Rośliny lecznicze doniczkowe - które warto mieć w domu?

26.02.2024

Rośliny lecznicze doniczkowe - co warto wiedzieć i które warto mieć w domu?

W otaczającym nas świecie, gdzie codzienna gonitwa i stres stają się nieodłącznymi elementami życia, poszukujemy naturalnych metod na poprawę naszego samopoczucia i zdrowia. Rośliny doniczkowe, często niedoceniane i traktowane jako zwykła dekoracja, kryją w sobie znacznie więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ich obecność w naszych domach i miejscach pracy może mieć nie tylko estetyczny, ale również głęboki wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

 
 
 

Rośliny doniczkowe: Naturalne lekarstwo dla ciała i ducha

Rośliny doniczkowe to nie tylko ozdoba naszych mieszkań i biur, ale również cenne źródło leczniczych właściwości. Wiele z nich posiada bowiem pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej, więc ich skuteczność w łagodzeniu dolegliwości zdrowotnych jest niezaprzeczalna. Nie tylko pomagają w redukcji poziomu stresu i poprawie jakości powietrza w pomieszczeniu, ale również dostarczają tlen, co przyczynia się do poprawy naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Rośliny lecznicze doniczkowe - jakie rośliny posiadają lecznice zdolności?

Wiele roślin posiada pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a ich hodowla w domowym zaciszu może przynieść mnóstwo korzyści. Jednym z najbardziej znanych gatunków o właściwościach leczniczych jest aloes. Roślina ta jest nie tylko łatwa w hodowli, ale również wyjątkowo skuteczna w łagodzeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. Wyciąg z aloesu ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Ponadto, aloes przyspiesza proces gojenia się ran i łagodzi ból, co czyni go idealnym lekiem na oparzenia, otarcia i ukąszenia owadów.

Paprotka domowa

Inną rośliną doniczkową, która ma korzystny wpływ na nasze zdrowie jest paprotka domowa o pięknych, kędzierzawych liściach. Nie tylko dodaje uroku naszym wnętrzom, ale także posiada niezwykle cenne właściwości lecznicze. Doskonale oczyszcza powietrze, pomaga w usuwaniu szkodliwych związków chemicznych z powietrza, takich jak formaldehyd i benzen, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobami układu oddechowego. Ma także właściwości uspokajające i relaksacyjne. Jej zielone liście wydzielają olejki eteryczne, które mają działanie przeciwlękowe i pomagają w redukcji stresu oraz poprawie jakości snu.

Kolejnym gatunkiem rośliny doniczkowej, która może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, jest skrzydłokwiat. Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, a także może pomóc w łagodzeniu objawów alergii. Ponadto zawiera substancje, które pomagają w usuwaniu z powietrza szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak benzol i formaldehyd. Liście zawierają flawonoidy, które działają przeciwutleniająco i pomagają wzmocnić układ odpornościowy organizmu.

Jakie rośliny warto uprawiać w domu?

Coraz więcej ludzi decyduje się na uprawianie roślin w domu. Nie tylko stanowią one piękną dekorację, ale także przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Dzięki nim powietrze w naszych domach staje się bardziej przyjazne dla naszego organizmu.

Pierwszą z nich jest skrzydłokwiat, który oczyszcza powietrze z formaldehydu oraz benzenu. Potrzebuje niewielkiej ilości światła, dlatego idealnie sprawdzi się na północnym oknie. Skrzydłokwiat można łatwo rozmnażać przez sadzonki, więc jedna doniczka może wkrótce przemienić się w kilka.

Kolejną rośliną, którą warto mieć w domu, jest aloes, który od wieków jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Posiada wiele substancji czynnych, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Sok z aloesu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a także łagodzi podrażnienia skóry. Aloes oczyszcza także powietrze z formaldehydu i benzenów, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach, w których palone są papierosy.

Alokazja to roślina, która jest nie tylko piękna, ale także oczyszcza powietrze z formaldehydu. Łatwa w uprawie i wymaga niewielkiej ilości światła, dlatego doskonale sprawdzi się na parapetach w kuchni czy łazience.

Warto pamiętać, że lecznicze rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze, ale także korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Wiele z nich ma bowiem właściwości relaksujące, przeciwdziałające stresowi i poprawiające jakość snu.

Zielone rośliny domowe - oczyszczają powietrze i zapewniają lepsze samopoczcucie

Większość roślin doniczkowych w procesie fotosyntezy wytwarza tlen i absorbuje dwutlenek węgla. Jednak niektóre gatunki są bardziej efektywne w usuwaniu z powietrza szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak formaldehyd, benzol, ksylen i amoniak.

Do roślin oczyszczających powietrze zaliczają się m.in. dracena, skrzydłokwiat, aloes, kaktusy, sansewieria, difenbachia, filodendron, fikus, monstera dziurawa czy storczyki. Każdy z tych gatunków potrafi usuwać z powietrza różne rodzaje zanieczyszczeń, dlatego warto stworzyć w swoim domu zielony kącik z różnorodnymi roślinami.

Zielona oaza w domu: Jak rośliny doniczkowe poprawiają wilgotność i zdrowie


Oprócz oczyszczania powietrza rośliny wpływają też na wilgotność powietrza. Rośliny transpirują, czyli wyparowują wodę, co powoduje wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy powietrze w naszych domach staje się bardzo suche i może prowadzić do podrażnień błon śluzowych oraz chorób układu oddechowego.

Rośliny doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba, ale także wartościowy element wpływający na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto zatem zadbać o to, aby w naszych domach nie brakowało zieleni, zwłaszcza w obliczu problemu zanieczyszczenia powietrza w wielu regionach świata.

 

Automatyczne przypomnienia na cały rok

Pamiętamy za Ciebie o tym co i jak.

  • 💩 Kiedy zacząć albo przestać nawozić?
  • 💧 Kiedy ograniczyć podlewanie?
  • 🌤️ Kiedy przestawić rośliny bliżej okna?
  • 🏡 Kiedy schować rośliny do domu po wakacyjnym wietrzeniu liści?

 

Subskrybuj, żeby otrzymywać ważne pielęgnacyjne przypominajki w ciągu roku.

Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Przez lata z sukcesem budowała swoją domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj

Szukasz rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.