Rośliny zimą

Jak pomóc roślinom
przetrwać zimę?

Nie masz energii, tęsknisz za słońcem i przyjemnym powietrzem? Zimowa melancholia jest zmorą nie tylko ludzi. Rośliny też zapadają na sezonowe smuteczki i tęsknią za latem. Mamy kilka porad jak im pomóc przetrwać zimę. Przy okazji możesz pomóc także sobie w ten trudny czas - interakcja z roślinami ma dobroczynny wpływ na nasz zimowy nastrój.1. Nie chce Ci się? Roślinom też!

 

Mniej słońca i krótsze dni sprawiają, że rośliny mniej intensywnie rosną. To wpływa na wolniejsze pobieranie wody. Pozwól ziemi dobrze przeschnąć między podlewaniami, bo przemoczona ziemia może doprowadzić do gnicia korzeni. Ziemia na powierzchni będzie wysychać bardzo szybko, ale musisz sprawdzić głębiej. Włóż palec do ziemi (cały palec, pionowo do ziemi) - jeżeli 2-3cm pod powierzchnią ziemia jest sucha to znak, że czas podlać. Staraj się używać wody w temperaturze pokojowej.

Również dodatkowe składniki odżywcze nie bardzo pomogą Twojej roślinie, kiedy zatrzymuje swój wzrost. Jeżeli widzisz, że nie wypuszcza nowych liści możesz dać jej i sobie spokój z nawożeniem.

Pamiętaj tez, że do pewnego stopnia utrata liści zimą jest normalna. Jeżeli Twoja roślina ładnie rosła w cieplejsze miesiące i dopiero teraz jej się pogorszyło, to nie martw się za bardzo. Dostosowuje się do zmian pór roku. Jeżeli Twoja roślina jest już trochę za duża możesz ją przyciąć - to zapobiegnie odpadaniu liści, a na wiosnę będzie gęstsza.

 
2. Susza suszy

 
W naszych cieplutkich, miejskich mieszkankach wilgotność powietrza zimą może spaść nawet do 10-20%. Ludzie zwykle najlepiej czują się kiedy wilgotność oscyluje między 40-60%, a większość roślin czuje się dobrze przy wilgotności od 50%. Ta susza to największy problem zimą. Najłatwiej rozwiązać ten problem nawilżaczem powietrza, ale bez niego też możesz pomóc roślinom. Zacznij od ustawienia ich w grupie - rośliny uwalniają parę wodną w procesie transpiracji i ustawienie ich razem może stworzyć korzystny mikroklimat. Dodatkowo wykorzystaj starą sztuczkę z podstawką i kamyczkami - nasyp kamyki na podstawce i polej je wodą. Na takiej tacce możesz ustawić roślinę - tylko pilnuj, żeby donica nie była zanurzona w wodzie.
 
Zwróć też uwagę na nagłe wzrosty temperatur albo przeciągi, które mogą stresować rośliny. Trzymaj je z dala od otwieranych okien, drzwi wejściowych i w pewnej odległości od grzejników.
 
I jeszcze jedno - susza jest wspaniałym, najwspanialszym środowiskiem dla małych potworów, które dosłownie wysysają z roślin życie. Nazywają się przędziorki i nie chcesz ich poznawać bliżej. To maleńkie białe kropeczki na spodzie liści, w kolejnej fazie pajęczynki zwykle u nasady liścia. Kochają suche powietrze i w takich warunkach potrafią wyjątkowo szybko położyć nawet największe rośliny. Jeżeli zobaczysz dziwnie, stopniowo odbarwiający się liść - spójrz na jego spód.
 3. Słońce, gdzie jesteś?

 

W tym słonecznym niedoborze staraj się zadbać o to, żeby mimo wszystko Twoje rośliny otrzymywały odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Jeżeli nowe przyrosty się wyciągają (długie, wiotkie łodygi bez liści) to znak, że roślina woła o światło - możesz je przestawić bliżej południowego albo wschodniego okna. Alternatywnie pozostaw je na swoim miejscu i doświetlaj sztucznie.

Specjalne żarówki, które pomagają roślinom przetrwać zimowe niedobory słońca są już powszechnie dostępne. Możesz wykorzystać swoje standardowe lampy albo kupić kable z gwintem, które można podłączyć do gniazdka i zaczepić w dowolnym miejscu. Wkręć w nie żarówki, których spektrum jest dopasowane do potrzeb roślin - wystarczy, że wyszukasz w internecie “żarówki do roślin” i pojawi się morze możliwości.

 


Dopiero zaczynasz ? Zobacz rośliny, które nie sprawiają kłopotów zimą


Dla tych, którzy myślą, że nie mają ręki do roślin. Dla tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać w sobie pierwotnego ogrodnika. Oto rośliny, które będą szczęśliwe pozostawione same sobie.

Dlaczego rośliny z Plants For Humans?

Rośliny klasy A

Sprowadzamy nasze rośliny wyłącznie z uznanych szklarni, które Royal Flora Holland ocenia jako "Class A grower". Najwyższa ocena jakości jest reprezentacją zarówno odporności roślin, ale też ich urody.

Dostawa pod drzwi

Po tym jak wybierzesz swoją roślinę sprowadzimy ją ze szklarni specjalnie dla Ciebie. Możemy ją przesadzić do donicy, zawiązać kokardkę na prezent i razem
z instrukcją obsługi dostarczymy pod Twoje drzwi.

Nie zostaniesz sam

Wiemy, że możesz czuć się niepewnie
z nową rośliną - z nami nie zostaniesz sam po zakupie. Gdy tylko będziesz mieć pytanie wystarczy, że napiszesz do nas
i pomożemy Ci dobrze opiekować się Twoją dżunglą.
Co mówią o nas nasi klienci?

"Nie znam się na roślinach, ale dobrze czuje się w przestrzeniach z żywą zielenią. Ekipa z Plants For Humans doradziła, pomogła, zainspirowała i dostarczyła Kamę, którą nie mogę się nacieszyć. Cios i sztos! Polecam wszystkim, którzy boją się, że nie ogarną tematu. Z taką pomocą na pewno się uda!"

Maciej G.

8 LUT 2019

"Niedawno do naszej rodziny dołączyła urocza Alicja. Świetnie się zaaklimatyzowała z koleżankami i kolegami i dumnie zdobi salon. Piękna i pożyteczna! Uszkodzone liście świetnie służą zabiegom kosmetycznym :) Plants jak zawsze extraklasa 💪🏻🌿"

Anna Ż.

9 MAJ 2019

"Sylwia jest piękna, zdrowa, dorodna i bardzo oryginalna. Mimo że często odwiedzam kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze, nigdzie takiej nie widziałam. Stanowi idealną ozdobę mojego salonu. Serdecznie polecam."

Dagmara W.

21 WRZ 2019Czym jest Plants For Humans?


Jesteśmy miejscem online z roślinami i o roślinach, które zaprojektowaliśmy tak, żeby Ci się udało. Nazywają nas "gabinetem psychoterpii dla osób, którym do tej pory nie wyszło z roślinami". Potrafimy znaleźć roślinę idealną dla Ciebie. Dowieziemy Ci ją do domu i powiemy Ci co robić, żebyście żyli razem długo i szczęśliwie.