Duże kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie – ranking 2022

Chcesz mieć w domu dużą roślinę i nie musieć martwić się o jej zdrowie i kondycję? Nasz ranking dużych roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie powstał właśnie z myślą o takich Klientach, jak Ty!

Zakup rośliny w rozmiarach XL i XXL to spory wydatek, a widoku więdnących kwiatów doniczkowych i pieniędzy wyrzucanych w… ziemię nie lubi chyba nikt! Są jednak w naszym sklepie duże rośliny doniczkowe łatwe w uprawie, które będą efektownie ozdabiały przestrzeń i dzielnie znosiły mniejsze lub większe zaniedbania z Twojej strony.

Sprawdź nasze TOP 5 i dowiedz się, jakie kwiaty doniczkowe pokojowe łatwe w utrzymaniu możesz zaprosić pod swój dach!

Magda z Jamajki XXL

To piękna dama o pnącym charakterze, która mimo swoich imponujących rozmiarów i efektownej szaty – nie sprawi problemów nawet początkującym opiekunom. Poznaj ją bliżej i daj się uwieść jej urokowi!

Magda z Jamajki XXL jest filodendronem pnącym (Philodendron scandens), który na ten moment ma około 200 cm wysokości. Roślina została poprowadzona w taki sposób, by tworzyć wysoką, ale szczupłą kolumnę. Dzięki temu zadowoli się nawet niewielką ilością miejsca w kącie salonu czy sypialni.

Nie musisz również martwić się jej dalszym rozrostem – filodendron daje się prowadzić po ścianach i sufitach (na specjalnych haczykach), a także podwieszać pod półkami czy dowolnymi konstrukcjami. No i doskonale znosi przycinanie pędów, których zapędy przerastają Twoje możliwości lokalowe.

Znasz już najważniejsze zalety filodendrona pnącego. Czas poznać wymagania Magdy z Jamajki!

 • Roślina będzie najlepiej się czuła i efektownie rosła w miejscu z rozproszonym światłem – promienie słoneczne mogą padać na liście np. przez firankę.
 • Roślina preferuje wilgotne (ale nie mokre!) podłoże – w zależności od temperatur podlewaj filodendrona 2-3 razy w tygodniu (sygnałem do sięgnięcia po konewkę powinna być przeschnięta na głębokość 2-3 cm wierzchnia warstwa podłoża).
 • Niska wilgotność powietrza w domu czy mieszkaniu nie robi wrażenia na Magdzie z Jamajki – nie musisz specjalnie dla niej nawilżać powietrza.

Pamiętaj, że mimo swej apetycznej aparycji – Magda z Jamajki może być szkodliwa po spożyciu. Trzymaj ją z dala od małych dzieci i lubiących zieleń zwierząt.

Magda z jamajki

https://plantsforhumans.com/products/philodendron-scandens-xxl

Cezary z Zimbabawe XL

Elegancki Cezary zachwyca oryginalną urodą drobnych i uroczo okrągłych listków. To stosunkowo rzadko spotykana roślina, która subtelnie dekorują niemal każde wnętrze. Jej ogromną zaletą są naprawdę niskie wymagania – pozostawiony sam radzi sobie doskonale, nie strzela fochów i nie zrzuca liści.

Cezary z Zimbabawe XL to tak naprawdę Cissus okrągłolistny (Cissus rotundifolia). To pnąca roślina, która została poprowadzona w taki sposób, by tworzyć elegancką i lekką wizualnie kolumnę. Mniejszy Cezary będzie miał wysokość około 110-120 cm, a większy będzie mierzył około 150-160 cm.

Poznaj wymagania Cezarego, a raczej… ich brak.

 • Roślina lubi rozproszone światło – wybierz dla Cezarego miejsce, w którym promienie słoneczne nie będą padać bezpośredni na jego okrągłe liście.
 • Umiarkowane podlewanie – chwyć za konewkę dopiero, gdy połowa podłoża w donicy całkowicie przeschnie, co w praktyce oznacza podlewania raz na 7 – 10 dni.
 • Brak wymagań co do wilgotności powietrza – nie musisz go nawilżać specjalnie dla Cezarego!

Cissus okrągłolistny jest rośliną całkowicie bezpieczną dla ludzi i zwierząt, nawet jeśli przedstawiciele któregoś z gatunków postanowią podgryźć Cezarego.

cissus rotundifolia

Marcin z Brazylii XL

Marcin z Brazylii XL to mistrz domowej wspinaczki, który zachwyca oryginalną urodą i wytrwałością w starciu z nawet najtrudniejszymi warunkami. Ta przepiękna roślina jest nieprzewidywalną (w kontekście wyglądu każdego kolejnego liścia) odmianą klasycznego filodendrona. Cechą charakterystyczną Filodendrona pnącego „Brasil” (Philodendron scandens „Brasil”) są różnobarwne liście – od jaskrawych do ciemnozielonych.

Filodendron stosunkowo szybko się rozrasta, ale z godnością przyjmuje niemal wszystkie pomysły na kształtowanie jego zielonej osobowości. My dostarczamy Ci Marcina pnącego się na kolumnowej konstrukcji, w dwóch wysokościach do wyboru: 110-120 cm lub 160-170 cm.

Co zrobisz z przyrostami? Tutaj wszystko zależy od Ciebie! Możesz poprowadzić go po ścianach, stworzyć dodatkowe konstrukcje lub spróbować rozmnożyć Marcina poprzez ukorzenienie odciętych pędów.

Chcesz mieć 100% pewności, że Marcin i Ty jesteście dla siebie stworzeni? Poznaj jego niskie wymagania i przekonaj się, że zajmowanie się nim nie będzie dla Ciebie żadnym obciążeniem!

 • Roślina preferuje miejsca z rozproszonym światłem – Marcin może przycupnąć w kącie za firanką lub w dowolnym miejscu z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego.
 • Rzadkie podlewanie – Marcin z Brazylii doskonale radzi sobie w dłuższych okresach bez wody, podlewasz go dopiero, gdy ¾ podłoża będzie suche, co w praktyce oznacza konieczność skorzystania z konewki raz na 10-14 dni.
 • Brak wymagań co do wilgotności powietrza – roślina dobrze odnajdzie się w domowym mikroklimacie.

Jedyną wadą Marcina z Brazylii jest jego potencjalna szkodliwość po spożyciu. Ogranicz dostęp do rośliny małym dzieciom i zwierzakom.

duża roślina doniczkowa łatwa w utrzymaniu

https://plantsforhumans.com/products/philodendron-scandens-brasil

Olga z Meksyku XXL

Wydaje Ci się, że wszystkie rośliny tropikalne są trudne w uprawie? Pozwól się wyprowadzić z błędu obłędnej Oldze z Meksyku. To tropikalna piękność, która zaskoczy Cię swoją bezproblemową obsługą. Solidne pnie i pióropusz liści przywodzący na myśl czuprynę rozemocjonowanej artystki sprawiają, że roślina doskonale wpisuje się w nowocześnie zaaranżowane wnętrza i może stanowić ich główną ozdobę.

Olga z Meksyku to Beaucarnea recurvata, która rośnie powoli, ale ma w sobie zaskakująco dużo woli przetrwania i doskonale radzi sobie nawet w rękach początkujących roślinolubów. W sprzedaży mamy egzemplarze imponującej wysokości – Twoja Olga z Meksyku XXL będzie mierzyć na starcie około 150 cm.

Czas poznać jej wymagania! Są naprawdę niewielkie!

 • Roślina najlepiej będzie się czuła w miejscu pełnym słońca, choć nie obrazi się na Ciebie za stanowisko ze światłem rozproszonym.
 • Rzadkie podlewanie – Olgę możesz podlewać co kilkanaście dni, gdy około ¾ podłoża w donicy całkowicie przeschnie.
 • Niska wilgotność powietrza, typowa dla wnętrz mieszkań i domów, nie zrobi na roślinie żadnego wrażenia.

Warto dodać, że Olga lubi małe dzieci i zwierzęta, nawet jeśli te próbują organoleptycznie sprawdzić, czy nadaje się do spożycia.

Duży kwiat doniczkowy łatwy w utrzymaniu

https://plantsforhumans.com/products/beaucarnea-recurvata-xxl-2

Remek z Tanzanii XL

Ostatnim zawodnikiem naszego rankingu jest Remek z Tanzanii. W rozmiarze XL może być Twój w jednej z dwóch wysokości: 120-130 cm lub 140-150 cm. Zadziorny Remek z Tanzanii jest jedną z najpopularniejszych doniczkowych roślin egzotycznych w domach na całym świecie, bijąc na głowę nawet filodendrony.

Kim jest Remek? Otóż Remek jest draceną, a dokładniej: Dracaeną marginatą „Bicolor”. Pochodzi ze środowiska określanego najczęściej jako raczej niesprzyjające roślinom. I to właśnie z natury Remek czerpie swoją siłę i moc przetrwania, dając się poznać jako roślina łatwa w uprawie i odporna na drobne zaniedbania opiekunów.

Poznaj wymagania Remka z Tanzanii, by świadomie wziąć na siebie odpowiedzialność za tego chłopaka.

 • Preferuje miejsca z rozproszonym światłem – postaw roślinę tam, gdzie promienie słoneczne będą docierać rozproszone przez firankę lub korony drzew za oknem.
 • Delikatne podlewanie – dracenę należy podlewać, gdy podłoże w donicy przeschnie do połowy, najczęściej wystarczy raz w tygodniu (lub rzadziej!).
 • Umiarkowana wilgotność powietrza – Remek, jako jedyny w naszym rankingu, nie do końca lubi suche powietrze w naszych mieszkaniach i domach, dlatego najlepiej czuje się w bliskim towarzystwie innych roślin lub na podstawce ze stale mokrymi kamykami.

Jeśli patrząc na Remka masz mieszane uczucia co do jego intencji – Twoja intuicja Cię nie zawodzi! W starciu z podgryzającymi go zwierzakami może okazać się silniejszy i zaszkodzić Twoim pupilom.

Która z roślin ujętych w rankingu przemówiła właśnie do Ciebie? Jeśli masz jakiekolwiek pytania o ich historię czy sposób pielęgnacji – napisz lub zadzwoń do nas! Znamy nasze rośliny jak własną kieszeń i z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem.

Remek z Tanzanni - duża roślina łatwa w utrzymaniu

https://plantsforhumans.com/products/dracaena-marginata