Jak zaaranżować salon z roślinami doniczkowymi?

Nowoczesny salon bez roślin doniczkowych? Trudno to sobie wyobrazić! Zieleń we wnętrzach to absolutny must-have. Dlaczego? To proste! Kwiaty doniczkowe wprowadzają do salonu spokój i harmonię, a w zależności od gatunku i rozmiaru – grają pierwszą lub drugoplanową rolę dekoracyjną, gwarantując zawsze oryginalny efekt estetyczny.

Tworząc projekt wnętrza przeznaczonego do rodzinnego wypoczynku i przyjmowania gości warto od razu zaplanować miejsce, w którym staną wybrane rośliny doniczkowe. To szczególnie ważne, jeśli chcesz zdecydować się na duże kwiaty do salonu. Małe rośliny zajmą mniej miejsca, co jednak najczęściej nie oznacza, że będą miały mniejsze wymagania. Może się okazać, że imponująca monstera postawiona w słabo oświetlony kącie salonu sprawi Ci mniej problemów niż urocza, ale kapryśna alokazja.

Sprawdź, po jakie kwiaty doniczkowe do salonu warto sięgnąć i gdzie je postawić, by zdrowo rosły i zachwycały pięknym wyglądem.

Małe czy duże rośliny do salonu?

Tutaj wszystko zależy od Ciebie, wielkości i ustawności Twojego salonu oraz indywidualnych preferencji w kontekście optymalnej aranżacji przestrzeni.

Duże kwiaty do salonu – na podłogę

Duże kwiaty doniczkowe do salonu rewelacyjnie wypełniają przestronne wnętrza, sprawiając, że nawet największe pomieszczenie staje się przytulne w odbiorze. Przepiękne strelizie, imponujące fikusy i filodendrony, potężne monstery czy egzotyczne palmy mogą stanowić jedyną ozdobę salonu – ekonomicznie i efektownie!

Jak możesz wyeksponować rośliny XXL w salonie? Przede wszystkim na podłodze, w dużych i efektownych donicach – w zależności od stylu wnętrz, np. drewnianych, betonowych lub wiklinowych. Pamiętaj o zastosowaniu solidnych podstawek na kółkach, dzięki którym będziesz mógł swobodnie przesuwać rośliny podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy sprzątania salonu. Mniejsze spośród dużych roślin, o wysokości do 120 centymetrów, będą świetnie wyglądały na kwietnikach i stojakach.

Małe rośliny do salonu – na półce, komodzie lub parapecie

Małe kwiaty w modnych doniczkach świetnie wypełniają półki i regały, doskonale prezentują się na blatach kredensów, a postawione na parapetach stanowią naturalną dekorację otworów okiennych. Małe rośliny są optymalnym rozwiązaniem do mniejszych salonów, w których nie ma miejsca dla dużych kwiatów doniczkowych.

Najlepiej prezentują się w grupach liczących minimum kilka sztuk. Możesz postawić na kaktusy, wyspecjalizować się w hodowli sukulentów lub spróbować swoich sił w starciu z różnymi odmianami krotonów, calathei czy aglaonemy.

Może Cię zaciekawić: Jakie rośliny i kwiaty sadzić w donicach na tarasie?

Dopasuj rośliny do miejsca w salonie

Nie odwrotnie! Planując aranżację salonu wybierz miejsca, w których będą stały rośliny. Następnie określ parametry danej lokalizacji, uwzględniając:

  • nasłonecznienie – przeanalizuj bliskość okna i stronę świata, na którą wychodzi dane okno oraz sposób padania światła (bezpośrednio lub światło rozproszone, np. przez firankę);
  • wilgotność powietrza i temperaturę – weź pod uwagę bliskość kaloryfera lub innego źródła ciepła (np. kominka), które mają wpływ zarówno na wilgotność, jak i temperaturę powietrza w danym miejscu;
  • bliskość ciągów komunikacyjnych i przeciągi – niektóre gatunki roślin nie lubią być potrącane i źle znoszą przeciągi.

Wiesz już, co możesz zaoferować roślinom w swoim salonie? Dowiedz się, które duże rośliny do salonu lubią słońce, a które preferują miejsca zacienione. Jakie kwiaty będą dobrze prezentowały się na podłodze, koło telewizora lub na półce z książkami?

Wybierz duże kwiaty do domu – słoneczny salon, ciemny salon, miejsce przy telewizorze

W ofercie sklepu Plants for Humans znajdziesz rośliny do każdego miejsca w domu. To kwiaty doniczkowe z różnymi preferencjami i dostępne w różnych rozmiarach.

Jakie duże kwiaty do słonecznego salonu?

Twój salon ma duże okna wychodzące na południe? Promienie słońca wpadają do wnętrza przez większość dnia, a Ty jesteś zdecydowanym przeciwnikiem zasłaniania szyb firankami bądź żaluzjami? W takich warunkach poradzą sobie rośliny będące naturalnymi miłośniczkami słońca, którym niestraszne bezpośrednie światło.

Poznaj Reginę z Mozambiku XL (czyli Strelitzię Nicolai) oraz Olgę z Meksyku (czyli Beaucarnea recurvata) dostępne w aż trzech imponujących rozmiarach: XL, XXL i XXXL. To bardzo efektowne duże rośliny doniczkowe, które doskonale sprawdzają się w warunkach maksymalnie nasłonecznionego salonu.

W oknie słonecznego salonu wisi firanka? A może za oknem rośnie drzewo, które skutecznie rozprasza światło słoneczne? W takim wnętrzu doskonale będą się w nim czuli m.in.: Lena z Australii XL (Howea forsteriana), Artur z Gwatemalii XL (Pachira aquatica) oraz Kuba z Kamerunu (Ficus lyrata).

Roślina do salonu

A jakie kwiaty doniczkowe będą pasowały przy telewizorze?

Przede wszystkim takie, które nie zasłonią ekranu – ani teraz, ani za jakiś czas, gdy podrosną. Obok telewizora możesz więc postawić małe i wolno rosnące rośliny, takie jak kaktusy i sukulenty. Ale to nie wszystko!

W tym miejscu salonu sprawdzą się również duże rośliny, ale prowadzone na specjalnych kolumnowych konstrukcjach – takie jak choćby nasz Cezary z Zimbabawe XL (Cissus rotundifolia) czy Marcin z Brazylii XL (Philodendron scandens „Brasil”). Obok telewizora pięknie będzie się prezentowała także wspomniana już wyżej miłośniczka słońca, Olga z Meksyku XL.

Zaaranżuj salon z Plants for Humans!

W Planst for Humans stawiamy na ludzkie podejście do kwiatów i dajemy z siebie wszystko, by efektywnie doradzać naszym Klientom w wyborze najlepszych dla nich roślin. Sprzedajemy przede wszystkim duże kwiaty doniczkowe do salonu, które optymalnie wpisują się w miejsca i warunki, które możesz im zapewnić, wyróżniają się rewelacyjną kondycją i oryginalna urodą.

Decydując się na kwiaty do domu z Plants for Humans zyskujesz pewność, że będą absolutnie niepowtarzalną dekoracją – nie ma przecież dwóch identycznych roślin! Dodatkowo każdy egzemplarz to ozdoba o… dynamicznym charakterze! Rośliny rosną, rozwijają się i ewoluują, a co za tym idzie – każdego dnia mogą wyglądać nieco inaczej.