Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Darmowa dostawa od 399zł!

20.02.2024

Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Żółknące liście monstery to jeden z problemów, z którym prędzej czy później każdy opiekun monster będzie musiał się zmierzyć. Zdecydowanie żółknące liście oznaczają, że coś jest nie w porządku i należy działać szybko.

Nie ma jednego powodu, dla którego liście monstery żółkną, dlatego trzeba przejść przez każdy punkt z listy prawdopodobnych przyczyn.

Najczęściej żółknące liście monstery oznaczają, że coś jest nie tak z podłożem, ale dopiero znalezienie konkretnego powodu żółknięcia pozwoli nam sprawnie naprawić problem. Na dole znajdziesz tabelę z szybką ściągą, a poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których liście Twojej monstery mogą żółknąć.

1. Niedawne przesadzanie

Jeżeli Twoja roślina była niedawno przesadzana, to bardzo prawdopodobne, że żółknący liść ma z tym coś wspólnego. Nie chodzi tutaj o stres związany z przesadzaniem (monstery pokazują swój stres po przesadzaniu smutnym oklapnięciem liści, które mija po kilku tygodniach). Żółknące liście po przesadzaniu najprawdopodobniej oznaczają, że coś jest nie tak — złe podłoże, złe nawodnienie, brak odpływu.

Przesadzanie monstery to zmiana jej podłoża. Czy zmieniłaś / zmieniłeś jej tylko donicę na większą i użyłaś / użyłeś podłoża tego samego typu/marki? Czy może jednak coś się zmieniło w jakości / strukturze wykorzystywanego podłoża, a Ty wciąż trzymasz się tej samej rutyny podlewania co poprzednio? Pamiętaj, że różne podłoża w różny sposób rozkładają wilgoć, w różnym tempie schną. Nawet sama wielkość donicy będzie na to wpływać — podłoże w dużych donicach wysycha zdecydowanie wolniej niż w mniejszych.

Po samodzielnym przesadzaniu często zdarza się, że utrzymujecie poprzednią rutynę podlewania. W konsekwencji albo przelewacie, albo podlewacie Waszą roślinę zbyt mało. Po przesadzaniu, zanim nauczysz się nowego podłoża, używaj metody na palec, żeby pomóc sobie wyczuć jak zachowuje się nowe podłoże w nowej donicy.

Nowe podłoże może też być dla Twojej monstery po prostu nieodpowiednie. Może być zbyt kwaśne. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł mieszanek ziemi i wybierać czyste i jakościowe podłoża stworzone do roślin domowych.

2. Przelanie rośliny

To powszechny problem, kiedy staramy się trochę za bardzo. Rośliny naprawdę dużo lepiej znoszą zbyt mało wody niż zbyt dużo. Dużo łatwiej też wyprowadza się roślin z niedopodlewania niż przelania.

Jak rozpoznać, czy to na pewno przelanie? W przypadku przelania żółkną najpierw te dolne liście albo w przypadku małych roślin, te, które są najbardziej na zewnętrzne. Na tych samych liściach pojawiają się czarne albo brązowe plamy. Co więcej, jeżeli wsadzić palec głęboko do donicy to okaże się, że podłoże jest mokre — kiedy podłoże przykleja się do Twojego palca kilka dni po podlewaniu, to znaczy, że głębiej jest bajorko.

Najlepiej przesadzić roślinę do nowego podłoża — dobrym pomysłem będzie zadbanie, żeby było wysokiej jakości podłożem odpowiednio zbudowanym do Twojej rośliny.

Usuń żółte liście i te z plamami, potem delikatnie usuń stare, mokre podłoże. Tylko nie rozplątuj, nie opłukuj korzeni rośliny. Im mniej naruszasz korzenie rośliny, tym lepiej. Zdrowe korzenie są kremowo-białe albo delikatnie żółte. Czarne albo brązowe części korzeni najlepiej delikatnie usunąć. Umieść swoją monsterę w nowym podłożu i poczekaj. Najprawdopodobniej po przesadzaniu to, co zostało z roślinki, zwiotczeje i będzie Ci się wydawało, że już nic z tego nie będzie, ale poczekaj. Monstery w ten sposób reagują na przesadzanie. Kilka tygodni powinno jej wystarczyć, żeby wrócić do sprężystości.

Oczywiście w nowym podłożu już bardziej przykładaj się do podlewania, a przede wszystkim sprawdzaj palcem, zanim podlejesz swoją roślinkę.

3. Zbyt mało wody

Jeżeli liście są opadnięte, bez wigoru i żółkną na całej monsterze, to najprawdopodobniej ma trochę za mało wody.

Ten problem dość łatwo rozwiązać — wystarczy ją solidnie podlać. Dookoła rośliny, powoli, tak żeby woda wypłynęła dołem donicy. Przed kolejnym podlaniem koniecznie sprawdź palcem, czy podłoże zdążyło już dobrze wyschnąć, żeby przypadkiem nie przejść na drugą stronę mocy i jej nie przelać.

Upewnij się też, że podłoże nie wysycha zbyt szybko. Sprawdzaj palcem — czasami podłoża produkcyjne są dostosowane do codziennego podlewania i skonstruowane tak, żeby bardzo szybko schły. Jeżeli problem będzie się utrzymywał, najwygodniej będzie, jeżeli przesadzisz swoją monsterę do nowego podłoża.

Automatyczne przypomnienia na cały rok

Pamiętamy za Ciebie o tym co i jak.

  • 💩 Kiedy zacząć albo przestać nawozić?
  • 💧 Kiedy ograniczyć podlewanie?
  • 🌤️ Kiedy przestawić rośliny bliżej okna?
  • 🏡 Kiedy schować rośliny do domu po wakacyjnym wietrzeniu liści?

 

Subskrybuj, żeby otrzymywać ważne pielęgnacyjne przypominajki w ciągu roku.

4. Podłoże jest jałowe

Jeżeli Twoja roślina już długo jest w podłożu, którego nie nawozisz, to może oznaczać, że wykorzystała już wszystkie składniki mineralne, które w nim były i ma niedobory. Szczególnie w okresie intensywnego wzrostu — wiosną i latem podłoże w donicy powinniśmy dostarczać do podłoża odpowiednie dawki składników z nawozami. Jeżeli podejrzewasz, że Twojej roślinie może brakować składników mineralnych sprawdź nawóz BioGrow, który jest łatwy w stosowaniu i bezpieczny dla Twojej rośliny. Dodatkowo spryskiwanie rośliny algami z Alg-A-Mic może pomóc Twojej roślinie zdrowo przejść przez jesienno-zimowe niedobory światła.

5. Zbyt mało światła

Jesienią i zimą w Polsce czasem pojawia się nagłe, trudne do określenia żółknięcie liści. Niestety, może się okazać, że w miejscu, w którym stoi Twoja roślina, dostaje za mało światła. Ten problem często wiąże się z przelewaniem. Podłoże w ciemnych, chłodnych miejscach wysycha wolniej. Upewnij się, że podłoże nie jest zbyt mokre i najlepiej, jeżeli przynajmniej na czas jesienno-zimowy przestawisz swoją roślinę w miejsce, gdzie będzie miała dostęp do większej ilości światła.

Chlorofil z Alg-A-Mic może pomóc jej w fotosyntezie i polecamy go używać w takich sytuacjach.

6. Najstarsze liście odchodzą

Czasem zdarza się tak, że mamy idealne warunki, wszystko jest w porządku, a i tak raz na jakiś czas jakiś liść żółknie. Szczególnie w przypadku dużych, dojrzałych roślin — jeżeli najbardziej dolne, najbardziej zewnętrzne liście raz na jakiś czas żółkną i odpadają, to nic groźnego. Życie!

Ściągawka

Co widzisz? Prawdopodobna przyczyna Co należy zrobić?

żółte liście na dole
i mokre podłoże

przelanie

przesadzić do odpowiedniego
podłoża, zadbać o odpowiednią
rutynę podlewania, sprawdzać palcem,
żeby się nauczyć, kiedy podlewać

żółte liście na dole,
mokre podłoże
i czarne plamy na liściach

przelanie i gnicie korzeni

trzeba działać szybko, przesadzić,
usunąć czarne korzenie, zastosować
środek przeciwgrzybiczny

żółte liście bez wigoru
pojawiające się na całej
roślinie i bardzo suche
podłoże (aż odchodzi od
donicy)

przesuszenie

solidnie podlać, zadbać o odpowiednią
rutynę podlewania, sprawdzać palcem,
żeby się nauczyć kiedy podlewać

żółte liście i brązowe
brzegi liści

brak składników odżywczych

włączyć zbilansowany nawóz do rutyny
podlewania rośliny

żółte liście w losowych
miejscach i lekko
wilgotne podłoże

niewystarczająca ilość
światła

przestawić w miejsce, w którym jest jaśniej
i zastosować chlorofil dla roślin

żółty liść raz na kilka miesięcy,
szczególnie u dużych roślin

nic groźnego

cieszyć się życiem


Pytania

Czy liście mojej monstery staną się znów zielone?

Nie. Najlepiej je odciąć, bo mogą przyciągać szkodniki, które wyczuwają roślinę w kłopotach i lubią atakować właśnie takie osłabione miejsca. Zdecydowanie należy szybko usunąć liście, na których pojawiły się czarne albo brązowe plamy.

Czy monstera ma szansę wrócić do zdrowia po przygodzie z żółknącymi liśćmi?

Zdecydowanie tak. Najważniejsze to zidentyfikować prawdziwy powód, odpowiednio zadziałać i dać jej czas na regenerację. Wszystko będzie dobrze.


Podsumowanie powodów żółknących liści monstery

Zarządzanie potrzebami roślin domowych, takich jak monstera, jest kluczowym aspektem ich pielęgnacji, szczególnie gdy napotykamy na takie wyzwania jak żółknięcie liści. To zjawisko może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym niedawnym przesadzaniem, niewłaściwym nawadnianiem (zarówno przelewaniem, jak i niedostatecznym podlewaniem), nieodpowiednim podłożem, brakiem światła, czy naturalnym procesem starzenia się rośliny. Prawidłowa diagnoza przyczyny żółknięcia liści jest pierwszym krokiem do przywrócenia zdrowia Twojej monsterze. W tym kontekście, odpowiednie przesadzanie, regulacja podlewania, dostosowanie warunków świetlnych, a także zapewnienie odpowiednich składników odżywczych poprzez nawożenie, mogą znacząco przyczynić się do poprawy kondycji rośliny. Nasz blog dostarcza kompleksowych wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji monster, pomagając zarówno początkującym, jak i zaawansowanym miłośnikom roślin w utrzymaniu ich w doskonałej kondycji przez cały rok. Zapraszamy do subskrypcji naszej serii e-mailowej, by otrzymywać jeszcze więcej cennych informacji i trików, które pomogą Ci cieszyć się zdrowymi i bujnymi roślinami w Twoim domu.

Uzupełnij swój Niezbędnik Rosliniarza

Napisała dla Was

Olga Bukowska,
założycielka Plants For Humans

Przez lata z sukcesem budowała swoją domową dżunglę, aż w końcu przekuła swoją roślinną pasję w pracę. Dziś pomaga już nie tylko znajomym, ale wszystkim, którzy chcą wejść do świata roślin.

Więcej o Oldze i o idei Plants For Humans przeczytasz tutaj

Szukasz rośliny dla siebie?

Napisz do nas, na pewno coś wymyślimy.