Rośliny doniczowe bezpieczne dla kota

26.02.2024

Rośliny i kwiaty bezpieczne dla kota

Masz przyjemność mieszkać z kotem? Z pewnością zadbałeś/aś o podstawowe akcesoria dla zwierzaka, zabezpieczyłeś/aś również okna i drzwi… A kwiaty doniczkowe? Pamiętaj, że w Twoim domu powinny znajdować się wyłącznie rośliny bezpieczne dla kota!

Bezpieczne rośliny doniczkowe dla kotów: Jak chronić zdrowie Twojego pupila?

Wolnożyjące koty zajadają się świeżą trawą, która wspiera ich układ pokarmowy w usuwaniu zalegających w nim kłaczków. Rośliny doniczkowe mogą obudzić pierwotne instynkty w Twoim domowym pupilu i stać się intrygującym substytutem soczystego przysmaku. Niestety część roślin i kwiatów doniczkowych będzie stanowiła poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka!

Masz dużo roślin? Zrób bezwzględną selekcję! Kupujesz nowe kwiaty? Wybierz sklep z roślinami, w którym kwiaty doniczkowe są opisane również pod względem ich bezpieczeństwa dla zwierząt domowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na co zwrócić uwagę wybierając rośliny do domu z kotem?
 • Jakie rośliny są bezpieczne dla kota?

Przygotowaliśmy też dla Cebie listę roślin niebezpiecznych dla kota.

Rośliny bezpieczne dla kota – czym się charakteryzują?

Kot nie zawsze jest w stanie rozpoznać, która „zielenina” jest dla niego bezpieczna. Dlatego to Ty musisz zadbać o to, by Twoi zieloni przyjaciele w doniczkach zasługiwali również na miano przyjaciół Twojego pupila.

Wybieraj rośliny oznaczone jako nieszkodliwe w przypadku spożycia przez zwierzę, których liście, łodygi i korzenie nie zawierają toksycznych dla kota soków. O czym jeszcze należy pamiętać?

Podczas wyboru roślin do Twojego domu, pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego kota jest priorytetem. Rośliny takie jak Howea forsteriana i Chamaedorea elegans nie tylko pięknie się prezentują, ale są również całkowicie bezpieczne dla Twojego futrzastego przyjaciela. Te palmy nie tylko dodadzą elegancji i tropikalnego klimatu Twojemu wnętrzu, ale także zapewnią spokój ducha, wiedząc, że nawet jeśli Twój kot zdecyduje się na mały "przekąs" liści, nie zaszkodzi to jego zdrowiu.

Wybierając rośliny z naszej oferty oznaczone jako bezpieczne dla zwierząt, zyskujesz pewność, że każdy zielony zakątek w Twoim domu jest przyjazny dla wszystkich jego mieszkańców.

W jakich miejscach umieszczać rośliny, aby były bezpieczne dla zwierząt?

Koty chadzają swoimi ścieżkami, które stosunkowo często prowadzą zwierzaka przez parapety, półki, szczyty regałów, witryn i szaf. Dekorując dom roślinami zadbaj o odpowiedni dobór i usytuowanie doniczek we wnętrzach.

Wybieraj doniczki bardzo ciężkie (najlepiej betonowe), których Twój kot nie będzie miał szansy strącić. Jeśli chcesz umieścić doniczki z roślinami pnącymi czy zwisającymi na wysokości – zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie, które utrzyma doniczkę na swoim miejscu w każdej sytuacji.

Jak nawozić i pielęgnować rośliny w domu z kotem?

Pamiętaj, że szkodliwe dla kota mogą być również sztuczne nawozy, którymi będziesz zasilać swoje rośliny oraz środki ochrony roślin (przeznaczone do zwalczania szkodników).

Postaw na preparaty naturalne, a przed ich zastosowaniem dokładnie sprawdź etykietę, by mieć pewność, że dana odżywka nie zaszkodzi pupilowi.

Automatyczne przypomnienia na cały rok

Pamiętamy za Ciebie o tym co i jak.

 • 💩 Kiedy zacząć albo przestać nawozić?
 • 💧 Kiedy ograniczyć podlewanie?
 • 🌤️ Kiedy przestawić rośliny bliżej okna?
 • 🏡 Kiedy schować rośliny do domu po wakacyjnym wietrzeniu liści?

 

Subskrybuj, żeby otrzymywać ważne pielęgnacyjne przypominajki w ciągu roku.

Małe i duże rośliny oraz kwiaty bezpieczne dla kota

Czas na dobre informacje! Nie musisz wybierać między posiadaniem kota a posiadaniem roślin. Możesz mieć jedno i drugie! W Plants for Humans uwzględniamy potrzeby wszystkich ludzi, również tych z kotami. Każdy zielony egzemplarz jest przez nas szczegółowo opisany, byś mógł/a podjąć najlepszą (dla siebie i kota!) decyzję zakupową.

W naszym sklepie stworzyliśmy specjalną zakładkę z roślinami bezpiecznymi dla zwierząt, wyselekcjonowanymi w oparciu o aktualne regulacje ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt).

Znajdziesz tutaj kwiaty doniczkowe, którymi możesz bez obaw o zdrowie i życie kota udekorować wnętrza swojego domu lub mieszkania.

Duże rośliny doniczkowe, które są bezpieczne dla zwierząt? Oto nasze ulubione łagodne olbrzymy!

Natalia z Madagaskaru XL (palma Areka)

Uwielbia grać pierwsze skrzypce w przestronnych wnętrzach, grzać się w rozproszonych promieniach słońca i zażywać regularnego podlewania. Mimo gwiazdorskiego usposobienia jest całkowicie nieszkodliwa i bezpieczna dla zwierzaków. Nie obraża się nawet na podgryzającego ją kota.

Asia z Meksyku (Chamedora elegant)

wyniosła, ale skromna i mało wymagająca. Od Ciebie potrzebuje zacienionego miejsca oraz regularnego podlewania i zraszania. Dla Twojego kota będzie łagodna i przyjazna, nawet jeśli ten pomyli jej eleganckie liście z trawą.

Artur z Gwatemali (Pachira aquatica)

Imponujący i intrygujący swoją drzewną osobowością okaz, będzie doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia. Zapewnij mu miejsce z rozproszonym światłem i delikatne podlewanie, a on ze swojej strony zapewni Cię, że nic nie zrobi Twojemu kotu, również w sytuacji, w której ten będzie go chciał zjeść. Dobry układ?

Coś innego?

Inne rośliny, które możesz bezpiecznie zaprosić do zamieszkania wspólnie z Tobą i kotem? Krótka lista roślin bezpiecznych dla kota: kencja, epifilium, paproć flebodium, kalatea, maranta i pilea, a także zielistka i storczyk.

Jakie rośliny doniczkowe dla kota są szkodliwe i toksyczne?

Wiesz już, że nie wszystkie rośliny dla kota są całkowicie bezpieczne. I nie chodzi wyłącznie o kocie igranie z grawitacją, podczas którego zepchnięte puszystą łapką doniczki mogą wyrządzić sporo szkód (nie tylko kotu zresztą!) czy kolczaste kaktusy, które mogą boleśnie wbić się pyszczek kota.

Podgryzanie niektórych roślin doniczkowych może spowodować u zwierzaka m.in. przewlekłe lub ostre problemy ze strony układu pokarmowego, a także zaburzenia układu nerwowego i krwionośnego. Zatrucie objawia się m.in. wymiotami i biegunką. Mruczek może być apatyczny, unikać pieszczot i poruszać się chwiejnym krokiem.

Lista roślin niebezpiecznych dla kota:

 • amarylis,
 • aloes,
 • azalia,
 • difenbachia,
 • fiołek alpejski,
 • fikus,
 • hedera (bluszcz pospolity),
 • kalia,
 • konwalia,
 • oleander,
 • poinsecja (znana również jako gwiazda betlejemska),
 • sansewieria,
 • skrzydłokwiat.

Szkodliwe dla kotów są również niektóre rośliny cebulkowe, m.in. lilie, żonkile, hiacynty i irysy, które sezonowo uprawiasz na balkonie.

Inne rośliny bezpieczne dla kota

Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Przez lata z sukcesem budowała swoją domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj

Szukasz rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.