Zwalczanie przędziorka - praktyczne wskazówki i metody

Przędziorek chmielowiec to najczęstszy wróg roślin domowych doniczkowych. Chociaż niepozorny i praktycznie niewidoczny dla oka, potrafi być wyjątkowo uciążliwy i trudny                  w zwalczaniu. Wie o tym każdy miłośnik i posiadacz roślin doniczkowych. Istnieje jednak szereg skutecznych metod, dzięki którym można z nim wygrać.

Chcesz się dowiedzieć, jak zwalczyć przędziorka? Możesz użyć w tym celu środków chemicznych, ale istnieją też domowe metody do walki z tym częstym szkodnikiem roślin doniczkowych. Poznaj najskuteczniejsze z nich. Sprawdź też sposoby na to, aby uniknąć tego szkodnika w przyszłości w swoich uprawach.

Spis treści: 

Przędziorek – jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Przędziorki to mikroskopijnych wielkości roztocza, które przybierają postać maleńkich czerwonych pajączków. Nie są one jednak widoczne gołym okiem. Zatem jak je rozpoznać? O obecności przędziorków świadczy biała zbita pajęczyna, po której te szkodniki sprawnie i niezwykle szybko się poruszają, a jaką znajdziesz na spodniej części liści zaatakowanej rośliny.

Szkodniki te posiadają zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się, mimo iż nie fruwają.

Żywią się one sokami z blaszek liści, doprowadzając w ten sposób najpierw do żółknięcia liści, a następnie do ich usychania i więdnięcia. W przypadku, gdy zbyt późno się zorientujesz w bytności przędziorka, może on doprowadzić do śmierci rośliny.

Szkodniki te żerują na blisko 200 różnych gatunkach roślin zarówno domowych, jak i szklarniowych. Jednak do najbardziej ulubionych roślin przędziorka należą m.in.: bluszcz, monstera, palmy, fikus, dracena, skrzydłokwiat oraz difenbachia.

Objawy i przyczyny rozwoju przędziorków

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju przędziorka? Sprzyja im zima, to wtedy najczęściej atakują Twoje rośliny. Dlaczego? Ponieważ okres grzewczy sprzyja ich potrzebom, takim jak suche powietrze i wysoka temperatura. 

Objawy u roślin domowych świadczących o obecności tego roślinnego intruza to przede wszystkim wspomniane wcześniej:

  • bardzo cienka pajęczyna na spodniej części liści lub na pędach;
  • liście tracą kolor, a z czasem zaczynają żółknąć od środkowej części liścia.

Przędziorka możesz też rozpoznać po charakterystycznych zmianach na samych liściach. Pojawiają się na nich niewielkie jasno-żółte przebarwienia po środku liści. Ponadto liście mogą stać się matowe z szorstką fakturą.

Może Cię zaciekawić: Brązowe plamy na liściach roślin - przyczyny i sposoby zapobiegania

Jak zwalczyć przędziorki domowymi sposobami?

Z tym szkodnikiem może walczyć na różne sposoby. Zacznij swoją walkę sięgając po domowe sposoby na przędziorka. Wśród tych najbardziej skutecznych wymieniane są:

  • olej neem - rozmieszany z wodą (5ml oleju/1l wody) służy do oprysku oraz przecierania zaatakowanych przez szkodnika liści;
  • dobroczynek kalifornijski - to drapieżne roztocza (całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt), które stanowią śmiertelne zagrożenie dla przędziorków, zwłaszcza tych w fazie lawarnej, zjadają one także jaja przędziorków; w sprzedaży możesz znaleźć specjalne saszetki do powieszenia na roślinie.

Z przędziorkiem możesz też walczyć używając takich metod domowych, jak:

  • spray pieprzowy - do jego przygotowania potrzebne będą: pieprz cayenne (1 łyżeczka), płyn do mycia naczyń (kilka kropel) oraz gorąca woda (4 litry). Całość zmieszaj dokładnie. Przelej do butelki z atomizerem i odstaw na noc. Przed użyciem musisz go przecedzić przez sito. Tak przygotowanym środkiem spryskaj dolną część liści.
  • napary ziołowe - do ich wykonania użyj: wrotycza, piołunu lub skrzypu polnego (300g) oraz gorącej wody (10 l – w przypadku skrzypu wodę z ziołem należy gotować przez 15 min). Przygotowanymi roztworami po ich ostygnięciu i odcedzeniu, należy spryskać całą roślinę

Sprawdź również: Jak rozpoznać i zwalczać ziemiórki w domowych roślinach doniczkowych?

Chemiczne środki ochrony roślin w walce z przędziorkami

Jeśli domowe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, sięgnij po chemiczne środki do ochrony roślin i zwalczania przędziorka. Wykorzystaj je do oprysku zaatakowanej rośliny. 

Możesz wybierać między dwoma ich rodzajami. Jedne z nich działają jedynie na jaja, larwy i nimfy. Przy ich stosowaniu musisz zachować maksimum ostrożności. Najlepiej zabieg oprysku przy wykorzystaniu takiego środka, wykonaj na zewnątrz i w stroju ochronnym. 

Drugi typ to środki bardzo uniwersalne, które służą do zwalczania przędziorka w każdym stadium. Zabieg oprysku wykonaj po umyciu i dokładnym osuszeniu rośliny. Następnie odizoluj kwiatka na jakiś czas od innych roślin. Możesz również zastosować oprysk na te rośliny, które znajdowały się najbliżej zaatakowanego okazu. 

Prewencja i regularna pielęgnacja w ochronie przed przędziorkami

Zastanawiasz się, jak profilaktycznie możesz działać, by uniknąć przędziorków?  To proste. Po pierwsze - używaj zawsze zimą nawilżaczy powietrza. Po drugie - przemywaj liście rośliny od spodu roztworem z olejem neem. Tą czynność powtarzaj przynajmniej raz w miesiącu. Po trzecie stale obserwuj rośliny, a gdy tylko zauważysz pierwsze objawy szkodnika, natychmiast zacznij działać.