Kwiaty doniczkowe na taras i balkon

27.02.2024

Jakie rośliny i kwiaty sadzić w donicach na tarasie?

Rośliny na tarasie i balkonie? Jesteśmy zdecydowanie na tak! To najprostszy sposób na wyczarowanie miejsca sprzyjającego efektywnemu wypoczynkowi i przyjmowaniu gości podczas ciepłych dni, od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jak stworzyć piękny i odporny na warunki balkon czy taras: Przewodnik wyboru roślin

O tym, że zieleń wpływa kojąco na nasze zmysły i skutecznie dekoruje wnętrza nie musimy już nikogo przekonywać! Ciepłe dni sprawiają, że więcej czasu spędzamy na zewnątrz, na tarasach i balkonach, które dzięki szeroko otwartym drzwiom stają się przedłużeniem naszych salonów.

Twój balkon lub taras są odpowiednio osłonięte przed porywistymi wiatrami i opadami atmosferycznymi? Wybrane kwiaty doniczkowe z Twojego mieszkania z przyjemnością spędzą na zewnątrz całe lato! Możesz również udekorować balkon czy taras specjalnie dobranymi okazami odpornymi na zmienne warunki atmosferyczne, jednorocznymi lub wieloletnimi, wiszącymi lub stojącymi w elegancki donicach ogrodowych...

Jakie kwiatki warto wybrać, by cieszyć się pięknym balkonem do późnej jesieni? Jakie rośliny można z powodzeniem uprawiać na słonecznym tarasie, a jakie sprawdzą się na tarasie z ekspozycją wschodnią, zachodnią lub północną?

Zacznijmy od analizy tarasu lub balkonu – położenie i wielkość

Zanim wystawisz kwiaty domowe na balkon i zaczniesz wybierać sezonowe lub wieloletnie kwiaty na taras – przeanalizuj dokładnie przestrzeń, którą masz do zaoferowania roślinom doniczkowym oraz zastanów się nad efektem wizualnym, który chcesz uzyskać.

Najważniejsze w kontekście doboru kwiatów na balkon jest jego położenie w stosunku do słońca oraz stopień osłonięcia przed promieniowaniem UV, wiatrem i deszczem.

Kwiaty balkonowe a nasłonecznienie

Rośliny na balkonie powinny mieć dostęp do światła słonecznego. Wśród kwiatów zewnętrznych większość to rośliny światłolubne i będą doskonale rosły oraz efektownie kwitły na balkonach i tarasach południowych.

Rośliny pokojowe i wybrane gatunki roślin zewnętrznych (na przykład żurawki, funkie) zdecydowanie lepiej będą się czuły na cienistych tarasach północnych oraz nasłonecznionych tylko przez część dnia balkonach z ekspozycją wschodnią lub zachodnią.

Sprawdź ofertę roślin cieniolubnych

Typowo zewnętrzne rośliny w donicach

Zenek z Papui

Wyprzedane

Krysia z Hiszpanii

Wyprzedane

Zenek z Papui XXL

Wyprzedane

Szczepan z Japonii

Wyprzedane

Rośliny balkonowe a osłona przed wiatrem i deszczem

Bardzo ważna dla roślin balkonowych jest osłona przed wiatrem, na przykład w postaci kratki, parawanu czy płóciennego żagla. Docenią ją przede wszystkim rośliny domowe spędzające lato na zewnątrz, ale również wszystkie kwiaty balkonowe zwisające (między innymi surfinie) i rośliny z delikatnymi drobnymi kwiatami (fuksje czy sundaville).

Większość kwiatów zewnętrznych potrzebuje sporo wody i zdecydowanie preferuje stale wilgotne podłoże. Warto jednak pamiętać, że przelewanie może roślinom zaszkodzić i przyczynić się do rozwoju choroby grzybowej. Gwałtowne ulewy mogą dodatkowo zniszczyć piękne kwiaty. Dlatego podlewaj rośliny umiarkowanie, a w przypadku najwrażliwszych kwiatów – zadbaj o osłonę doniczek przed bezpośrednimi obfitymi opadami deszczu.

Rośliny balkonowe a osłona przed wiatrem i deszczem

Pamiętaj, że Twój balkon czy taras nie powinny stracić na funkcjonalności na rzecz roślin! Dekorując przestrzeń zadbaj o zachowanie idealnej równowagi między liczbą doniczek z kwiatami a ilością miejsca do siedzenia.

Jeśli Twój balkon jest mały, wybierz niezwykle dekoracyjne kwiaty zwisające (w wiszących donicach, które zainstalujesz nad głowami użytkowników balkonu) lub niewielkie, ale długo kwitnące rośliny balkonowe, na przykład margerytkę, begonię czy niecierpka nowogwinejskiego.

Kwiaty balkonowe lubiące słońce i cień – jakie kwiaty na taras wybrać?

Czas na konkrety! Mamy dla Ciebie listę roślin zewnętrznych, które wiosną należy posadzić na słonecznym lub zacienionym balkonie bądź tarasie.

Rośliny i kwiaty balkonowe lubiące słońce:

 • aksamitki,
 • bakopa,
 • bazylia,
 • bratki,
 • celozja pierzasta,
 • gardenia jaśminowa,
 • gazania lśniąca,
 • petunia,
 • nemezja,
 • sundaville,
 • werbena,
 • uczep rózgowaty,
 • psianka,

Rośliny i kwiaty balkonowe lubiące cień:

 • begonia,
 • dzwonki,
 • fuksja,
 • koleusy,
 • lobelia,
 • mięta,
 • niecierpek,
 • pelargonia,
 • storczyk,
 • wilce,
 • funkie,
 • żurawki,
 • bluszczyk kurdybanek.


Jakie rośliny do skrzynek na taras?

Wiszące na balustradach skrzynki to wygodne rozwiązanie na mniejsze balkony. Skrzynki wiszą najczęściej na zewnętrznej stronie balustrady, a co za tym idzie, nie pomniejszają użytkowej powierzchni balkonu.

Rośliny, które doskonale prezentują się w tego typu donicach to przede wszystkim: petunie, lobelie, pelargonie, komarowiec oraz uczep i bakopa. To egzemplarze, które szybko się rozrastając tworząc efektowne kaskady kwiatów bądź liści. Są bezproblemowe w uprawie, lubią podłoże żyzne i lekko wilgotne – w zupełności wystarcza im umiarkowane podlewanie.

Jeśli skrzynki narażone są na podmuchy wiatru, zasadź w nich mniejsze rośliny, na przykład kwitnące obficie aksamitki, eterycznego żeniszka, pięknie pachnącą szałwię, srebrzystego starca czy begonię w odcieniach różu, bieli i żółci.

Duże kwiaty i rośliny balkonowe

A może zamiast obsadzać kilka lub kilkanaście doniczek i skrzynek postawisz na 2-3 duże rośliny, które optymalnie wypełnią przestrzeń balkonu lub tarasu? Wyprowadź na zewnątrz egzemplarze, które w swoim naturalnym klimacie lubią lato i ciesz się spektakularny efektem elegancko urządzonej zewnętrznej strefy wypoczynku bez dodatkowych kosztów!

Możesz również zainwestować w duże krzewy i drzewa, które wiosną i latem będą dekorowały Twój taras, a jesienią przesadzisz je do gruntu w ogrodzie

Jakie rośliny posadzić przy tarasie?

Twój taras jest niewielki, ale przylega bezpośrednio do trawnika? Rewelacyjny efekt wizualny (bez pomniejszania przestrzeni użytkowej przedłużenia salonu!) uzyskasz okalając taras roślinami zasadzonymi bezpośrednio w gruncie. Wybierz kolorowe i łatwe w uprawie okazy, z urozmaiconym pokrojem, które lubią przycinanie i nie boją się przymrozków.

Ogrodnicy polecają do obsadzania tarasów między innymi efektowne berberysy (w różnych barwach, od jasnozielonych, przez pomarańczowe do brunatnoczerwonych), modne trawy i przyciągające motyle lawendy (kwitną od czerwca do sierpnia!) oraz eleganckie irgi (nadadzą przestrzeni rabatkom).

Wielobarwne kompozycje możesz uzupełnić wyższymi krzewami oraz drzewami (na przykład miłorzębem czy klonem), które można bezpiecznie przyciąć jesienią lub wczesną wiosną i nadać im pożądany kształt.

To ekonomiczne rozwiązanie na lata! Odpowiednio zaprojektowana rabatka nie będzie wymagała starannej opieki, częstego podlewania czy nawożenia. Będzie za to cieszyć oko i skutecznie dekorować Twoją przydomową strefę relaksu. Wystarczy regularne przycinanie pędów, by panować nad kształtem roślin i całej rabaty.

Rośliny wewnętrzne, które latem możesz wystawić na balkon albo taras

W Plants For Humans uwielbiamy wszystkie kwiaty! Dokładamy wszelkich starań, by móc zaoferować Ci rośliny, które zaspokoją Twoje oczekiwania i perfekcyjnie wpiszą się we wnętrza Twojego domu lub mieszkania. W naszej ofercie znajdziesz również okazy, które będziesz mógł sezonowo wystawiać na zewnątrz. Aby maksymalnie ułatwić Ci ich identyfikację stworzyliśmy zakładkę "na balkon lub taras".

Wśród roślin, które z powodzeniem mogą latem funkcjonować jako kwiaty balkonowe królują pochodzące z Afryki strelitzie (między innymi Regina z Mozambiku XL, szerzej znana jako Strelitzia nicolai) i monstery (na przykład Grzegorz z Meksyku XL, czyli Monstera delicioza).

Na balkon czy taras możesz również wystawić dostojnego Artura z Gwatemali (Pachira aquatica), Natalię z Madagaskaru (Dypsis lutescens, Areca), Maćka z Zanzibaru (Zamioculcas zamiifolia) oraz powiesić Błażeja z Kostaryki (Rhipsalis baccifera Oasis).

Regina z Mozambiku XXL

Sold out

Grzegorz z Meksyku XL

Sold out

Artur z Gwatemali

Sold out

Natalia z Madagaskaru XL

Sold out

Maciek z Zanzibaru

Sold out

Błażej z Kostaryki

Sold out

Stefan z Nigerii

Sold out

Olga z Meksyku XL

Sold out

Jakie rośliny doniczkowe dla kota są szkodliwe i toksyczne?

Pamiętaj, że jesteśmy tutaj dla Ciebie! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące sposobów pielęgnacji, preferowanych warunków i gleby, wzrostu roślin czy stosowania nawozów do roślin kwitnących i zielonych – skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób.

Z przyjemnością podzielimy się wiedzą i doświadczeniem oraz wesprzemy Cię w poszukiwaniu idealnych okazów do Twojego domu i na balkon bądź taras!

 

Psst...Dbając o rośliny na tarasie nie zapomnij o:

Nożyce do roślin

Sold out

Alg-A-Mic: na witalność

Sold out

Fish Mix: na poprawę jakości podłoża

Sold out

Bio Grow: na wzrost

Sold out

Szukasz rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.