Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Żółknące liście monstery to jeden z problemów, z którym prędzej czy później każdy opiekun monster będzie musiał się zmierzyć. Zdecydowanie żółknące liście oznaczają, że coś jest nie w porządku i należy działać szybko.


Nie ma jednego powodu, dla którego liście monstery żółkną, dlatego trzeba przejść przez każdy punkt z listy prawdopodobnych przyczyn.


Oszczędź swój czas na poszukiwaniu informacji
o pielęgnacji monster!

Nasza 10-częściowa seria e-maili o monsterach dostarczy Ci cennych wskazówek i porad, niezależnie od tego,
czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym ogrodnikiem.


Najczęściej żółknące liście monstery oznaczają, że coś jest nie tak z podłożem, ale dopiero znalezienie konkretnego powodu żółknięcia pozwoli nam sprawnie naprawić problem. Na dole znajdziesz tabelę z szybką ściągą, a poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których liście Twojej monstery mogą żółknąć.


1. Niedawne przesadzanie

Jeżeli Twoja roślina była niedawno przesadzana, to bardzo prawdopodobne, że żółknący liść ma z tym coś wspólnego. Nie chodzi tutaj o stres związany z przesadzaniem (monstery pokazują swój stres po przesadzaniu smutnym oklapnięciem liści, które mija po kilku tygodniach). Żółknące liście po przesadzaniu najprawdopodobniej oznaczają, że coś jest nie tak — złe podłoże, złe nawodnienie, brak odpływu.

Przesadzanie monstery to zmiana jej podłoża. Czy zmieniłaś / zmieniłeś jej tylko donicę na większą i użyłaś / użyłeś podłoża tego samego typu/marki? Czy może jednak coś się zmieniło w jakości / strukturze wykorzystywanego podłoża, a Ty wciąż trzymasz się tej samej rutyny podlewania co poprzednio? Pamiętaj, że różne podłoża w różny sposób rozkładają wilgoć, w różnym tempie schną. Nawet sama wielkość donicy będzie na to wpływać — podłoże w dużych donicach wysycha zdecydowanie wolniej niż w mniejszych.

Po samodzielnym przesadzaniu często zdarza się, że utrzymujecie poprzednią rutynę podlewania. W konsekwencji albo przelewacie, albo podlewacie Waszą roślinę zbyt mało. Po przesadzaniu, zanim nauczysz się nowego podłoża, używaj metody na palec, żeby pomóc sobie wyczuć jak zachowuje się nowe podłoże w nowej donicy.

Nowe podłoże może też być dla Twojej monstery po prostu nieodpowiednie. Może być zbyt kwaśne. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł mieszanek ziemi i wybierać czyste i jakościowe podłoża stworzone do roślin domowych.

2. Przelanie rośliny

To powszechny problem, kiedy staramy się trochę za bardzo. Rośliny naprawdę dużo lepiej znoszą zbyt mało wody niż zbyt dużo. Dużo łatwiej też wyprowadza się roślin z niedopodlewania niż przelania.

Jak rozpoznać, czy to na pewno przelanie? W przypadku przelania żółkną najpierw te dolne liście albo w przypadku małych roślin, te, które są najbardziej na zewnętrzne. Na tych samych liściach pojawiają się czarne albo brązowe plamy. Co więcej, jeżeli wsadzić palec głęboko do donicy to okaże się, że podłoże jest mokre — kiedy podłoże przykleja się do Twojego palca kilka dni po podlewaniu, to znaczy, że głębiej jest bajorko.

Najlepiej przesadzić roślinę do nowego podłoża — dobrym pomysłem będzie zadbanie, żeby było wysokiej jakości podłożem odpowiednio zbudowanym do Twojej rośliny.

Usuń żółte liście i te z plamami, potem delikatnie usuń stare, mokre podłoże. Tylko nie rozplątuj, nie opłukuj korzeni rośliny. Im mniej naruszasz korzenie rośliny, tym lepiej. Zdrowe korzenie są kremowo-białe albo delikatnie żółte. Czarne albo brązowe części korzeni najlepiej delikatnie usunąć. Umieść swoją monsterę w nowym podłożu i poczekaj. Najprawdopodobniej po przesadzaniu to, co zostało z roślinki, zwiotczeje i będzie Ci się wydawało, że już nic z tego nie będzie, ale poczekaj. Monstery w ten sposób reagują na przesadzanie. Kilka tygodni powinno jej wystarczyć, żeby wrócić do sprężystości.

Oczywiście w nowym podłożu już bardziej przykładaj się do podlewania, a przede wszystkim sprawdzaj palcem, zanim podlejesz swoją roślinkę.

Przelewasz?

Sprawdź donice z terakoty. Oddychają, dzięki czmu woda z podłoża wyparowuje szbybciej. Dodatkowo donice mają dziurkę i dopasowaną podstawką, dzięki czemu woda nie stoi w donicy.


3. Zbyt mało wody

Jeżeli liście są opadnięte, bez wigoru i żółkną na całej monsterze, to najprawdopodobniej ma trochę za mało wody.

Ten problem dość łatwo rozwiązać — wystarczy ją solidnie podlać. Dookoła rośliny, powoli, tak żeby woda wypłynęła dołem donicy. Przed kolejnym podlaniem koniecznie sprawdź palcem, czy podłoże zdążyło już dobrze wyschnąć, żeby przypadkiem nie przejść na drugą stronę mocy i jej nie przelać.

Upewnij się też, że podłoże nie wysycha zbyt szybko. Sprawdzaj palcem — czasami podłoża produkcyjne są dostosowane do codziennego podlewania i skonstruowane tak, żeby bardzo szybko schły. Jeżeli problem będzie się utrzymywał, najwygodniej będzie, jeżeli przesadzisz swoją monsterę do nowego podłoża.

Nie masz czasu podlewać?

Są rośliny, które nie mają z tym problemu i dopasują się do Twojego zabieganego życia.


4. Podłoże jest jałowe

Jeżeli Twoja roślina już długo jest w podłożu, którego nie nawozisz, to może oznaczać, że wykorzystała już wszystkie składniki mineralne, które w nim były i ma niedobory. Szczególnie w okresie intensywnego wzrostu — wiosną i latem podłoże w donicy powinniśmy dostarczać do podłoża odpowiednie dawki składników z nawozami. Jeżeli podejrzewasz, że Twojej roślinie może brakować składników mineralnych sprawdź nawóz BioGrow, który jest łatwy w stosowaniu i bezpieczny dla Twojej rośliny. Dodatkowo spryskiwanie rośliny algami z Alg-A-Mic może pomóc Twojej roślinie zdrowo przejść przez jesienno-zimowe niedobory światła.


5. Zbyt mało światła

Jesienią i zimą w Polsce czasem pojawia się nagłe, trudne do określenia żółknięcie liści. Niestety, może się okazać, że w miejscu, w którym stoi Twoja roślina, dostaje za mało światła. Ten problem często wiąże się z przelewaniem. Podłoże w ciemnych, chłodnych miejscach wysycha wolniej. Upewnij się, że podłoże nie jest zbyt mokre i najlepiej, jeżeli przynajmniej na czas jesienno-zimowy przestawisz swoją roślinę w miejsce, gdzie będzie miała dostęp do większej ilości światła.

Chlorofil z Alg-A-Mic może pomóc jej w fotosyntezie i polecamy go używać w takich sytuacjach.

Za ciemno u Ciebie?

Przestaw monsterę w jaśniejsze miejsce, a w jej miejscu postaw rośliny, które tolerują bardziej zacienione miejsca.


6. Najstarsze liście odchodzą

Czasem zdarza się tak, że mamy idealne warunki, wszystko jest w porządku,
a i tak raz na jakiś czas jakiś liść żółknie. Szczególnie w przypadku dużych, dojrzałych roślin — jeżeli najbardziej dolne, najbardziej zewnętrzne liście raz na jakiś czas żółkną i odpadają, to nic groźnego. Życie!

Szybka ściąga

Co widzisz? Prawdopodobna przyczyna Co należy zrobić?

żółte liście na dole
i mokre podłoże

przelanie

przesadzić do odpowiedniego
podłoża, zadbać o odpowiednią
rutynę podlewania, sprawdzać palcem,
żeby się nauczyć, kiedy podlewać

żółte liście na dole,
mokre podłoże
i czarne plamy na liściach

przelanie i gnicie korzeni

trzeba działać szybko, przesadzić,
usunąć czarne korzenie, zastosować
środek przeciwgrzybiczny

żółte liście bez wigoru
pojawiające się na całej
roślinie i bardzo suche
podłoże (aż odchodzi od
donicy)

przesuszenie

solidnie podlać, zadbać o odpowiednią
rutynę podlewania, sprawdzać palcem,
żeby się nauczyć kiedy podlewać

żółte liście i brązowe
brzegi liści

brak składników odżywczych

włączyć zbilansowany nawóz do rutyny
podlewania rośliny

żółte liście w losowych
miejscach i lekko
wilgotne podłoże

niewystarczająca ilość
światła

przestawić w miejsce, w którym jest jaśniej
i zastosować chlorofil dla roślin

żółty liść raz na kilka miesięcy,
szczególnie u dużych roślin

nic groźnego

cieszyć się życiem


Czy liście mojej monstery staną się znów zielone?

Nie. Najlepiej je odciąć, bo mogą przyciągać szkodniki, które wyczuwają roślinę w kłopotach i lubią atakować właśnie takie osłabione miejsca. Zdecydowanie należy szybko usunąć liście, na których pojawiły się czarne albo brązowe plamy.

Czy monstera ma szansę wrócić do zdrowia po przygodzie z żółknącymi liśćmi?

Zdecydowanie tak. Najważniejsze to zidentyfikować prawdziwy powód, odpowiednio zadziałać i dać jej czas na regenerację. Wszystko będzie dobrze.Masz pytania?

Napisz do nas.

Zobacz nasze rośliny