzonych liściach.

Jeśli po prysznicu zauważysz, że liście są wciąż brudne, wytrzyj je delikatnie ściereczką z mikrofibry.

Ostatnie karmienie

Po prysznicu skorzystaj z wilgotnej gleby i po raz ostatni w tym roku uzupełnij składniki odżywcze. Uważaj, aby nie przesadzić — najlepiej podaj roślinom połowę rekomendowanej na opakowaniu dawki nawozu.

Przytnij stare lub brzydkie liście

Odetnij wszystkie żółte lub brązowiejące liście ostrymi, czystymi nożycami. Pamiętaj, aby po każdym cięciu zdezynfekować nożyce alkoholem, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się bakterii lub jakiejkolwiek choroby z rośliny na roślinę.

Znajdź najlepsze miejsce

Jesienią i zimą zmienia się sposób, w jaki światło słoneczne wpada do Twojego domu. Znajdź miejsce, w którym Twoje rośliny będą dostawały wystarczająco dużo światła. Pamiętaj, że w Polsce zachodnie okna zimą zachowują się podobnie jak północne — praktycznie nie ma tam światła zimą. Szczególnie rośliny, które potrzebują na co dzień więcej słońca, warto ustawić blisko wschodnich okien. 

A może należy je już przesadzić?

Czy Twoja roślina wyrosła już ze swojej doniczki? Przyjrzyj się uważnie korzeniom — czy wyrastają przez otwory drenażowe na spodzie donicy albo z wierzchu podłoża? Jeżeli tak, to znak, że należy posadzić roślinę w nowej donicy. 

Zapytaj o pomoc

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami lub sprawdź naszego bloga o ​​pielęgnacji roślin.