Brązowe plamy na liściach roślin - przyczyny i sposoby zapobiegania

Zauważyłeś brązowe plamy na liściach swoich ukochanych roślin? Ten objaw nie zawsze oznacza chorobę. Często przyczyny tkwią także w nieodpowiedniej pielęgnacji kwiatów.

Brązowe plamy na liściach roślin najczęściej kojarzą się z chorobą grzybową, jaką jest pierścieniowa plamistość liści. Ale to nie jedyna przyczyna tego typu przypadłości roślinnej. Poznaj inne przyczyny powstawania brązowych plam na liściach roślin. Dowiedz się też, jak możesz je zwalczyć i w jaki sposób zapobiegać.

Spis treści: 

Czym są brązowe plamy na liściach

Brązowe plamy na liściach to jasny sygnał, że z rośliną dzieje się coś złego. Mogą one przybierać różne - w tym też nieregularne - kształty i rozmaite wielkości od dużych plam po niewielkie plamki czy drobne przebarwienia. Mogą być też lepkie i wilgotne, bądź chropowate i suche.

Brązowe plamy mogą pojawiać się na ich powierzchni lub pod spodem. Choć dość częstym widok stanowią także brązowe plamy na brzegach liści.

Brązowe plamy na liściach to najczęściej objawy chorób grzybowych, ale i oznaka, że roślinę zaatakował szkodnik.

Zmiany te mogą też być sygnałem, że roślina: ma za dużo wilgoci, bądź została przesuszona. Gdy liście nie tylko brązowieją, a także więdną może to być sygnał, iż niewłaściwie nawozisz roślinę.

Sprawdź również: Dlaczego liście mojej monstery żółkną?

Najczęstsze przyczyny pojawiania się brązowych plam

Brązowienie liści najczęściej możesz zauważyć u swoich domowych roślin zimą. Przyczyna ich powstawania dotyczy niewłaściwych warunków hodowli. Chodzi o zbyt suche powietrze, za wysoką temperaturę. Poza tym zimą często dochodzi też do przelania roślin lub ich przesuszenia.

Inna przyczyna powstawania brązowych plam na liściach to wybór niewłaściwego stanowiska dla roślin. Chodzi tu głównie o zbytnie nasłonecznienie, wtedy roślinom grozi poparzenie liści, a brązowe plamy są tego najlepszym sygnałem.

Inne równie istotne, co częste przyczyny powstawania brązowych plam na liściach to: ataki szkodników lub rozwój chorób.

Najgroźniejsze, a jednocześnie najczęściej występujące szkodniki roślin doniczkowych, których obecność można rozpoznać po brązowych, a także żółtych liściach to:

 • mączlik – powoduje on żółknięcie liści od spodniej strony, a następnie ich opadanie;
 • mszyce – mogą powodować nie tylko brązowienie liści, ale i także ich widoczne deformacje;
 • tarczniki – objawem ich obecności są brązowe chropowate okrągłe plamki pod liśćmi.

Wśród najczęstszych chorób, których objawem są właśnie brązowiejące liście lub żółknięcie liści roślin wymienia się następujące choroby grzybowe roślin doniczkowych:

 • mączniak prawdziwy – objawem tej choroby mogą być zmiany na liściach w postaci niewielkich czarnych plamek (to skupiska zarodników grzyba wywołującego to schorzenie);
 • pierścieniowa plamistość liści – ta grzybowa choroba objawia się brązowiejącymi liśćmi oraz ich więdnięciem;
 • rizoktonioza – choroba powoduje, że na liściach pojawiają się ciemne plamy – brązowe i czarne;
 • fuzarioza – symptomy tej choroby stanowią pożółkłe lub brązowiejące liście;
 • rdza – najbardziej lubi pelargonie; jej oznaki to: jasne plamy na liściach i brązowe plamy pod liśćmi.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać i zwalczać ziemiórki w domowych roślinach doniczkowych?

Jak zapobiegać powstawaniu brązowych plam

Najprostsza z metod zapobiegania powstawaniu przebarwień na liściach to właściwa uprawa roślin domowych. Chodzi głównie o to, abyś zapewnił swoim zielonym przyjaciołom odpowiednie warunki. Musisz uwzględnić takie ich potrzeby jak:

 • właściwe stanowisko;
 • prawidłowe podlewanie – w taki sposób, by nie dopuścić ani do przelania rośliny, ani aby jej nie przesuszyć;
 • staranny dobór i dawkowanie nawozu do roślin zielonych;
 • delikatne przesadzanie w dedykowanym terminie;
 • zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Pamiętaj też o tym, aby – zwłaszcza zimą – raz na jakiś czas zraszać swoje rośliny doniczkowe. Narażone są bowiem na przesuszone powietrze na skutek włączania ogrzewania, co może właśnie objawiać się przez zmiany na liściach.

Gdy przynosisz do domu nową roślinę, dokładnie ją obejrzyj. W razie problemów usuń chore lub zainfekowane liście bądź inne fragmenty kwiatka. Umyj roślinę, a po kilku dniach aklimatyzacji – przesadź do nowej doniczki.

Może Cię zaciekawić: Dlaczego liście strelicji zwijają się w trąbkę? 4 proste sposoby na rozwiązanie problemu

Skuteczne metody zwalczania brązowych plam

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, aby pomóc swojej roślinie to usunięcie chorych czy zainfekowanych liści. Gdy plamy przybrały postać nalotu, należy je zmyć delikatnie wilgotną ścierką. Jeżeli zmiany na liściach wywołały szkodniki, użyj dedykowanych ich zwalczaniu preparatów. W przypadku, kiedy plamy na liściach spowodowane są przez grzyba – sięgnij po grzybobójczy preparat do zwalczania chorób u roślin doniczkowych.

Po drugie zawsze staraj się odizolować chorą, osłabioną czy zaatakowaną przez szkodniki roślinę od pozostałych zdrowych okazów. Pamiętaj, że zarówno grzyb, jak i szkodniki mogą się szybko rozprzestrzenić.

Jako miłośnik roślin i naturalnych metod, możesz też z powodzeniem sięgnąć po domowe sposoby na plamy na liściach takie jak:

 • wyciąg z czosnku w postaci oprysków lub jako roztwór do podlewania – który jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się zarówno w przypadku chorób grzybowych, jak i szkodników;
 • roztwory wodne z dodatkiem: octu bądź soku z cytryny, względnie mleka – użyj ich jako oprysku roślin;
 • kąpiel chorych roślin w roztworze wody i płynu do naczyń.