Choroby draceny - jak rozpoznać i leczyć najczęstsze z nich?

Dracena to roślina egzotyczna, która bardzo często gości w naszych domach. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem. Jeżeli jednak zaniedbasz jej potrzeby jak, chociażby spory dostęp do światła czy umiarkowanie wilgotne podłoże, możesz doprowadzić do pojawienia się u niej chorób.

Planujesz uprawianie draceny? To świetny wybór, bo jest to wyjątkowo ozdobna roślina. Zanim jednak przyjmiesz ją pod swój dach, upewnij się, że wiesz jakich warunków uprawy potrzebuje ta roślina. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby draceny i co może do nich doprowadzić, a także po jakich objawach można je rozpoznać. Poznaj skuteczne sposoby na ich wyleczenie, jak i uniknięcie w przyszłości.

Spis treści: 

Podstawy uprawy draceny - klucz do zdrowej rośliny

Warunki uprawy

Dracena to roślina, która najlepiej będzie się czuła w jasnym miejscu. Jednocześnie musisz pamiętać, aby nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca. Najlepiej jeśli promienie słoneczne będą przenikały przez firankę, bądź inny rodzaj bariery. 

Podlewanie draceny

Przede wszystkim zadbaj o jakość wody. Powinna być to woda przefiltrowana lub odstana. 

Po drugie pamiętaj, aby nie przelewać rośliny. Oznacza to podlewanie z częstotliwością mniej więcej raz na tydzień bądź raz na dwa tygodnie. 

Poza tym podlewając dracenę zrób to bardzo solidnie - czyli tak, aby woda pojawiła się na podstawce. Jej nadmiar - usuń. 

Nawożenie draceny

Dracenę należy nawozić w okresie wzrostu raz na dwa tygodnie. Wtedy zapewnisz jej dostateczny dostęp do ważnych dla niej składników pokarmowych jak chociażby azot, fosfor czy potas.

Stosując te zasady pielęgnacji draceny, zapewnisz jej doskonałe warunki do wzrostu.

Rozpoznawanie chorób draceny - typowe symptomy

Nieodpowiednie postępowanie z draceną może stać się przyczyną rozwoju trzech głównych rodzajów chorób: fizjologicznych, grzybowych, bakteryjnych. Zobacz, jakie symptomy mogą świadczyć o ich występowaniu.

Zmiany w ogólnym wyglądzie rośliny 

Chodzi o takie symptomy jak:

 • żółknięcie, więdnięcie i opadanie liści;
 • blaknięcie lub bardzo słabe wybarwianie liści;
 • poparzenia liści;
 • pękanie brzegów liści;
 • spowolnienie rozwoju i wzrostu rośliny. 

Są to główne objawy chorób fizjologicznych draceny. 

Plamy na liściach draceny z obwódkami 

O chorobie draceny mogą też świadczyć brązowe plamy na liściach, wokół których pojawiają się żółte obwódki. Jest to typowy symptom grzybowej choroby, jaką jest plamistość liści.

Możesz też zauważyć na liściach wodniste plamy z żółtymi obwódkami. Wtedy masz do czynienia z fuzaryjną plamistością liści. 

Może Cię zainteresować: Choroby i szkodniki filodendrona - jak rozpoznać i leczyć najczęstsze z nich?

Brązowe plamy na liściach draceny 

Na liściach chorej draceny mogą też pojawić się charakterystyczne ciemnobrązowe plamy, które dość szybko się powiększają. Do tego dochodzą jeszcze:

 • gnicie łodygi lub ogonków roślin;
 • przykry zapach. 

Po tych symptomach rozpoznasz chorobę, jaką jest bakteryjna plamistość liści. 

Sprawdź również: Zwalczanie przędziorka - praktyczne wskazówki i metody

Problemy wynikające ze złego podlewania draceny

W przypadku prawidłowej pielęgnacji draceny istotną rolę odgrywa właściwe jej nawadnianie. Zaniedbania i błędy w tym zakresie mogą osłabić Twoją roślinę i pogorszyć znacząco jej kondycję. 

Jakie sygnały wysyła kwiat, gdy jest niewłaściwie podlewany? 

Niewłaściwie podlewana dracena może zacząć żółknąć i gubić nadmiernie liście.

Korzenie i łodygi rośliny mogą zacząć gnić. To samo dotyczy łodyg, na których osadzone są liście. 

Kiedy na liściach draceny pojawiają się plamy, to również symptom błędów w tym zakresie. 

Leczenie i zapobieganie chorobom draceny

Leczenie chorób draceny oraz skuteczność zastosowanych metod zależy ściśle od ich rodzaju.

W przypadku chorób fizjologicznych wystarczy, że zmienisz warunki i sposób pielęgnacji swojej rośliny, adekwatnie do zauważonych objawów:

 • brązowienie liści i usychanie ich brzegów – postaraj się zwiększyć wilgotność powietrza;
 • opadanie dolnych liści – być może Twojej roślinie jest za gorąco; spróbuj przestawić ją w inne chłodniejsze miejsce;  blaknięcie liści oraz ich odpadanie – świadczy o tym, że dracena potrzebuje więcej światła.

Jeśli Twoją dracenę dotknęły choroby grzybowe lub bakteryjne, wtedy najskuteczniejsze sposoby to:

 • odseparowanie chorej rośliny od zdrowych okazów;
 • usunięcie zainfekowanych fragmentów rośliny;
 • wykonanie oprysku preparatami grzybobójczymi - fungicydy;
 • w przypadku pleśni należy dracenę przesadzić i zapewnić jej podłoże z warstwą drenażową.

Kiedy dracenę zaatakowały szkodniki, wtedy możesz się ich pozbyć, wykorzystując domowe sposoby, takie jak opryski z czosnku – jeśli zauważysz ziemiórki bądź kąpiel liści w wodzie z dodatkiem szarego mydła, gdy infekcja dotyczy wełnowców. Co zrobić, gdy te domowe sposoby zawiodą? Wtedy sięgnij po specjalistyczne chemiczne środki przeciw określonym rodzajom szkodników. Dobrym rozwiązaniem będzie też zastosowanie fungicydów. Preparaty tego typu są niezwykle skuteczne i dość uniwersalne. Dzięki nim możesz zwalczyć nie tylko szkodniki, ale również choroby grzybowe draceny. 


Wymienionym chorobom możesz także skutecznie zapobiegać. W jaki sposób? Przede wszystkim musisz regularnie kontrolować wygląd Twojej draceny. W razie zauważenia nawet najdrobniejszej zmiany powinieneś natychmiast działać. Po drugie Twoja dracena nie będzie chorowała, gdy zapewnisz jej dostateczną ilość światła i zadbasz, aby nie miała zbyt wilgotnego podłoża. Pamiętaj też o zapewnieniu właściwej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, gdzie będzie przebywała. Zadbaj też, aby zimą roślina nie zmarzła, a latem nie doszło do poparzenia liści.